Tegoroczna kampania wyborcza była bardzo zacięta. Politycy robili wszystko, by przekonać całe grupy oraz pojedynczych wyborców do oddania głosu na swoją osobę. Na Kociewiu kandydaci dyskutowali głównie o obwodnicy Starogardu, służbie zdrowia, rządowych programach, edukacji i remontach dróg i mostów. Nie zabrakło również kłótni i wyciągania afer sprzed lat. Jeden ze skandali, który został nagłośniony przez dziennikarzy TVP, dotyczył Sławomira Neumanna, kandydata z listy Koalicji Obywatelskiej.
Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów
Liczne konferencje prasowe, spotkania z mieszkańcami, ulotki, plakaty i wyborcze słodkości – z tym w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia niemal na każdym kroku. Czy jednak obietnice wyborcze przełożą się na zwycięstwo? Czy mieszkańcy zaufają kandydatom z Kociewia? Czy obecni politycy dostaną kolejną szansę, a może mieszkańcy postawią na nowe osoby? O tym przekonamy się już niedzielę, kiedy ogłoszone zostaną wstępne wyniki.
A jak będziemy głosować? Zgodnie z Konstytucją w wyborach do Sejmu wybierzemy 460 posłów w 41 okręgach wyborczych. Przypomnijmy, że o mandat ten mogą ubiegać się obywatele Polski, którzy ukończyli 21 lat.
Wybierzemy również 100 senatorów w jednoosobowych okręgach wyborczych. O to stanowisko ubiegać się mogą wyłącznie obywatele Polski, którzy ukończyli 30 lat oraz posiadają pełnię praw wyborczych.
Tylko jeden krzyżyk na każdej karcie
W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o dokument ze zdjęciem. Jeśli jesteś w spisie wyborców, otrzymasz dwie karty do głosowania, których odbiór będziesz musiał podpisać.
Karty będą ostemplowane pieczęcią okręgowej i obwodowej komisji wyborczej. U dołu znajduje się dokładna instrukcja głosowania. Aby oddać ważny głos, krzyżyk należy postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.
Wypełnioną kartę należy wrzucić do urny. O wszelkich nieprawidłowościach należy powiadomić komisje.
Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do godziny 21.00.
Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Do 11 października w urzędzie gminy lub miasta (w miejscu, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców) pobrać można zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Uwaga! Osoba, której powyższy dokument zostanie wystawiony, zostanie skreślona z listy wyborców w danej gminie. Będzie mogła natomiast pokazać pobrane zaświadczenie i oddać głos.
Nad bezpieczeństwem czuwać będzie policja
13 października 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu. Policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.
- Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów – mówi asp. sztab. Marcin Kunka ze starogardzkiej policji. - Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów – zapewnia funkcjonariusz.
Funkcjonariusze będą reagować na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia ciszy wyborczej, uszkodzenia i usuwanie banerów kandydatów, agresję i akty przemocy wobec członków komisji, wynoszenie kart wyborczych z lokali wyborczych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2 – podsumowuje asp. sztab. Marcin Kunka.
Taśmy Neumanna
W ostatnim czasie w ogólnopolskich mediach zrobiło się głośno o sprawie tzw. taśm Neumanna. Polityk, w prywatnej rozmowie, w bardzo wulgarny sposób mówi m.in. o mieszkańcach Kociewia. Do sprawy odniósł się lokalny działacz i szef starogardzkiego klubu PO.
- Nie chciałbym komentować samej sytuacji, która jest podobna do tchórzowsko i anonimowo nagranych taśm z restauracji „Sowa i przyjaciele”, które z kolei niestety mają emocjonalny wpływ na decyzje wyborców. Emocjonalny, bo po czasie (już po wyborach) często są one inne, bardziej rozważne i przemyślane – komentuje Ryszard Brzycki, przewodniczący starogardzkiej Platformy. - Życzyłbym sobie, znając sytuację Platformy z Tczewa z 2017 roku, żeby to wyborcy właśnie ocenili czy rzeczywiście ważniejszy w ich wyborze jest język w stylu „...kamieni kupa” czy „mam ich w d...” od rzeczywistych, realnych działań w długiej perspektywie niszczących naszą pozycję w Europie, dorobek mojego pokolenia, który umożliwia naszym dzieciom bezproblemowe poruszanie się po świecie w celach edukacyjnych, zarobkowych i egzystencjalnych. Działań, które pewnie negatywnie nie wpłyną na sam Kościół Katolicki, ale na wiarę na pewno oraz takich, które w sferze gospodarczej zmierzają w kierunku analogicznym do greckiego kryzysu z tą różnicą, że Grecję wyciągnęły z kłopotów inne, solidarne kraje UE i wspólna waluta. My takich przyjaciół już nie mamy, a złotówką tak samo przejmują się w Unii, jak białoruskim rublem. Wybory parlamentarne to coś więcej niż decyzja o zakupie tego, bądź innego telewizora. Wymagają od nas myślenia nie o sobie, ale przede wszystkim o przyszłości naszych dzieci. Czy więc nielegalnie nagrane rozmowy o politycznej kuchni mają zaważyć przy tak poważnej decyzji? – zastanawia się Ryszard Brzycki.
Więcej o tej sprawie przeczytacie na 17 stronie (papierowego wydania) Gazety Kociewskiej.
Kandydaci z powiatu do sejmu:
KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
Arkadiusz Zaborowski, Skarszewy – numer 4 na liście
Piotr Wilk, Starogard Gdański – numer 20 na liście
KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
Krzysztof Trawicki, Bytonia – numer 2 na liście
Maria Daszkiewicz, Starogard Gdański – numer 11 na liście
Wojciech Sarnowski, Mały Bukowiec – numer 6 na liście
Krystyna Paszek, Grabowo – numer 21 na liście
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Jan Kilian, Starogard Gdański – numer 4 na liście
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
Sławomir Neumann, Rokocin – numer 1 na liście
Monika Gancarewicz, Starogard Gdański - numer 12 na liście
KOMITET WYBORCZY SOJUSZU LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Marcin Wichert, Starogard Gdański – numer 21 na liście
Kandydaci do senatu
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Antoni Szymański, Gdańsk – numer 1 na liście
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
Ryszard Świlski, Cieplewo – numer 2 na liście
Napisz komentarz
Komentarze