Skąd biorą się wągry?
Na skórze człowieka znajdują się ujścia gruczołów łojowych. W dzieciństwie są one bardzo małe. Poszerzają się dopiero w okresie dojrzewania. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm produkuje za dużo sebum, co w połączeniu z nieprawidłowym złuszczaniem się naskórka zapycha gruczoły łojowe. Najczęstsza przypadłość to wągry na nosie, czole i brodzie. Pojawiają się najczęściej tam, ponieważ znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.
Przeczytaj więcej o wągrach na nosie: https://estetico.pl/wagry-na-nosie
Kogo może dotyczyć problem wągrów?
Wągry najczęściej pojawiają się u osób w okresie dojrzewania, ale jednak problem ten też dotyka osób starszych. Najbardziej narażona jest na nie skóra tłusta i mieszana, ale nie oznacza to, że nie mogą wystąpić również na skórze suchej. Na pojawienie się wągrów może wpłynąć wiele czynników. Są to:
- stosowanie kosmetyków, które zamykają pory
- niedokładne oczyszczanie skóry
- niedobory witamin, a szczególnie witaminy A i B
- Jedzenie posiłków, które mają dużą zawartość cukrów i węglowodanów
- nadmierny stres
- częste i długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności
Wyciskanie wągrów
Wągrów nie wolno wyciskać! Nie służy to skórze tak samo, jak wyciskanie pryszczy (https://estetico.pl/wyciskanie-pryszczy). Przez wyciskanie możemy uszkodzić naszą skórę. Wyciskanie wągrów sprzyja powstawaniu blizn i infekcji, które mogą przenieść problem na całą twarz. Wiele osób przed wyciskaniem stosuje tzw. parówki, czyli kąpiele parowe. To również nie wpływa korzystnie na naszą skórę, ponieważ może to się skończyć popękaniem naczynek. Parówki są szczególnie niewskazane w przypadku cery naczynkowej.
Jeśli czujemy tak ogromny dyskomfort, że musimy wycisnąć wągra, to najlepiej zrobić to bardzo ostrożnie. Należy robić to powoli, mieć zdezynfekowane ręce i robić to przez chusteczkę. Najlepiej przed wyciskaniem zastosować peeling. Pamiętajmy, żeby nie stosować tej praktyki często, ponieważ możemy bardzo zaszkodzić swojej skórze. Najlepiej nie stosować jej nigdy.
Jak inaczej pozbyć się wągrów?
Kluczem do pozbycia się wągrów jest właściwa pielęgnacja twarzy. W wielu przypadkach sprawi ona, że problem wągrów nie będzie już naszym zmartwieniem. Aby uzyskać twarz bez wągrów, należy trzymać się kilku prostych zasad:
- Należy rano i wieczorem dokładnie oczyszczać skórę za pomocą delikatnych żeli lub pianek do mycia twarzy. Oczyszczanie należy przeprowadzić także po podróży i wysiłku fizycznym.
- Po oczyszczeniu dobrze jest nałożyć na twarz tonik lub hydrolat, który przywróci naszej skórze odpowiednie ph.
- Raz w tygodniu warto wykonać peeling, który złuszczy martwe komórki naskórka i oczyści z nich gruczoły łojowe.
- Stosowanie maseczek przynajmniej raz w tygodniu. Maseczka na wągry (https://estetico.pl/maseczka-na-wagry) świetnie odetka pory i wyciągnie z nich nadmiar sebum. Warto zdecydować się na maseczki na bazie glinki. Maseczkę na wągry możemy również zrobić sami w domu. Potrzebna będzie nam jedynie łyżeczka sody oczyszczonej i łyżeczka wody. Składniki należy wymieszać, a następnie nałożyć na miejsca najbardziej problematyczne. Taką mieszankę powinniśmy pozostawić na twarzy około 7 minut. Zamiast wody możemy użyć także miodu. Zmienią się wtedy jednak proporcje. Do mieszanki powinniśmy dodać 2 łyżki sody i 1 miodu. Następnie wymieszać i nałożyć na miejsca problematyczne na 15 minut.
- Uważaj, jakie kosmetyki do makijażu wybierasz. Przed zakupem warto poczytać opinię, aby dowiedzieć się, czy dany kosmetyk nie zatyka porów. Najbardziej uważnym trzeba być przy wyborze podkładu.
- Regularnie nawilżaj skórę np. za pomocą kremu.
- Stosuj krem z filtrem UV codziennie, a nie tylko latem.
- Jeśli Twój problem z zaskórnikami jest stały i się nasila, to warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z kwasem salicylowym.
- Jeśli problem mimo wszystko nie ustępuje, to warto wybrać się na wizytę do lekarza dermatologa.
Napisz komentarz
Komentarze