Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Wolność po 123 latach zaborów
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 roku rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Narodowe Święto Niepodległości
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
- Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.
STAROGARD GDAŃSKI
W Starogardzie Gdańskim główne obchody potrwają dwa dni – 11 i 12 listopada.
11 listopada o godzinie 10.00 zaplanowano grę miejską organizowaną przez ZHP Starogard Gdański. Osoby chętne powinny zapisywać się od godziny 9.30 w Stanicy Hufca ZHP przy ulicy Hallera 19 B.
- Trasa biegnie przez charakterystyczne punkty miasta. Gra posiada kody QR, które można odczytać za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się na Rynku Miejskim około godziny 17.00 – informują organizatorzy.
Na godzinę 15.00 zaplanowano „Marsz ku wolności”. Mieszkańcy zbiorą się na Al. Niepodległości, skąd przejdą na ulice Paderewskiego pod pomnik Niepodległości.
O godzinie 15.40 odbędą się uroczystości przy pomniku.
Po zakończeniu uroczystości odbędzie się Msza Św. za ojczyznę na Starogardzkim Rynku. Po mszy wspólne niepodległościowe śpiewanie przy kawie i herbacie. Inicjatorem śpiewania jest Teatr Kuźnia Bracka.
Warto zabrać ze sobą flagi i barwy narodowe.
12 listopada o godzinie 16.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się koncert „Kochamy Polskie Piosenki”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
ZBLEWO
Wójt gminy Artur Herold oraz społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie zapraszają na obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystości odbędą się 9 listopada.
- Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 17.00 w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła w Zblewie. Następnie o godzinie 18.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędzie się widowisko słowno-muzyczne – przybliżają organizatorzy.
SKARSZEWY
W Skarszewach obchody rozpoczną się już 9 listopada i potrwają przez 3 dni.
W piątek, 9 listopada o godzinie 10.40 odbędzie się „Marsz Radości dla Niepodległej” – parada ulicami miasta (ul. Kopernika, ul. Kościuszki, plac gen. Hallera).
Następnie o godzinie 11.10 odśpiewany zostanie hymn narodowy.
W sobotę, 10 listopada o godzinie 17.30 odbędzie się koncert „Z piosenką przez Niepodległość”. Widowisko to zobaczyć będzie można w Skarszewskim Centrum Sportu – wstęp wolny.
11 listopada uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Msza Świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach.
Na godzinę 17.00 zaplanowano wernisaż wystawy „Piękna Nasza Niepodległa”, który odbędzie się w Zamku Joannitów.
BOBOWO
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Bobowie odbędzie się niepowtarzalny koncert.
– Zapraszamy na koncert z okazji 100. odzyskania niepodległości. Wydarzenie to odbędzie się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy Polakami”. Widowisko odbędzie się 11 listopada o godzinie 15.00 w siedzibie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bobowie przy ulicy Gimnazjalnej 20 – zaprasza dyrektor szkoły.
CZARNA WODA
Uroczystości odbędą się również w Publicznej Szkole Podstawowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czarnej Wodzie.
O godzinie 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta za ojczyznę, a następnie o godzinie 12.00 odbędzie się dalsza część uroczystości.
Mieszkańcy przemaszerują do sali gimnastycznej w PSP, gdzie odbędzie się wielki Quiz o Niepodległej, a także można będzie zobaczyć występy uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze