niedziela, 29 września 2024 19:34
Reklama
Reklama
Reklama

W miejscu kaźni - kwiaty pamięci tysięcy ofiar. W Szpęgawsku oddano hołd pomordowanym

POMORZE/SZPĘGAWSK. Zginęli bez śladu, nikt nie wie co się z nimi stało. “Katyń księży” jeszcze nie został ujawniony. Podobnie było z nauczycielami, internowano ok. 70 nauczycieli z pow. starogardzkiego w obozie tymczasowym w Skórczu. Maltretowano ich i bito. 20 października nauczyciele o zmasakrowanych twarzach, zmaltretowani psychicznie i fizycznie zostali przywiezieni do Szpegawska i rozstrzelani.
W miejscu kaźni - kwiaty pamięci tysięcy ofiar. W Szpęgawsku oddano hołd pomordowanym
W Miejscu Pamięci Narodowej w Lesie Szpęgawskim oddaliśmy hołd pomordowanym tu  podczas II wojny światowej mieszkańcom Ziemi Kociewskiej. Mszę św. koncelebrowali księża dekanatu starogardzkiego i tczewskiego a homilię wygłosił ks. dr Stanisław Człapa.

Ks. dr Stanisław Człapa, proboszcz parafii pw. Św. Mateusza i starogardzki dziekan, w homilii podczas mszy w 71. rocznicę mordu na Ziemi Kociewskiej mówił o tym, jak ważna jest znajomość historii własnego narodu.
- Przybyliśmy tu z głębokiej potrzeby serca, z poczucia solidarności i wdzięczności wobec tych, którzy żyli i umierali, aby nam było lepiej. Tu, w Lesie Szpęgawskim, chodzimy milczący między zbiorowymi mogiłami, zapalamy lampki, świeczki i módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć męczeńską. A było ich około 7 tysiecy. Na IV bloku w obozie koncentracyjnym  w Oświęcimiu znajduje się tabliczka z krótkim napisem: “Kto nie pamięta historii, skazany jest na powtórne jej przeżycie”. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu, w związku z obchodem rocznic lub wydarzeń przypominać i uczyć się historii swojego narodu, a ty samym historii samego siebie i swojej tożsamości. Nasz dzisiejszy udział w tragicznych rocznicach września jest właśnie uczeniem się naszej historii.
Jest to szczególnie ważne dla wszystkich pokoleń powojennych, gdyż one uczyły się historii zafałszowanej, która milczała, wypaczała i kazała się wstydzić naszej przeszłości, a nawet kazała nam czcić Stalina i innych morderców naszego narodu.  

Miliony ofiar
Chyba za mało mówi się dzisiaj młodemu pokoleniu o ludobójstwie Polski i Polaków. A przecież ludobójstwo Polaków zostało zaplanowane przez Hitlera o wiele wcześniej niż ludobójstwo Żydów. Już wtedy Hitler zdecydował, że w pierwszym etapie na wytracenie pójdzie 6 mln Polaków. Hitler przemawiając do młodzieży SS – mańskiej mówił, że Niemcy mają prawo zagarnąć całą Europę i uczynić z niej Imperium Narodu Niemieckiego. Wtedy Hitler przewidywał, że w roku 1980 powinno być 280 mln rasowo czystych Niemców. Tak więc Polska i Polacy byli rzeczywiście skazani na ludobójstwo.
Straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej wynoszą około 6.000.000.To są straty, które można Niemcom udowodnić. A gdzie są straty bezimienne, których nikt nie zapisywał? Gdzie straty, jakie nam zadała Sowiecka Rosja? Gdzie straty wszystkich Katyniów?
Było nas przed II wojną 37 milionów, w 1947 r. tylko 21 mln. Tak więc straty wynoszą co najmniej 12 mln...

Zaborcy działali wspólnie
Ludobójstwo Polski miało być dokonane, jakby w dwóch etapach. W pierwszym przewidziano wytracenie elity umysłowej i moralnej, bo sądzono, że naród bez przywódców będzie łatwiej ujarzmić, zdeprawować i zniszczyć. Zaledwie miesiąc po zajęciu Polski w dniach 17-20 października bez sądu w Diecezji Chełmińskiej rozstrzelano 200 księży, a na ziemiach, które Hitler z miejsca włączył do Rzeszy wytracono około 70% wszystkich księży. Z kolei na Wschodzie polscy księża ginęli bez śladu. W 1939 r., w  Wigilię Bożego Narodzenia, z obozów Jenieckich, Stalin wyciągnął prawie wszystkich kapelanów. Zginęli bez śladu, nikt nie wie co się z nimi stało. “Katyń księży” jeszcze nie został ujawniony. Podobnie było z nauczycielami. 12 października 1939 r. internowano około 70 nauczycieli z powiatu starogardzkiego w obozie tymczasowym w Skórczu. 19 zostało przetransportowanych do więzienia w Starogardzie. Maltretowano ich i bito. 20 października nauczyciele o zmasakrowanych twarzach, zmaltretowani psychicznie i fizycznie zostali przywiezieni do Szpegawska i rozstrzelani.
20 marca 1940 r. w Krakowie odbyło się zebranie NKWD i Gestapo, na którym zaborcy uzgodnili metody działania. W kwietniu otwarto obóz w Oświęcimiu - miejsce zagłady polskiej inteligencji .Rozpoczęto od profesorów Uniwersytetu Jagielońskiego. W tym samym czasie Stalin morduje profesorów Uniwersytetu Lwowskiego. Jednocześnie morduje się polskich oficerów w Katyniu i innych obozach. To był etap pierwszy, potem miał przyjść następny, bardziej długofalowy: wyniszczenie tego, co jeszcze pozostało z Narodu Polskiego.

