czwartek, 26 grudnia 2024 22:06
Reklama
Reklama

Nie chroń mnie od pogardy dla katów…

W roku 1939 Niemcy rozpoczęli zabijanie nie tylko Polaków jako narodu. Pod koniec września, na naradzie w sopockim Grand Hotelu, Hitler wydał dyrektywę, pozwalającą zabijać ludzi niepełnosprawnych, także Niemców. W języku niemieckim rzeczownik Behinderte (niepełnosprawny) pochodzi od czasownika behindern, który znaczy zawadzać, utrudniać…
Niepełnosprawne dzieci Niemcy uznali za wertlos („bezwartościowe” dla społeczeństwa)… Hitler gwarantował im „łaskawą śmierć” (tak to nazwał dosłownie w swej dyrektywie!). Fotografia z Bundesarchiv.

Hitler antydatował swą zbrodniczą dyrektywę na 1 września 1939. Z jednej strony oznaczało to, że „legalizował” już dokonane zbrodnie. Z drugiej strony był to akt, pewnie nieuświadomiony, o charakterze symbolicznym: 1 września 1939 Niemcy zaczynały dwie wojny. Jedna podlejsza od drugiej!

„Zawadzający” z Conradstein
To niemiecka nazwa naszego  Kocborowa i szpitala dla niepełnosprawnych psychicznie, który tam powstał w ostatnich dekadach XIX w. za pieniądze z francuskich odszkodowań wojennych (wojna 1870/71). Po wkroczeniu Niemców do Starogardu (w niedzielę 3 września 1939), rozpoczęła się selekcja a potem rzeź pacjentów szpitala. Szacuje się, że w Lesie Szpęgawskim i w samym szpitalu zamordowano ponad 1700 z nich. Nie tylko Polaków, także Niemców. Podobne mordy odbywały się w Świeciu i w innych szpitalach lub przytułkach na całym terenie polskim wcielonym do Rzeszy.
Krótko przed wojną niemiecki „urząd rasy” NSDAP opublikował przerażający plakat (pełnowymiarowy, oryginalny jest eksponowany m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Młody, uśmiechnięty pielęgniarz „dobrej rasy” stoi za plecami cierpiącego chorego człowieka, który siedzi na krześle. Napis głosi: Ten chory kosztuje społeczeństwo, w ciągu swego życia, 60.000 marek. Rodaku, to są także Twoje pieniądze…
Zastanawiałem się kiedyś, z kolegami z Biura Edukacji IPN, czy taki plakat byłby możliwy w jakimkolwiek czasie i pod jakimikolwiek rządami w Polsce. Czy ktokolwiek w Polsce byłby w stanie zwrócić się do „rodaków” (Volksgenosse) z takim nieludzkim „apelem”! Zgodna opinia uczestników tej dyskusji: to niemożliwe, nie ta mentalność… 

Zabijanie niewinnych dzieci
Wśród mordowanych przez Niemców w latach 1939-1941 były tysiące niepełnosprawnych dzieci, które wywożono do lasów „na wycieczkę” i tam strzelano do nich – przerażonych i nic nie rozumiejących – jak do zwierząt. Nie do wybaczenia! Przypominają się słowa Adama Mickiewicza z III cz. Dziadów: Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na Niebie, zapomnij o mnie… Odnosiły się do prześladowanych dzieci polskich – bezdomnych albo sierot z rodzin poległych powstańców listopadowych.
 

Terror
Wrzesień 1939 to także dziki terror, którego celem było zastraszenie pomorskich Polaków. We wtorek 12 września 1939 na gdyńskim Obłużu ktoś wybił szybę w budynku niemieckiej policji. Niemcy zatrzymali 10 chłopców 15-17-letnich i spędzili mieszkańców Obłuża, także matki tych chłopców [!]. Na ich oczach mordowali ich dzieci. Chłopcy krzyczeli: Mamo, ratuj! Wiemy to z dokładnych relacji. Zapomnieliśmy? Już nas to nie interesuje? Jeśli zapomnę, Ty, Boże… 
Późnym wieczorem tego samego 12 września Niemcy wpadli w Starogardzie do budynku komunalnego przy ulicy Gdańskiej, gdzie mieszkały niezamożne rodziny. Wyciągnęli 10 młodych ludzi w wieku od 15-30 lat, wywieźli do lasu pod Kokoszkowami i tam zamordowali, nie pozwalając przez tydzień pochować. To miało być „ostrzeżenie” przed jakimkolwiek oporem. Umierali wtedy: Adam Cieślak lat 27, Jan Gendzierski lat 19, Franciszek Grosz lat 18, druh Józef Grzybek lat 20, Zygmunt Halba lat 15, Bronisław Pałkowski lat 18, Piotr Samoszuk lat 30, Jan Schnaza lat 20, Jan Schulz lat 25, Leon Szoszyński lat 30. Ekshumowani po wojnie (1945), zostali pochowani w Starogardzie, zaś w miejscu zbrodni położono płytę z nic nie znaczącym napisem „grób masowy” i tylko z jednym [!] nazwiskiem zamordowanego. Od paru lat, dzieki pracownikom Biura Poselskiego Jana Kiliana, w miejscu, gdzie wsiąkneła w ziemię ich krew, jest upamiętnienie z nazwiskami: 450 m od szosy Kokoszkowy - Ciecholewy, po prawej, wjazd do lasu nr 56. Według Grzegorza Myjkowskiego, naszego kociewskiego historyka, łapanka była odwetem za obrzucenie kamieniami przez chłopców ze Starogardu wojsk niemieckich, wkraczających do naszego miasta 3 września 1939. Jeśli tak było, wydarzenie to należy traktować jako pierwszy akt oporu mieszkańców Starogardu przeciwko okupantom.

Nie ta manifestacja, Panie Prezydencie…
Wczesnym rankiem 1 września stanąłem wraz z około 100 starogardzianami przed Pomnikiem Harcerzy przy Mickiewicza. Był prezydent miasta, poczty sztandarowe etc. Przede wszystkim, co mnie wzruszyło, było wielu młodych ludzi, których tam nikt nie zganiał, przyszli „na czco”, bo chcieli: harcerze i młodzi działacze klubu „Gazety Polskiej”. O 4.45 zawyła syrena a potem rozległa się pieśń a mnie biało-czerwone kwiaty wypadły z rąk… To był hymn tzw. Komitetu Obrony Demokracji, o który trwa spór między KOD-em a córkami Przemysława Gintrowskiego, które nie chcą, żeby muzyka ich ojca była wykorzystywana na manifestacjach, których celem jest obalenie demokratycznie wybranych władz państwa!
Zapytałem później obecnych druhów, dlaczego tak zrobili? Dlaczego nie zaczęli od Wszystko co nasze, Polsce oddamy? Śpiewalibyśmy wszyscy. Odpowiedzieli mi, że to nie oni śpiewali hymn KOD-u i nie oni układali scenariusz. Dostaliśmy wszystko gotowe z Urzędu Miasta a ten hymn śpiewała Kuźnia Bracka…
Panie prezydencie, to nie ta manifestacja. To nie fair! Niech nam nikt 1 września o 4.45 nie wyśpiewuje w Starogardzie chroń mnie, Panie, od pogardy! Zawsze będziemy pogardzać mordercami niepełnosprawnych dzieci i chłopaków z ulicy Gdańskiej. I tysięcy w Lesie Szpęgawskim! Zaiste, nie w twojej mocy jest przebaczać… […]. Niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla […] katów (Zbigniew Herbert).
Na koniec „diabelska” niespodzianka. Autor pieśni, przyjętej za hymn KOD-u, Natan Tenenbaum (Żyd ze Sztokholmu) w innym, zupełnie nieznanym Polakom wierszu, napisał, co to jest nienawiść: Spraw, by lud pojął Twoje słowa, Odrzucił zło, co dusze trawi: Tradycję Niepokalanowa, Nietolerancję i nienawiść! Dzieło św. Maksymiliana, męczennika tej wojny, to „nietolerancja i nienawiść”! Nie chcemy takiej nauki, zwłaszcza 1 września!

W intencji Ojczyzny
Proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Dariusz Nenca zaprasza każdego 11 dnia miesiąca o 17.30 na Mszę św. w intencji Ojczyzny. Tematem przewodnim 11 września będą niemieckie zbrodnie w powiecie starogardzkim na jesieni 1939. Dziękujemy posłowi Janowi Kilianowi i pracownikom jego Biura za pomoc organizacyjną i za obecność.

 

Z KART HISTORII – AUTORSKA RUBRYKA PIOTRA SZUBARCZYKA

Piotr Szubarczyk pracuje w Biurze Edukacji Narodowej IPN Gdańsk. Od 40 lat w Starogardzie. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Sowiecka agresja na Polskę i jej konsekwencje, Kraków 2014) oraz kilkuset artykułów o historii Polski i Pomorza. Współpracuje z radiem i TV (m.in. konsultant spektaklu TVP Inka 1946, autor cyklu audycji Świadkowie historii w Radio Gdańsk).

Autor zaprasza starogardzian do współpracy w redagowaniu tej strony.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JAN OSSOWSKI 17.09.2018 21:58
sardecznie dziekuje CI PIOTR

shadow 17.09.2018 20:23
autor artykułu niech zmieni dilera, albo bierze połowę

złóg komunistyczny 16.09.2018 20:45
Spieszmy się zachwycać się poezją Juliana Tuwima, prozą Stanisława Lema, czy talentem Jana Kiepury zanim pan Piotr Szubarczyk poinformuje, że byli Żydami, jak to raczył uczynić z Natanem Tannenbaumem. O tempora, o mores....

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama