W roku 2010 r. firma EDP Renewables Polska otrzymała warunki techniczne budowy czterech wiatraków o łącznej mocy 6 MW w okolicy wsi Wysoka - Urbanowo (informowaliśmy na Portalpomorza.pl 6 kwietnia 2010 r.).
- Przedstawiciele firmy podpisali wstępne umowy z trzema rolnikami z Wysokiej i jednym z Urbanowa. Po stronie gminy jest wykonanie studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego dla obszaru około 50 hektarów - powiedział nam wtedy wójt gminy Bobowo Mieczysław Płaczek.
We wtorek, 19 lutego 2013 r., w Wysokiej, odbyły się konsultacje w sprawie budowy Elektrowni Bobowo. W zebraniu uczestniczyło 40 mieszkańców wsi, sołtysi, radni i władze gminy (relację zamieściliśmy w Gazecie Kociewskiej i na portalu).
- Kiedy zostałem wójtem, postawiono przede mną pytanie: Czy w naszej gminie będzie budowana siłownia wiatrowa? Obserwowałem takie inwestycje w innych gminach. Dziś wiatraki, jako elementy krajobrazu, spotykamy w Polsce często. Za wiatrakami idą, z tytułu podatku od nieruchomości, poważne przychody do budżetu gminy. Zyska gmina, rolnicy i mieszkańcy - podkreślał na spotkaniu wójt Sylwester Patrzykąt.
14 lat
Zakładano, że realizacja inwestycji, od pierwszych prac do rozruchu, potrwa minimum 2 lata. Potrwa 14, bo plany krzyżowały zmieniające się przepisy.
- Wójt Płaczek zajmował się tą sprawą 2 lata, a ja, z moimi urzędnikami, 12. Ogólnie procedura przeszła w miarę sprawnie. W dzisiejszym świecie takie inwestycje są niezbędne i w ochronę przyrody, środowiska, i tworzą niezależność energetyczną. Energia odnawialna w postaci wiatraków i fotowoltaiki, i przyszłościowo z biogazowni, to jest przyszłość, aby stawać się niezależnym jako kraj, region. A wartość dodana to podatki dla gminy, które pozwolą nam się rozwijać. Wszyscy dążymy do czystego klimatu.
Zastrzyk dla budżetu
Wójt szacuje, że z tytułu „2 proc. od wiatraka” do budżetu gminy wpłynie około 80 -100 tys. zł podatku rocznie, czyli około 240-300 tys. zł (wiatraki będą trzy).
- Pozyskane środki umiejętnie zainwestujemy. W dużej części w sołectwo Wysoka, bo tu głównie staną siłownie wiatrowe, za zgodą miejscowej społeczności. Mam nadzieje, że powstanie wiatraków spowoduje odblokowanie terenów w ich sąsiedztwie. Oczekujemy na zmianę ustawy wiatrakowej, która pozwoli na wydawanie decyzji zabudowy w sąsiedztwie wiatraków (w latach 2008-2011 wymogi w prawie nie były tak rygorystyczne jak po ustawie z 2015 r. - red.).
Na budowie
Do wszystkich wiatraków inwestor wykonał wewnętrzne drogi dojazdowe.
- Ze względy na tę dużą inwestycę gmina wykona odcinek drogi między Urbanowem a Płaczewem, który w przyszłym roku połączy drogę powiatową Bobowo-Dąbrówka z powiatową Starogard-Lubichowo, z wyjazdem w Płaczewie. Od strony Bobowa zastaną ułożone płyty JOMB, a od Płaczewa płyty drogowe, po których będą transportowane ciężkie elementy wiatraków. Takie było porozumienie gminy z EDP.
Ostatnio (7 grudnia) na budowie farmy spotkaliśmy właściciela firmy układającej kable. Powiedział nam, że długość kabla od ostatniego wiatraka do GPZ w Starogardzie wyniesie ponad 10 km.
6 MW
Na początek firma wybuduje 3 wiatraki o łącznej mocy 6 MW.
- Czy siłowni będzie więcej? Byłoby to marzenie. To będzie temat następnych dyskusji, konsultacji społecznych, decyzji ekspertów i... uwarunkowań prawnych.
Jeżeli zmieni się ustawa dotycząca wiatraków (procedowana w Sejmie) mająca zwiększyć kompetencje decyzyjne samorządu w oparciu o prawo miejscowe i głos mieszkańców, to pewnie powstanie więcej taki farm.
- Nasza farma będzie jedną z mniejszych, ale może kiedyś dojdziemy do 6-8 wiatraków... Póki co pokonaliśmy procedury dotyczące budowy siłowni wiatrowych jako pierwsi w powiecie starogardzkim - podkreśla wójt.
O EDPR
Hiszpański EDP Renovaveis S/A (Renewables), spółka zależna portugalskiego koncernu energetycznego Energias de Portugal (ma 74,98% akcji) to światowy potentat OZE. Działający w Polsce od 2008 r. EDP Renewables Polska na koniec 2020 r. posiadał lądowe farmy wiatrowe o łącznie 476 MW mocy zainstalowanej. Ta najnowsza (otwarta 20 października br.) w Budzyniu ma 35 turbin wiatrowych i łączną moc 70 MW czystej odnawialnej energii.
Napisz komentarz
Komentarze