Znak Chrystusa
“Naród, który nie zna swej historii skazany jest na to, że raz jeszcze przeżywać ją będzie”.
Trzeba nam poznać naszą historię, nie po to by wzbudzać uczucie nienawiści. Kościół jest daleki od tego. Przecież pierwszy wyciągnął rękę do pojednania (“Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”). Tak więc dziś przypominamy sobie owe tragiczne rocznice września, aby nie zatracić naszej świadomości i mieć się na baczności przed tymi, którzy i dzisiaj pragną, aby Polacy zginęli z powierzchni ziemi.
Tutaj na miejscu straceń, a także nad mogiłami wznosi się krzyż, mówiący nam o Wielkim Zmarłym, który zwyciężył śmierć i zmartwychwstał. Zmartwychwstanie to jest charakterystyczny znak naszej wiary. Przez ten znak chrześcijaństwo jest religią nadziei, religią optymizmu, religią życia. Dlatego mogiła, na której stoi znak Chrystusa, nie przygnębia, ale pociesza, nie łamie, ale podnosi.

Ważne wartości
O życiu wiecznym mówi nam dzisiaj Ewangelia w przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Gdyby ich życie tu na ziemi kończyło się ostateczną śmiercią, wtedy stanęlibyśmy przed zagadką i sprawa nie do rozwiązania. Chrystus poucza nas jednak, że życie człowieka po śmierci ma swój dalszy ciąg. Dopiero wtedy okaże się, kto naprawdę osiągnął szczęście. Dlatego na zagadnienie postawione w przypowieści o bogaczu i Łazarzu musimy spojrzeć  z perspektywy życia po śmierci, z perspektywy nagrody względnie kary wiecznej. Przypowieść przestrzega przed lekkomyślnością i zaślepieniem człowieka zapatrzonego tylko w używanie świata.
I jeszcze jedno. Potępiony bogacz, świadom swojego tragicznego losu, chciałby uchronić swych braci, którzy jeszcze żyją na ziemi. Na to usłyszy odpowiedź: “Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają”. Dzisiaj natomiast usłyszałby słowa: “Mają Chrystusa, mają Jego kościół, mają Ewangelię, papieża, biskupów, niechże ich słuchają”. “Kto zaś Kościoła nie słucha, kto nie słucha Ewangelii, to choćby  kto z umarłych powstał – nie uwierzy”. Lekceważenie tych wartości może doprowadzić do tych tragedii, do jakich doprowadziła II wojna światowa. Oby nigdy do tego nie doszło!

Szpęgawskie wyzwania
Wszystkie miejsca kaźni, także nasz Szpęgawsk, są wyzwaniem dla chrześcijan, które mówi do czego jest zdolny człowiek, który odrzuci Chrystusa, Jego Krzyż i Jego naukę a siebie stawia na miejsce Boga.  
Wszystkie miejsca kaźni są znakiem siły Zła, ale i jego ostatecznej przegranej. Złość i zaciekłość przybiły kiedyś Chrystusa do krzyża, ale On zmartwychwstał w chwale. Prawda Chrystusa odtwarza się w wiernych. Także do naszych ojców i dziadów pomordowanych tu w Szpęgawsku, a także na Wschodzie i na Zachodzie wraca pamięć i chwała, bo oddali swoje za Ojczyznę.
Polskie drogi krzyżują się od stuleci z drogami Chrystusa, a Ci którzy umierają z Chrystusem, zmartwychwstają z Nim do nowego życia.
I do nas ofiary II Wojny Światowej mówią pełnym głosem o wolności, która tyle kosztowała. Mamy wolność, chcemy ja utrzymywać. Za tę wolność wylano tyle krwi.
Dla tej wolności trzeba i dzisiaj ponieść wyrzeczenia, trzeba umieć jednoczyć swoje siły, być zwartym w rodzinie, parafii, mieście i Ojczyźnie. Trzeba zrozumieć drugiego. To nasze zadanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama