poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:43
Reklama
Reklama

Wielkanoc 2020. Inna i zawsze ta sama

Piotr Szubarczyk: Wielkanoc tego roku zapowiada się smutno i chyba każdy z nas żałuje czegoś, czego nie będzie, a co ma dla niego szczególną wartość duchową albo po prostu sentymentalną, wspomnieniową: z całego Wielkiego Tygodnia, z Triduum Paschalnego, z Wielkiej Soboty, z radosnego Alleluja w niedzielny poranek.
  • Źródło: Gazeta Kociewska
Wielkanoc 1945 roku. Grób Pański w ruinach kościoła św. Krzyża w Warszawie.

Autor: Fot. Lech Charewicz

Przy tym całym smutku pamiętajmy o tych, którzy byli przed nami i którym wypadło przeżyć Wielkanoce stokroć trudniejsze od naszych. Dla mnie symbolicznym obrazem tych wszystkich trudnych dni – kontrastujących z radością Zmartwychwstania – jest słynna fotografia Lecha Charewicza, przedstawiająca Grób Pański w ruinach kościoła św. Krzyża w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu. Nie wymaga komentarza, wystarczy spojrzeć. W roku 1945 Niedziela Wielkanocna przypadała 1 kwietnia, a to znaczy, że wojna jeszcze trwała.
U nas, w Starogardzie, radość Wielkanocy 1945 roku była przytłumiona. Na początku marca sowieci zajęli miasto i powiat, ale to nie było wyzwolenie. Rozpoczyna się czas bezprawia, rabunków i gwałtów (3 tysiące kobiet zarażonych syfilisem – według meldunku lekarza powiatowego z września 1945), które będą trwać dobre pół roku, zanim skończą się rządy sowieckiego komisarza wojskowego nad miastem i powiatem. To wszystko przyćmiło radość tak wyczekiwanej pierwszej powojennej Wielkanocy. Po odejściu sowieckiego komisarza nie pozwolono przywrócić władz samorządowych z września 1939 roku. Zaczynają się rządy kilku pepeerowców, przysłanych do Starogardu (jako „grupa inicjatywna”) przez wiceministra komunistycznej bezpieki, Żyda Nachuma Alstera. Kolejne lata przyniosą bezprawie i terror (zwłaszcza w latach 1949-1953), zaprawione obłudą i kłamstwami, jakich Kociewie wcześniej nie znało. Prawdziwą, realną władzę sprawowało nad powiatem zbrodnicze UB.
Wielkanoc w każdym sercu
Wróćmy do naszych zmartwień o tegoroczną Wielkanoc. Czymże się tu martwić, skoro tajemnica i radość tego czasu dokonują się w sercu każdego z nas? To co najważniejsze nie zależy od koronawirusa ani od jakichkolwiek innych okoliczności. Radość Zmartwychwstania wynika z głębokiego przeświadczenia człowieka wierzącego, że oto znów możemy się podnieść, wraz z Chrystusem Zmartwychwstałym, z naszych grzechów, słabości, zaniechań, niewiary, beznadziei. Nasze życie to historia upadków i wzlotów ku Niebu. To właśnie jest piękno chrześcijańskiego życia. Ciągle brzmią nam w uszach słowa z ostatniego wielkanocnego orędzia Urbi et Orbi św. Jana Pawła II (11 kwietnia 2004): „Resurrexit! Zmartwychwstał, Alleluja! Te słowa liturgia paschalna powtarza ludziom trzeciego tysiąclecia: Chrystus zmartwychwstał! Chrystus żyje pośród nas! Śmierć nad Nim nie ma już żadnej władzy […]. Do Ciebie, Chryste, nasze życie i nasz przewodniku, niech się zwróci każdy, kogo dręczy pokusa zniechęcenia i rozpaczy, aby usłyszeć przesłanie nadziei, która nie zawodzi. W dniu Twego zwycięstwa nad śmiercią, niech ludzkość odnajdzie w Tobie odwagę, aby solidarnie stawić czoło tylu przejawom zła, które ją dręczy […]. Posłuchajcie ludzie dobrej woli! Pokusa zemsty niech ustąpi odwadze przebaczenia; niech kultura życia i miłości obróci wniwecz logikę śmierci; niech powróci ufność, aby dać wytchnienie narodom […]. Panie, pomóż nam niestrudzenie pracować, aby nastał świat sprawiedliwy i solidarny, któremu Ty dałeś początek zmartwychwstając […]. Matko Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, która w godzinie cierpienia i śmierci zachowałaś płomień nadziei, naucz i nas, jak pośród sprzeczności upływającego czasu stawać się przekonującymi i radosnymi świadkami wiecznotrwałego orędzia życia i miłości, jakie niesie światu zmartwychwstały Odkupiciel”. A potem dodał po polsku: „Niech pamięć o tajemnicy Wielkiej Nocy przynosi moim Rodakom trwały pokój; niech umacnia nadzieję i rozpala braterską miłość. Zmartwychwstały Chrystus niech wszystkim błogosławi!”.
*  *  *
Szczęść Boże! „Do Ciebie, Chryste, nasz przewodniku, niech się zwróci każdy, kogo dręczy pokusa zniechęcenia i rozpaczy, aby usłyszeć przesłanie nadziei, która nie zawodzi”. (św. JP II).
Piotr Szubarczyk

Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Kociewskiej. 
Kupując Polskie gazety wspieracie Polskich Wydawców!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hmm.. 10.04.2020 21:30
Czy autor jest pewny, że obecnym czasie trzeba nam jeszcze więcej smutku? Osobiście mam po kokardy. Sorry- nie daję rady ..

Lina555 10.04.2020 20:48
Człowieku, daruj sobie.

Wypis 10.04.2020 12:56
Pisior Szubrawczyk i tyle. Znowu ma minę jakby cierpiał za wszystkich pisiorow i Rydzyka.

xxxcz 10.04.2020 14:02
Za ciebie ,to ani Pan jezus by nie wystarczył.palancie!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama