Lokale wyborcze czynne będą od 7.00 do 21.00. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w lokalach w związku z wciąż panującą epidemią koronawirusa.
Kto nie będzie musiał stać w kolejce?
W związku z obostrzeniami epidemiologicznymi w pierwszej turze wyborów przed lokalami tworzyły się długie kolejki. Upalny dzień nie służył wielu osobom i dochodziło do zasłabnięć. By uniknąć kolejnych wypadków, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe przepisy obowiązujące podczas głosowania w II turze. W pierwszej kolejności obsługiwane będą:
-
osoby powyżej 60. roku życia,
-
kobiet w ciąży,
-
osoby z dzieckiem do lat 3,
-
osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
-
osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
-
osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
-
osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal muszą pamiętać o środkach ostrożności. Chodzi o zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób, a także o obowiązku zakrycia ust i nosa. Wyjątkiem w tym przypadku jest osoba, która nie może zakryć ust z powodu stanu zdrowia (np. osoba chorująca na astmę). Zalecane jest także przyjście na wybory z własnym długopisem.
Ponadto przy wejściu do każdego lokalu musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Nie ma obowiązku odkażania rąk w lokalu, jednak warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego i innych. Co ważne, jeśli nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy używać płynu antyseptycznego, warto zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe, by włożyć je od razu po przekroczeniu progu lokalu i zdjęć po jego opuszczeniu.
W lokalach może przebywać tylko jednak osoba na 4 m kw. Zasada ta dotyczy jedynie wyborców. Komisja natomiast musi siedzieć w odległości 1,5 m od siebie, dbać o to, by pomieszczenie było wietrzone, a dla wyborców nie zabrakło płyn dezynfekującego. Członkowie komisji będą wyposażeni w jednorazowe rękawiczki ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice.
Napisz komentarz
Komentarze