Kierowcy upodobali sobie schody urzędu? Dwa zdarzenia, jeden scenariusz - Na baczności muszą się mieć petenci, którzy wybierają się do Urzędu Miejskiego w Skarszewach. W ostatnim czasie doszło tam do dwóch bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Kierowcy wskutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na jezdni dosłownie wbili się w schodu budynku. Na szczęście na ich drodze nie było pieszych. Za swoje wyczyny zostali ukarani surowymi mandatami.
Zniszczyli trzy przystanki. Straty liczone są w tysiącach - W ostatnim czasie celem wandali stały się wiaty przystankowe. Tylko w ubiegłym tygodniu w ręce policjantów trafiły dwie osoby, które wyżyły się na szybach osłaniających podróżnych przed wiatrem. W sumie straty oszacowano na 2,5 tys. zł. Młodzi wandale w wieku 20 i 22 lat staną przed sądem, gdzie odpowiedzą za swoje wybryki.
Uczniowie proszą nauczycieli o środki higieniczne - W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 uczniowie muszą prosić nauczycieli o środki higieniczne, bo brakuje ich w toaletach – z takim problemem zwróciła się do naszej Redakcji jedna z mam. Nie pomagały prośby i apele rodziców, a w toaletach szkolnych notorycznie brakowało papierowych ręczników do rąk, czy mydła. Jak do tego problemu odnoszą się władze placówki?
Wiwat Haller, wiwat wolna Polska! - 100 lat temu, 29 stycznia 1920 roku „Błękitna Armia” gen. Józefa Hallera wyzwoliła Starogard z rąk pruskich. Tym samym w historii miasta zakończył się okres aż 148 lat niewoli. Gdy zwierzchnik sił zbrojnych – Józef Haller – przybył do Starogardu 4 lutego 1920 r. mieszkańcy ogromnym entuzjazmem wiwatowali na ulicach.
Na gniewskim zamku odbył się II Sejmik Kociewski - Podczas II Sejmiku Kociewskiego (25 stycznia) rozmawiano na temat organizacji Festiwalu Historycznego Vivat Vasa, który odbędzie się w Gniewie w dniach 7-9 sierpnia. Na marszałka obrad wybrano Cezarego Zawadzińskiego, prezesa amerykańskiej firmy SMR Automotive.
Patriotyczne pieśni w Kinie Sokół - We wtorek, 28 stycznia, w przeddzień 100 rocznicy wkroczenia Wojska Polskiego do Starogardu i objęcia stolicy Kociewia oraz Powiatu Starogardzkiego w posiadanie Rzeczypospolitej, spotkaliśmy się w Kinie Sokół aby zaśpiewać „Rotę”, Hymn i inne pieśni patriotyczne, które śpiewali nasi przodkowie w pamiętnym roku 1920.
Wierzyczanki są wyrazem hołdu dla współczesnych Hallerczyków - Czwartkowa (30 stycznia) Gala wręczenia „Wierzyczanek 2019” zbiegła się z obchodami 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Wieczór uświetnił występ Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury i zespołu Tulia.
"Dziękujemy za dar wolności" - Uroczystą mszą świętą, odprawioną w niedzielę 26 stycznia w zblewskim kościele, społeczność Gminy Zblewo rozpoczęła świętowanie 100. rocznicy powrotu ziemi zblewskiej do Macierzy. A kilka dni później tj. w środę (29 stycznia) zorganizowano tu uroczystą sesję Rady Gminy Zblewo.
Harcerska dola i niedola - Nie zawsze jest radosna – jak w znanej harcerskiej piosence. Pokazuje to historia życia dwóch starogardzkich harcerzy, urodzonych w latach 20., z pierwszego pokolenia Polski niepodległej.
Ach, co to był za bal... - Ach, co to był za bal – ta fraza przez wiele lat cisnąć się będzie na usta uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. 10 stycznia 2020 roku w malowniczym ośrodku Neptun w Borzechowie zabawy nie było końca – panie w pięknych sukniach, a panowie w eleganckich garniturach – rozpoczęli odliczanie do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu.
Fabryka tytoniu i tabaki. Kim był Arie Goldfarb? - „W czwartek dnia 5 lutego 1925 roku zmarł nagle w Wiesbaden obywatel honorowy miasta Starogard śp. Arie Goldfarb w 70. roku życia. Całe życie Zmarłego było pasmem bezustannej pracy i poświęcenia dla dobra tutejszego społeczeństwa. W 1887 roku wybrano go radnym miejskim a od marca 1890 do 11 lutego 1922 sprawował urząd zastępcy burmistrza.
Toteż wszędzie napotyka się ślady jego szlachetnych czynów, szczególnie zaś ofiarność dla biednych. W zmarłym tracimy jednego z najlepszych obywateli, którego pamięć nigdy nie wygaśnie w naszym mieście. Pogrzeb odbył się 12 lutego w Berlinie w krematorium, popioły zaś jego sprowadzone zostały na cmentarz w Starogardzie”.
Czym jest dla Ciebie Kociewie? Pokaż nam w Światowy Dzień Kociewia! - 10 lutego, w Światowy Dzień Kociewia, szczególnie powinniśmy pomyśleć o regionie - miejscu, w którym mieszkamy, pracujemy, bywamy.
Nocny Rajd na Orientację Zimowa Pełnia ’20 - Z piątku na sobotę odbędzie się pierwszy w tym roku rajd na orientację pt. Zimowa Pełnia ’20. Uczestnicy rajdu, w zależności od kategorii, będą mieli do pokonania od 5 do 11 kilometrów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.30 w piątek, 7 lutego.
Ferie z OSiRem - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim w dniach 20-24 stycznia zorganizował półkolonie „Akcja Zima z OSiRem” dla ponad 45 dzieci ze Starogardu.
Napisz komentarz
Komentarze