Inwentaryzacja pozostałości kościoła była niezbędna dla rozpoczęcia procesu projektowania odbudowy. Pomiary ruin prowadzone metodami tradycyjnymi zajęłyby wielokrotnie więcej czasu, a w przypadku pomiarów dokonywanych zwykłym miernikiem laserowym byłoby to de facto kilka dni. Także dokładność takich pomiarów bywa zazwyczaj ograniczona, i w rzeczywistości znacznie przekracza standardowo przyjęte w naszym budownictwie 0,5 cm. Istotnym powodem była też nadzwyczaj ograniczona dostępność pogorzeliska - spalone elementy konstrukcji dachu wiszą nad przestrzenią masywu nawowego i naprawdę w każdej chwili mogą runąć. Ich mierzenie z dostępem z drabin lub wysięgników jest de facto niemożliwe.
Skanowanie 3D wraz z dokumentacją fotograficzną wykonano przy użyciu skanera Leica RTC360 w ramach pokazu demonstracyjnego na zlecenie firmy Aurea Porta Konserwacja Zabytków, w odpowiedzi na zapytanie ofertowe WUOZ w Gdańsku.
W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji powstała chmura punktów tworząca przestrzenny obraz zabytku. Umożliwia to wykonanie widoków i przekrojów poziomych (czyli planów) oraz pionowych budowli w dowolnym żądanym miejscu i przeprowadzenie szczegółowych pomiarów i analiz każdego elementu architektonicznego. Jest to szczególnie pomocne dla specjalistów opracowujących projekt odbudowy świątyni i daje możliwość weryfikacji zamierzenia przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w procedurze rozpatrywania wniosku o pozwolenie na planowane działania konserwatorskie.
Nawiązano również kontakt z Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zabytków, którym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, dzięki czemu po podpisaniu umowy, skan 3D kościoła św. Józefa w Kasparusie zostanie udostępniony na portalu zabytek.pl.
Napisz komentarz
Komentarze