Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 02:16
Reklama
Reklama

Sukces to połączenie talentu oraz chęci

Od dziecka związana ze społecznością Kociewia. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Agata Glejt, szczęśliwa żona i kompozytorka autorskich piosenek dla dzieci oraz muzycznych materiałów edukacyjnych opowiedziała naszej redakcji o swojej ogromnej pasji jaką jest muzyka, pracy dyrygenta od kuchni oraz własnych muzycznych inspiracjach. Zachęcamy do lektury.
Sukces to połączenie talentu oraz chęci

Autor: Krzysztof Mania Photography

Marcelina: Twoją jedną z największych pasji jest muzyka. Przykładowa sytuacja – spotykasz na swojej drodze człowieka, który mówi, że muzyka nie jest dla niego, że ona nie wnosi nic do życia. Jakbyś zachęciła taką osobę, aby jednak po tę muzykę sięgnęła?

Agata: Myślę, że przede wszystkim bym zapytała, w której sferze jego życia muzyka jest obecna. Przykładowo jak idziemy do marketu, to w tle zazwyczaj leci jakaś piosenka i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Prawdę mówiąc,  muzyka jest obecna u każdego. Każdy, gdzieś z tą muzyką cały czas się styka. Bardzo dużo zależy od tego, jak my tę muzykę będziemy traktować. Czy rzeczywiście to będzie dla nas tylko radio, które leci sobie w tle i nie ma dla nas większego znaczenia czy zechcemy się ku temu pokłonić i wgryźć się w ten temat. Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale przede wszystkim muzyka uskrzydla. Budzi kreatywność, emocje. Jest to ogromna przestrzeń, której wystarczy dać otwarte drzwi. I malutkimi krokami zaprzyjaźnić się z nią.

Marcelina: Można zatem powiedzieć, że muzyka jest dla każdego?

Agata: Myślę, że tak. Słowa autorstwa Janusza Kofty „śpiewać każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej”, właśnie to obrazują. Uważam, że muzyka jest dla każdego, oczywiście nie dla każdego w sferze zawodowej, ale z pewnością dla każdego w sferze pasji. Nikomu nie można zakazać pasjonowania się muzyką. Tak naprawdę, kim ja jestem, żeby powiedzieć: „Ty się nie nadajesz do muzykowania”. Z muzyką trzeba się zaprzyjaźnić i nie traktować jej powierzchownie.

Marcelina: Sam talent w tym przypadku wystarczy? Często mówi się małym dzieciom, że jak umieją śpiewać to oznacza, że w przyszłości będą śpiewały na dużych estradowych scenach.

Agata: Talent to właściwie jest piękny dodatek. Jak ktoś ma talent to można powiedzieć, że jest o krok do przodu przed tą osobą, która ma tylko chęci. Każdy ma jakieś predyspozycje, ale nie zawsze są one skierowane w stronę muzyki. Pamiętajmy, że brak takich zdolności nikogo nie dyskwalifikuje w rozwijaniu się w pasji muzycznej. Myślę, że talent ułatwia. Jeżeli go pielęgnujemy i chcemy się w nim rozwijać to bardzo dobrze, ale potrzebne są przede wszystkim chęci, zapał i pasja. Myślę, że talent + chęci = sukces.

Marcelina: Jesteś tegoroczną stypendystką Prezydenta naszego miasta w dziedzinie kultury. Czy czujesz, że spoczywa na Tobie pewnego rodzaju odpowiedzialność, aby w Starogardzianach rozbudzić cząstkę kultury?

Agata: W moim odczuciu tak. W tym stypendium napisałam projekt na stworzenie filmików promujących emisję głosu o charakterze szkoleniowym i edukacyjnym dla osób, które nie mają możliwości pójścia na zajęcia muzyczne. Powstały one z zamiarem, aby mogły z tego skorzystać i rozwinąć się w sferze wokalnej, jeżeli oczywiście się tym interesują. Z racji, że pracuję jako rytmiczka w przedszkolu, odczuwam misję, aby zakorzeniać w ludziach muzykę od samego początku. Aby się nią delektować, a nie traktować jej zwyczajnie, przaśnie. W naszym otoczeniu jest bardzo dużo prostej muzyki. Osobiście czuję powinność wprowadzania w naszej kociewskiej społeczności innego pojmowania tej muzyki. By było to dla nas obcowanie ze sferą artystyczną, a nie koniecznie odbieranie muzyki jako taniego dodatku do życia.

Marcelina: Jak wygląda praca dyrygenta od kuchni. Słyszy się wiele stereotypów, że dyrygent to osoba, która wychodzi na scenę, macha batutą i wychodzi. Czy tak rzeczywiście jest?

Agata: Trochę w tym prawdy jest. Z perspektywy słuchacza to rzeczywiście może tak wyglądać. Natomiast praca dyrygenta to jest to, co dzieje się przed tym jak wychodzi i macha batutą. Praca dyrygenta od kuchni to jest ta jego główna praca, którą wykonuje na próbach przed koncertem. Przypuśćmy, że mamy chór i do zagrania jakiś utwór. Teraz trzeba z tego chóru stworzyć instrument, który ten utwór wykona. Nie chodzi o to by go odtwarzać, lecz twórczo zinterpretować. I to jest właśnie rola dyrygenta, aby poprowadzić instrument, którym jest chór, w taki sposób, aby odbiór muzyki przez słuchaczy był taki, jaki sobie ten dyrygent wymyśli. W momencie kiedy jesteśmy na koncercie i jakaś piosenka budzi w nas smutek, zachwyt czy euforię to wszystko wówczas jest zamysłem dyrygenta. W momencie rozpoczęcia koncertu, włącza instrument i go prowadzi. Bezpośrednio na scenie dużej pracy już się nie wykonuje. Powiedziałabym, że jest to kwestia gotowego produktu. Bez wątpienia praca ta uczy kreatywności, twórczości, ale wymaga też cierpliwości i otwartości do ludzi. Należy pamiętać, że jest się liderem tej grupy i pracuje się z ludźmi, którzy mają uczucia, wyrażają emocje. Nie są zaprojektowanymi robotami czy strunami w instrumencie. Dla mnie to bardzo piękna i odpowiedzialna praca.

Marcelina: Współpracujesz zarówno z młodzieżą, ludźmi dorosłymi, jak i z dziećmi. Z Twojego punktu widzenia z kim ta kooperacja jest łatwiejsza? Czego te obie grupy Cię uczą?

Agata: Nie potrafię określić z kim bardziej lubię pracować. Po prostu bardzo lubię to co robię. Ogromnie cieszę się pracą z dziećmi w wieku przedszkolnym. One chłoną wszystko. Są ufne i potrafią wejść w każdą rolę, robiąc wszystko bardzo szczerze. Jest to dla mnie praca dająca wiele satysfakcji, ponieważ widzę namacalne postępy naszych poczynań. Wymaga to stu procentowej uwagi i kreatywności na każdym kroku, ale wiem, że warto to robić. Natomiast praca ze starszym uczniem jest równie wymagająca, ale i przynosząca wiele satysfakcji i zadowolenia. W pracy z dorosłymi ludźmi widać, kiedy osoba robi to z pasji i szczerych chęci nauczenia się czegoś. Przychodzi na zajęcia, ponieważ sama chce a nie dlatego, że chce tego jego mama. Bardzo dobrze pracuje się z osobami, które przychodzą na zajęcia wokalne i pasjonują się tym, że śpiewają. Nie ma znaczenia, czy jest to duży talent, który z lekcji na lekcję robi kroki milowe, czy jest to ktoś, z kim trzeba popracować trochę dłużej. Jeżeli on się tym cieszy, to ja także się tym cieszę. Myślę, że praca z dorosłymi jest bardziej motywująca, ponieważ przerabiamy poważniejszy repertuar. Mogę się wtedy „wyżyć” wokalnie, przy czym ja sama się uczę, będąc na początku swojej nauczycielskiej drogi.

Marcelina: Jaką misję odczuwasz jako nauczyciel muzyki? Co poprzez swoją muzykę pragniesz przekazać swoim uczniom?

Agata: Muzyka jest dla każdego w każdym wieku i niekoniecznie trzeba to odkrywać od samego początku. Jako nauczyciel chciałabym, aby moi uczniowie czerpali z niej wszystko to, co wartościowe i piękne. Pragnę, aby muzyka, którą komponuję czy im serwuję, inspirowała ich oraz by brali z niej to, co najpiękniejsze. Odczuwam ogromną misję zakrzewienia miłości do muzyki od samego początku. Jeżeli przedstawi się ją dziecku na wysokim poziomie, wówczas właśnie taką podstawę muzyczną będzie ono miało. Jeżeli muzykę zrzucimy na drugi tor i podamy coś o niskiej jakości, tak też będzie ją w przyszłości odbierał.

Marcelina: Nawiązując do dzieci. Stworzyłaś coś dla nich i właściwie tworzysz cały czas. Mianowicie chodzi o platformę „Melo Melo”. Jaki był jej pierwotny zamysł?

Agata: Platforma „Melo Melo” powstała we współpracy z moim mężem Konradem, który jest informatykiem, moim bratem Jackiem, który jest aranżerem i kompozytorem, a także z jego szwagrem Krzysiem, który także ukończył Akademię Muzyczną. Razem wpadliśmy na pomysł, aby tworzyć swoje autorskie utwory, od tekstu czy muzyki po aranżację z myślą o najmłodszych. Ta platforma jest skierowana do dzieci, gdzie docelowo ma być skierowana również do przedszkoli, tak by można było z nich korzystać. Znajdziemy tam zbiór piosenek oraz różnych zabaw w zależności od tematyki. Na efekt finalny musimy jeszcze trochę poczekać. Robimy wszystko, aby to dzieło powstało i działało z naszym pierwotnym zamysłem. Nie jest proste stworzyć produkt od samego początku. Cały kontent tworzymy sami i nie korzystamy z żadnych półśrodków. To jest realizacja naszego pragnienia, aby zrobić coś swojego, z myślą o najmłodszych.

Marcelina: Czy to, że macie pragnienie stworzyć wartościową muzykę dla dzieci oznacza, że obecnie na rynku takiej muzyki nie ma?

Agata: Pojawia się jej coraz więcej z czego ogromnie się cieszymy. Dzięki temu możemy się inspirować, natomiast z mojego doświadczenia pracy w różnych ośrodkach przedszkolnych widzę, jak duży problem mają Panie w przedszkolu, aby wybrać piosenkę na dany temat, przykładowo na dzień mamy. Najczęściej wygląda to tak, że w takim momencie włącza się platformę YouTube i wybiera pierwsze siedem piosenek, z których część jest bardziej ambitna, a inna część mniej. Ja nie neguję i nie oceniam nikogo, kto komponuje piosenki dla dzieci, jednakże bardzo zwracam uwagę, czy ta osoba, która to przygotowała dała sto procent swoich możliwości, wiedzy i zaangażowania. Chcieliśmy wyjść naprzeciw i stworzyć materiały zarówno dla Pań w przedszkolu jak i dla rodziców. Czas pandemii pokazał, że w domu też trzeba najmłodszych czymś artystycznym nakarmić.

Marcelina: Od zawsze otaczałaś się muzykami w Twoim życiu. Czy od dziecka wiedziałaś, że chcesz iść w stronę muzyki? Czy może miałaś na siebie zupełnie inny pomysł?

Agata: Na początku kierowali mną rodzice, gdyż byłam bardzo nieśmiałym dzieckiem. Z racji, że mój tata jest muzykiem i zauważył we mnie talent muzyczny, postanowił założyć zespół dziecięcy „Żonkilki”. Miało mi to pomóc otworzyć się, przełamać różnego rodzaju bariery. I tak też się stało. To był pierwszy zaczyn, dzięki czemu jestem w miejscu, w którym jestem. Tak wyglądało całe moje dzieciństwo. Jeździliśmy po różnych koncertach czy konkursach. Bardzo dobrze to wspominam. Uważam, że był to wspaniały czas. Następnie idąc do szkoły próbowałam zainteresować się czymś innym niż muzyką. W liceum bardzo ambitnie wybrałam profil matematyczno fizyczny z myślą, że może w tę stronę pójdę. Po maturze byłam w momencie totalnego rozdarcia i nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Z racji swojego wykształcenia złożyłam dokumenty na Akademię Morską w Gdyni, natomiast na Akademię Muzyczną w Gdańsku poszłam dzięki moim rodzicom, ich decyzji i zaufaniu w moje możliwości. Patrząc z perspektywy czasu, cieszę się, że właśnie tak to się potoczyło, gdyż nie wyobrażam sobie siebie na żadnych innych studiach. Jestem osobą wierzącą i głęboko wierzę w to, że wybór tych studiów nie był żadnym zbiegiem okoliczności, tylko Bożym planem na moje życie.

Marcelina: Kto lub co jest Twoją inspiracją do tego, żeby tworzyć? Aby rozwijać się muzycznie?

Agata: Zawsze szłam krokiem w krok za moim starszym bratem Jackiem. Odkąd pamiętam był on dla mnie „idolem” muzycznym. Wiedział wszystko przede mną. Oczywiście ja go później doganiałam w tej ścieżce kariery, ale od początku był dla mnie osobą, która najlepiej gra, tworzy czy aranżuje. I dalej tak jest, ponieważ Jacek cały czas się rozwija i jest szalenie zdolną osobą. Jest dla mnie ogromną inspiracją i niesamowicie cieszę się, że możemy teraz razem współpracować. A druga osoba, która mnie inspiruje muzycznie to mój tata. Samouk, który nie ukończył Akademii, a robi takie rzeczy, które nie wiem czy my byśmy z bratem robili, gdybyśmy nie mieli wykształcenia muzycznego. Tata to wzór tego, że jeżeli się chce, ma się pasję i konsekwentnie się ją rozwija to można tworzyć niesamowite rzeczy.

Marcelina: Przeglądając Twoje wpisy często odwołujesz się do tego, że to Pan Bóg stoi za tym wszystkim dobrym co się dzieje w Twoim życiu. Skąd u Ciebie bierze się ta ufność, wdzięczność?

Agata: Wydaje mi się, że od samego początku zostałam tak poprowadzona, że piękne rzeczy nie dzieją się same. Ktoś za nie odpowiada. Moje życie nie jest usłane różami, aczkolwiek wydarzyło się tyle pięknych rzeczy, że głęboko wierzę w to, że Pan Bóg jest i działa. Działa zarówno wtedy kiedy jest dobrze, ale i wtedy kiedy dzieje się źle. Wierzę, że wszystko to, co wydarzyło się w moim życiu i to, co się cały czas wydarza jest ręką Pana Boga.

Link do platformy muzycznej „Melo Melo”:

https://melomelo.pl/

Link do oficjalnej strony „Melo Melo” na Instagramie:

