Stowarzyszenie Szwadron 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zapowiada, że nie inaczej ma być w tym roku: pokazy, występy, muzyka, grochówka i 100 gości honorowych w tym wielu wojskowych generałów.
Rotmistrz zaprasza
Tegoroczne, czwarte pułkowe święto, zapowiada się bardzo ciekawie. Jedną z największych atrakcji będzie Festyn Kawaleryjski na Stadionie Miejskim (niedziela, 13 kwietnia, od godz 15.00) podczas którego grupy rekonstrukcji historycznej zainscenizują walkę kawalerii z wozami bojowymi.
- Będzie wiele atrakcji - zapowiada prezes Stowarzyszenia rtm. Krzysztof Landowski. - Obok pokazów sprzętu bojowego WP, inscenizacje walk, pokazy musztry, władania biała bronią (szablą i lancą) konno, ujeżdżania, pokazy musztry Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych. Serdecznie zapraszam mieszkańców naszego miasta i całego Kociewia na te uroczystości.
Nowinki
Novum będzie inscenizacja współczesnego pola walki w wykonaniu grup szturmowych rozpoznania 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc.
- Na koniec pokazu inscenizacja szarży kawalerii polskiej we wrześniu 1939 z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i tu po raz pierwszy zobaczymy piechurów i brygadę zmotoryzowaną „Wermachtu”. Sprzęt z tamtego okresu: motocykle, transportery, broń – zapowiada rtm Landowski. - Potyczka będzie trwała około 40 min. Na płycie stadionu „walczyć” może może około 70 osób. Będzie i amunicja, i pozoracja wybuchów, zasłony dymne. Uspokajam sympatyków piłki, że murawa nie ucierpi, bo w pokazie nie bierze udziału ani jeden pojazd gąsienicowy.
Organizatorzy święta liczą, że stadion pomieści około 2 tys osób. Grochówki będzie 2,5 tys porcji
Będzie także wystawa sprzętu wojskowego (kilka pojazdów bojowych), wyposażenia żołnierzy i animacje w wykonaniu batalionu saperów.
To jest spory wysiłek
Organizacja Święta Kawalerii to duży wysiłek organizacyjny. Przygotowania do tegorocznego, czwartego już święta rozpoczęły się w sierpniu roku ubiegłego.
Jak zwykle na święcie nie zabraknie starszych panów (do 70 lat) na rowerach, czyli sekcji Szwadronu Kolarzy z Ozorkowa.
Program
Sobota, godz 15.00 - Akademia w kinie Sokół, zakończona koncertem Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych
Niedziela Rynek (od 10.43)
11.00 - msza polowa, z ceremoniałem wojskowym
ok 11.45 apel poległych i defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości
12.15 na budynku byłych koszar przy ul Paderewskiego zostanie odsłonięta tablica poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Będzie to replika tablicy odsłoniętej w 1934 przez prezydenta Mościckiego, potem zniszczonej przez Niemców.
Reklama
Kawaleryjskie obchody. Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
STAROGARD GD. Przed wojną, w dniu swojego święta (13 czerwca) pułk otwierał się na starogardzian. Mogli odwiedzić koszary, zobaczyć sprzęt. Na gości czekał też wyszynk i wojskowy poczęstunek.
- Janusz Rokiciński
- 07.06.2010 00:00 (aktualizacja 01.08.2023 06:52)

Data dodania:
07.06.2010 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze