sobota, 3 maja 2025 00:37
Reklama

Od 25 lat kultywują wspaniałą tradycję

Dokładnie ćwierć wieku temu w Starogardzie Gdańskim reaktywowane zostało Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Od tego czasu Brać krzewi bogatą, niezwykłą i wartą poświęcenia uwagi tradycję. W 25-lecie reaktywacji tej formacji z pierwszym powojennym Królem „Sprawiedliwym” Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i aktualnym Królem Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Jarosławem Czyżewskim rozmawiał Jacek Trzosowski.
Od 25 lat kultywują wspaniałą tradycję

- Może od początku. Wiadomo, że Bractwo Kurkowe zostało reaktywowane 25 lat temu. Obecnie pełni funkcje rekonstrukcyjne i reprezentacyjne. Czym bractwo zajmowało się w latach jego świetności? Kto wpadł na pomysł jego reaktywacji przed 25 laty?
- Niezupełnie tak. Bractwo faktycznie zostało reaktywowane ćwierć wieku temu, ale nie po to, by pełnić funkcje rekonstrukcyjne. Głównym naszym celem było i jest kontynuowanie tradycji sięgających XIV wieku, tj. szerzenie ducha państwowego i obywatelskiego, promowanie naszego regionu oraz propagowanie kultury, wiedzy historycznej, tradycji i obyczajów. Ważnym elementem naszej działalności jest ćwiczenie członków we władaniu bronią palną oraz rozbudzenie i pielęgnowanie między nimi świadomości i poczucia obowiązków państwowych i obywatelskich względem Rzeczpospolitej Polskiej. Nasze Bractwo jako jedno z najstarszych w Polsce powstało w 1351 roku po to, by w razie zagrożenia bronić miasta. Historia zna wiele przykładów na to, że Bractwa znakomicie wypełniały to zadanie. W czasach komunistycznych działalność bracka była zakazana, a jego majątek przejął skarb państwa. U mnie w rodzinie dziadkowie często opowiadali o Bractwie. Dochodziło między moją babcią i dziadkiem do sympatycznego przekomarzania się. Babcia wypominała dziadkowi ile to czasu, energii i pieniędzy dziadek Jaśku przeznaczał na Bractwo. Na to dziadek z uśmiechem ripostował: „przypomnij sobie, ile to z moich strzelań miałaś w domu serwisów stołowych”. Pamięć o Bractwie żyła też w wielu innych domach i instytucjach. Powstała grupa inicjatywna, która - gdy osiągnęła ok. 20 osób podczas spotkania w dniu 9 lutego 1993 roku - zwołała pierwsze Walne Zebranie Bractwa na dzień 25 czerwca 1993 roku. W międzyczasie opracowywaliśmy projekt statutu Bractwa i 26 kwietnia 1993 roku uzyskaliśmy potwierdzenie rejestracji naszego stowarzyszenia w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku pod nazwą Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim. Walne Zebranie odbyło się w planowanym terminie. Wybrano na nim pierwszy zarząd Bractwa, na którego czele stanął Lech Magnuszewski.

Reklama

- Mieszkańcy miasta zauważają Państwa na wszystkich ważnych uroczystościach. Piękne i bogato zdobione stroje zawsze rzucają się w oczy. Czego symbolem są takie ubrania? Czy wcześniej Brać Kurkowa również nosiła takie szaty?
- Reaktywując w 1993 roku Bractwo musieliśmy zdecydować, czy nasze stroje będą mundurowe jak przed wojną, czy cofniemy się jeszcze wcześniej i będą to stroje kontuszowe. Wygrała ta druga koncepcja. Wszystkie wzory zostały rozrysowane przez śp. Ryszarda Rebelkę. Podobnie było z naszym symbolem Bractwa, czyli Kurem.

- Kogo w dzisiejszych czasach zrzesza Bractwo? Czy każdy może dołączyć? Jeśli tak, jakie warunki trzeba spełnić?
- Członkiem Bractwa może zostać każdy obywatel Polski, który ukończył 24 lata, posiadający szacunek i zaufanie współobywateli. Do Bractwa nie można się zapisać. Można do niego wstąpić, gdy uzyska się rekomendację dwóch członków Bractwa i Walne Zgromadzenie podejmie stosowną uchwałę większością 2/3 głosów wszystkich członków zwyczajnych Bractwa. Pełnoprawnym członkiem zostaje się po złożeniu ślubowania.

- Czy mają Państwo jakieś określone cele swojej działalności? Wiemy, że często odbywają się turnieje strzelnicze. Czy oprócz tego Bractwo organizuje inne wydarzenia?
- Trochę mnie pan redaktor zmartwił tym pytaniem. Widocznie za słabo jeszcze promujemy nasze cykliczne i otwarte nie tylko dla wszystkich starogardzian imprezy. Jest ich bowiem bardzo wiele. Oto niektóre: Dzień Dziecka; Strzelanie Niepodległościowe dla wszystkich, którzy potrafią stworzyć drużynę 3-osobową, reprezentującą zakład pracy, instytucję lub stowarzyszenie; spotkania w szkołach i domach kultury z dziećmi, młodzieżą i seniorami; wakacyjne spotkania ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ostatni piknik rodzinny na terenie naszej strzelnicy z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadził setki starogardzian. Zorganizowaliśmy go wspólnie z Urzędem Miasta, Starogardzkim Centrum Kultury, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Starogard i Klubem Łączności LOK SP2KFD. 

- Ilu członków obecnie zrzesza bractwo?
- 34 zwyczajnych i 5 honorowych.

- Proszę powiedzieć kilka słów o tradycjach, bo z pewnością są one bardzo bogate.
- Ma pan rację, ale jak to zrobić, gdy mówi pan jednocześnie, że miejsca w gazecie będzie tylko na 7000 znaków? Polecam stronę internetową www.kbs-starogard.pl i książkę dr Wiesława Gogana „Starogardzkie Kurkowe Bractwo Strzeleckie (1351 – 2013)”. Dla zachęty do tej lektury podam, że można się tam dowiedzieć skąd się wziął nasz symbol, tj. Kur, kto z Prezydentów naszego kraju został starogardzkim Królem, jak przywitaliśmy świętego Jana Pawła II, dlaczego u nas możliwą do zdobycia raz w roku nagrodą są złoty i srebrne pierścienie św. Katarzyny, co to jest GRAND PRIX, kto od lat funduje oprawione w srebro tabakiery i jak można je zdobyć... A podczas indywidualnych spotkań zdradzę na ucho ciekawe i zabawne historie nienadające się do druku.

Dalszą część rozmowy z  pierwszym powojennym Królem „Sprawiedliwym” Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Jarosławem Czyżewskim znajdziecie w aktyalnym numerze Gazety Kociewskiej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tutam 18.06.2018 12:09
Elita dobrze się bawi. Tak samo jak myśliwi. Reszta społeczeństwa tyra za 400 euro miesięcznie (i pośrednio finansuje te zabawy nowobogackich).

Reklama
ab 17.06.2018 21:23
Hmmm, dla mnie to kaprys nowobogackich. To tyle

re 17.06.2018 22:28
Za komuny do tego towarzystwa należeli tylko adwokaci, lekarze. milicjanci .sędziowie oraz urzędnicy. Plebs nie miał do tej organizacji paramilitarnej wstępu. Dzisiaj próbuje się wskrzesić tamte lata ale to już tylko zwykłe błazeństwo.

starogardzianin 18.06.2018 09:11
Patrz wyżej w tekście rozmowy: "W czasach komunistycznych działalność bracka była zakazana, a jego majątek przejął skarb państwa."

pati 17.06.2018 17:07
zapasione bractwo wzajemnej adoracji, nikomu niepotrzebne

Xyz 17.06.2018 17:21
Tego najbardziej zapasionego nie ma na zdjęciu . Pewno skoczył na kielicha?

Reklama
Kielich 29.06.2018 22:49
Chodzi o wicestaroste ?

! 17.06.2018 18:47
ZA SWOJE JEMY I PIJEMY, JESZCZE NIKT NAM NIC NIE DAŁ, WIĘC MORDA W KUBEŁ.

Xyz 17.06.2018 19:07
Nieprawda (patrz. poz. 29)http://powiatstarogard.pl/pl/getfile/864/463/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie udzielenia dotacji.pdf

PRAWDA 25.06.2018 11:27
TO PRAWDA, TYLKO TRZEBA UMIEĆ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, //TYLE, ŻE DALI ŻEBY RAZEM COŚ ZROBIĆ// BRACTWO ZA TE PIENIĄDZE, A //RESZTE DOŁOŻYLI CZŁONKOWIE BRACTWA W SPECJALNEJ SKŁADCE NA TEN CEL//, NAKARMILI WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW NA STRZELNICY //OBEJRZYJ ZDIĘCIA ILU DWUKROTNIE BYŁO KOCIEWIAKÓW// -- CIASTO, GRÓCHÓWKA, BIGOS, KARKÓWKA, KIEŁBASA, NAPOJE, OBSŁUGA, WYSTĘP ZESPOŁÓW DLA ROZRYWKI, STRZELANIE //AMUNICJA, DOZÓR OSÓB UPRAWNINYCH DO OBSŁUGI STRZELANIA//, PRĄD WODA ,WYWÓZ ŚMIECI -----itd, itd te imprezy są w wydarzeniach powiatu i miasta, a bractwo je sprawnie ZORGANIZOWAŁO I PRZEPROWADZIŁO DOKŁADAJĄC RESZTĘ ZE SWOICH . ROZUMI TERAZ, CZY DALEJ NIC?????????????????????

sanepid 17.06.2018 10:01
mali chłopcy w zamolałych strojach

Reklama
bigs 17.06.2018 18:19
A pan Jarek bez "łańcucha"?

dfr 18.06.2018 12:08
W tym stroju w taki uał to muszą być zapachy.....

3 maja 2025  - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" 3 maja 2025 - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" W sobotę, 3 maja 2025 roku, w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie odbędzie się Rodzinny Piknik Majowy. W programie strzelanie z Kurkowym Bractwem, teatrzyk dla dzieci, koncert, gry, zabawy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin!W sobotę, 3 maja 2025 roku, Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie stanie się miejscem rodzinnej zabawy i wspólnego świętowania podczas Rodzinnego Pikniku Majowego. Start imprezy zaplanowano na godzinę 15.00.Wśród głównych punktów programu znajdzie się tradycyjne Strzelanie 3-Majowe organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Dla najmłodszych przygotowano teatrzyk „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów, którzy zapewnią również animacje i zabawy.Piknik oferuje rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na scenie wystąpi sekcja muzyczna Kościerskiego Domu Kultury pod dyrekcją Grzegorza Daszkowskiego, będą też gry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzin. Miłośnicy koni będą mogli skorzystać z przejażdżek przygotowanych przez stajnię „Ptyś”, a dla amatorów dobrej kuchni nie zabraknie stoisk gastronomicznych i tradycyjnego ogniska z kiełbaskami. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja pojazdów wojskowych oraz wyposażenia żołnierskiego.W programie:Strzelanie 3-Majowe z Kurkowym Bractwem Strzeleckimteatrzyk dla dzieci „Czerwony Kapturek”; animacje z aktoramikoncert sekcji muzycznej KDK pod dyr. Grzegorza Daszkowskiegogry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzinprzejażdżki konne ze stajnią “Ptyś”ognisko z kiełbaskamiatrakcje dla najmłodszychstoiska gastronomiczneprezentacja pojazdów wojskowych i wyposażenia żołnierskiego Wojsk Obrony Terytorialnej 72. Kościerskiego Batalionu Lekkiej PiechotyData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama