O akcji, która w niezwykle krótkim tempie zyskała spore grono uczestników i kibicujących pn. „Co dalej ze starogardzkimi Młynami” pisaliśmy już na naszych łamach. Organizatorzy poinformowali nas, że zawiązują stowarzyszenie i że nie tylko Młyny leżą im na sercu.
Miejsca niezwykle istotne
- Inicjujemy publiczną dyskusję wokół tematu zagospodarowania dworca PKP, Alei Wojska Polskiego oraz Rynku – wyjaśniają członkowie grupy „Co dalej ze starogardzkimi Młynami”. - Są to miejsca niezwykle istotne dla wizerunku miasta, a ich funkcjonalność powinna odpowiadać potrzebom mieszkańców. Wiedząc zatem, że władze miasta planują w niedługim czasie inwestycje w tych obszarach, będziemy postulować realizację szeregu nowatorskich rozwiązań – mówią.
Jednym z postulatów stowarzyszenia będzie pozostawienie al. Wojska Polskiego zamkniętej dla ruchu samochodowego.
- Jest to główna oś spacerowa miasta, łącząca centrum z dworcem, i choć bez wątpienia wymaga rewitalizacji, to w naszej ocenie jej przyszła funkcja musi wpisywać się w koncepcję przyjaznej przestrzeni miejskiej. Stanowczo sprzeciwiamy się zamienieniu Alei w drogę lokalną – zaznaczają działacze stowarzyszenia.
Chcą publicznej dyskusji
Drugą sprawą, o którą chcą zawalczyć, jest dworzec PKP. Jak wyjaśniają, brakuje im w tym temacie publicznej dyskusji.
- Podobnie jak w przypadku Młynów, chcielibyśmy zachować zabytkową tkankę tego miejsca, w tym chociażby wartościowy drzewostan. Ponadto uważamy, że w prowadzonej przez miasto polityce informacyjnej na ten temat brakuje przestrzeni na publiczną dyskusję. W kilku wywiadach prasowych, które ukazały się w ostatnim czasie, starogardzcy włodarze ex cathedra ogłosili, że na dworcu powstanie inkubator przedsiębiorczości. Nie negujemy tego pomysłu, a wręcz mu kibicujemy! Jednak z naszych rozmów z mieszkańcami wynika, że oczekiwania lokalnej społeczności są inne. Przykładowo z bardzo entuzjastycznym przyjęciem spotkał się pomysł stworzenia nowoczesnej mediateki, na wzór tej, która powstała na dworcu w Rumi, czy planowana jest w Sopocie. W tym celu należałoby stworzyć aranżację kreatywnej przestrzeni, przyjaznej mieszkańcom i podróżnym, ponadto można przenieść księgozbiór znajdującej się nieopodal filii nr 1 MBP – puentują organizatorzy akcji „Co dalej ze starogardzkimi Młynami”.
Co sądzicie o tych pomysłach? Czekamy na Państwa komentarze!
Napisz komentarz
Komentarze