Trzecią cechą, która jasno wynika z naszej typologii i jest fakt, że większość z nas jeździ swymi samochodami po mieście, lub choćby po terenach zabudowanych. Te trzy uniwersalne cechy – zestawione ze sobą – świadczą niezbicie, że samochód hybrydowy bije na głowę swój spalinowy odpowiednik. Dlaczego tak jest? Na to i inne pytania odpowiemy sobie razem w niniejszym artykule.
Charakterystyka samochodu o napędzie hybrydowym
Zanim wykażemy przewagę samochodu hybrydowego nad jego spalinowym odpowiednikiem – warto najpierw przybliżyć pokrótce czym faktycznie hybryda jest. Już samo słowo „hybryda” – oznacza związek ze sobą dwóch, odmiennych rozwiązań, cech, czy charakterów. Tak właśnie jest w przypadku samochodu, który wyposażony jest w napęd hybrydowy. Posiada on więc dwa silniki: standardowy silnik spalinowy i nowatorski – elektryczny. W zależności od założenia danego, hybrydowego auta – może ono używać ich oddzielnie, albo jednocześnie.
Źródło: Pixabay
Samochody hybrydowe a „bycie eko”
Warto w tym momencie poruszyć też kwestię szerokiego wsparcia, które na wielu płaszczyznach otrzymują zarówno producenci hybrydowych aut, jak i ich kierowcy. Samochód o napędzie hybrydowym emituje bowiem znacznie mniej zanieczyszczeń, niż jego spalinowy konkurent. Efektem tego jest więc wspomniane na początku akapitu wsparcie okazywane przez rządy poszczególnych państw, jak i Unię Europejską.
Instytucje te – świadome postępującej z dnia na dzień degradacji środowiska naturalnego – widzą bowiem napęd hybrydowy jako naturalnego i bardziej ekologicznego następcę silnika tylko i wyłącznie na benzynę. Argumentują to także szybkim wyczerpywaniem się przeróżnych paliw kopalnych.
Abstrahując od tego, czy wspomniane poglądy są trafne, czy nie – jedno jest pewne: obecnie na rynku motoryzacyjnym panuje ogromny boom na samochody z napędem hybrydowym. Wszechstronne wsparcie unijnych dyrektyw sprawia natomiast, że kupno hybrydy nigdy jeszcze nie było tak korzystne.
Źródło: Pixabay
Samochody hybrydowe a oszczędzanie pieniędzy
Z powyższego akapitu wynika więc, że bycie ekologicznym jest już nie tylko modne, ale co ważniejsze – może się nam zwyczajnie opłacać. Innymi słowy: korzystanie z samochodu na napęd hybrydowy jest znacznie korzystniejsze dla naszych
finansów. Wiąże się to ściśle z działaniami Toyoty – największego na polskim rynku producenta hybryd – która wyraźnie dąży do połączenia ekologicznych rozwiązań z niskimi kosztami i oszczędnością.
A ujmując bardziej szczegółowo, dlaczego napęd hybrydowy jest bardziej oszczędny, niż spalinowy: zauważyć musimy, że w napędzie hybrydowym akumulator jest zazwyczaj ładowany przez pracę spalinowego silnika, bądź – w bardziej nowoczesnych modelach – odzyskiwanie zużytej energii podczas hamowania. Efektem obu opisanych przed chwilą rozwiązań jest znaczne obniżenia zużycia paliwa.
Czy samochód hybrydowy może jeździć za darmo?
Mało tego: na dystansach od kilkunastu, do kilkudziesięciu kilometrów samochód o napędzie hybrydowym nie zużyje paliwa wcale! Zdanie to jest warte odpowiedniego podkreślenia i przemyślenia. Innymi słowy w opisanym powyżej przykładzie samochód z napędem hybrydowym będzie więc jeździł za darmo. Jeśli dystans jest większy, to zużycia paliwa również spada względem napędu spalinowego, ale nie jest już tak odczuwalne.
Podsumowanie
Jak więc widzimy elementem, który skłania klientów najbardziej do korzystania z samochodów hybrydowych jest ich niezwykła oszczędność zużycia paliwa. Jeśli dodamy do tego względnie niską ich cenę – będziemy mieć już pełny obraz korzyści, jakie dać nam morze samochód z napędem hybrydowym.
Napisz komentarz
Komentarze