Będzie to swoista "podróż muzyczna" zaczynająca się od epoki średniowiecza, renesansu poprzez barok a kończąca się na improwizacjach organowych powstających tylko i wyłącznie w danym momencie. Wszystkie te piękne uniesienia będą mogli Państwo doświadczyć w przepięknej akustyce zblewskiego kościoła. Wstęp wolny, nie może Was zabraknąć!
Festiwal objął honorowym patronatem J.E. Ks Bp dr Ryszard Kasyna. Festiwal został dofinansowany ze środków Gminy Zblewo. Organizatorem jest Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego. Sponsorem oficjalnym festiwalu jest Grupa Energa.
Poniżej przedstawiamy biografię naszych wspaniałych wykonawców.
Vox Intensa (Gdańsk) - Męski zespół wokalny wywodzący się ze studenckiej Scholi Cantorum specjalności Muzyka kościelna, gdańskiej Akademii Muzycznej. Za główny cel artystycznej działalności zespół obrał sobie wykonawstwo łacińskiej monodii liturgicznej w duchu zasad semiologii gregoriańskiej opracowanej przez Dom Eugèna Cardine'a. W repertuarze Vox Intensa znajdują się także utwory polifoniczne dawnych epok muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów od średniowiecza do baroku. Zespół w obecnym składzie, pod starą nazwą - Schola Cantorum koncertował podczas licznych festiwali zarówno w kraju jak i za granicą m.in. : XXIII International Choir Festival of Sacred, Advent and Christmas Music in Caunas /2015/, The International Choral Music Festival in Miedzyzdroje /2017/, 65° Concorso Polifonico Internazionale Guido d'Arezzo /2017, II miejsce w kategorii chorału gregoriańskiego/, Malta International Choir Festival /2017, zwycięstwo w kategorii chorału gregoriańskiego/. Kierownikiem artystycznym zespołu jest dr hab. Sławomir Bronk.
Patryk Podwojski (Gdańsk) - organista Archikatedry w Gdańsku- Oliwie od 2015 roku. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Obecnie kontynuuje kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Patryk Podwojski jest laureat licznych międzynarodowych i krajowych konkursów organowych. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych wybitnych polskich i zagranicznych organistów. Patryk Podwojski jest również prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej na Pomorzu. Jest dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu oraz Braniewskiej Jesieni Organowej. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku (projekt odbywał się z inicjatywy i pod kierunkiem prof. Romana Peruckiego). Koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista.
Napisz komentarz
Komentarze