https://instagram.com/melomelo_platform?utm_medium=copy_link

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w styczniuSala Koncertowa1/01/2025, środa, godz. 17:00Bilety w cenie: 106,50-218 złWielka Gala Sylwestrowa FilharmoniiWystąpią:Orkiestra PFB  George Tchitchinadze – dyrygentAleksandra Kubas-Kruk – sopranMałgorzata Walewska – mezzosopranTomasz Kuk – tenorAndrzej Dobber – barytonProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:Część IGiuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskieGiacomo Puccini – Aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery ToscaGaetano Donizetti – Aria Noriny z opery Don PasqualeFrancesco Cilea – Aria Principessy Acerba Voluttà z opery Adriana LecouvreurUmberto Giordano – Aria Carlo Gerarda Nemico della patria z opery Andrea ChénierGiacomo Puccini – Aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni SchicchiErmanno Wolf-Ferrari – Uwertura z intermezza Il segreto di SusannaGiuseppe Verdi – Kwartet z opery RigolettoPrzerwa [20']Część IIGeorges Bizet – Uwertura do opery CarmenHabanera z opery CarmenAria don José La fleur que tu… z opery CarmenKuplety Escamillo Votre toast z opery CarmenLéo Delibes – Pieśń hiszpańska Dziewczęta z KadyksuStanisław Moniuszko – Aria Rokiczany z opery RokiczanaRuggero Leoncavallo – Pieśń MattinataGiacomo Puccini – Aria Calafa Nessun dorma z opery TurandotJerry Bock – Duet Sunrise, sunset z musicalu Skrzypek na dachuGiuseppe Verdi – Libiamo z opery TraviataCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Koncerty sylwestrowe na Ołowiance z lżejszym repertuarem to wieloletnia tradycja. W tym roku zapraszamy do świata opery na koncert pod nazwą Wielka Gala Sylwestrowa Filharmonii. Orkiestra PFB pod batutą swojego szefa George’a Tchitchinadze z udziałem wybitnych śpiewaków operowych wykona fragmenty takich oper jak Carmen Georgesa Bizeta (w tym słynną Habanerę), Traviata Giuseppe Verdiego (usłyszymy arię toastową Libiamo ne' lieti calici), czy Turandot Giacoma Pucciniego (Aria Calafa Nessun dorma). Zabrzmią m.in. takie perełki jak aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery Tosca czy aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Pucciniego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa04/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-111,50 złI Bal Gdański – Tango showWystąpi:Guillermo Rozenthuler – śpiewCuarteto Re!TangoPaweł A. Nowak – bandoneonŁukasz Perucki – skrzypcePaweł Zawada – fortepian, aranżacjeMaciej Sadowski – kontrabasDilara Ogretmen, Tymoteusz Ley – taniecARC Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Łukasza PeruckiegoProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:wspaniałe tanga z różnych stron świataCzas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.Tango to ekspresyjna muzyka, bezpruderyjna poezja, barwne stroje i wreszcie hipnotyzująca siła tańca. Przed nami doskonałe, stylowe aranżacje.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny I Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa10/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 33-131,50 złKoncert symfoniczny – Swing, swing, swingWystąpi:Orkiestra PFB Sławomir Chrzanowski – dyrygentGary Guthman Quartet w składzie:Gary Guthman – trąbka, fulgelhornFilip Wojciechowski – fortepianPaweł Pańta – kontrabas, gitara basowaCezary Konrad – perkusjaProwadzenie: Krzysztof Dąbrowski W programie m.in.:Ziggy Elman – And the Angels SingDuke Ellington – It Don’t Mean a Thing (If it Ain’t Got That Swing)Louis Prima – Sing, Sing, SingConsuelo Velázquez – Besame MuchoJohnny Mercer – Blues in the NightCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Zapraszamy do krainy swingu, bluesa i jazzu, w których Gary Guthman Quartet czuje się jak ryba w wodzie. Największe standardy swingu w wykonaniu symfonicznym z udziałem Orkiestry PFB pod batuta Sławomira Chrzanowskiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa 11/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-131,5 złII Bal Gdański – Wieczór Bałkański  Wystąpi:Zespół Czarnina:Nina Kodorska – śpiew, instrumenty perkusyjnePatryk Walczak – akordeonOliwier Andruszczenko – klarnet, saksofonHipolit Woźniak – gitarai goście:Konstanty Szemraj – gitara akustyczna, mandolina, buzukiMarta Maślanka – cymbały, instrumenty perkusyjneProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:muzyka bałkańska i orientalnaInspiracje czerpane z etnicznych brzmień szeroko pojętego orientu, a więc tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie i bliskowschodnie. Muzyczna wędrówka, która rozpocznie się w Indiach, a toczyć się będzie przez przeróżne inne kraje.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny II Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała12/01/2025, niedziela, godz. 10:00 (dla dzieci 4-6 lat) i 11:30 (dla dzieci 7-10 lat)Bilety w cenie: 19-48 zł Kultura z muzyką za pan brat – Dobre stroje i nastrojeProwadzący:Dorota Połom – aktorka, animatorkaBożena Golanowska-Kapczyńska – dziennikarka, edukatorkaPiotr Kapczyński – muzykCzy wiecie, jak ważne jest dobranie stroju odpowiednio do okoliczności? Dobrym ubiorem można okazać komuś szacunek, a niestosownym – nawet go obrazić. Wspólnie dobierzemy stroje do różnych miejsc i sytuacji. Poznacie różnicę pomiędzy nieoficjalną okazją a wyjściem do teatru czy filharmonii. Odróżnimy styl codzienny od eleganckiego dzięki różnym melodiom. A na zakończenie przygotujemy mały pokaz mody przy muzyce.Czas trwania: ok. 40 min.Kultura z muzyką za pan bratNie od dziś wiadomo, że kultura z muzyką idą w parze. Warto krzewić w dzieciach małych i dużych szeroko rozumianą kulturę, czyli zasady dobrego zachowania, aby wszystkim nam żyło się milej i lepiej. Znakomicie pomaga w tym muzyka, ponieważ każda wyśpiewana i wytańczona wiedza zostaje w nas na dłużej, a nierzadko nawet na całe życie. Wspólnie wyśpiewamy i wytańczymy więc kulturę na co dzień, stosowny ubiór oraz zasady panujące w restauracji, teatrze czy filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa13/01/2025, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 28 złKoncert edukacyjny – Bum! Trach! Bęc! – bliskie spotkania z rytmemWystąpią:Aleksandra Kurnyta – instrumenty perkusyjneAnton Shynkarenka – instrumenty perkusyjneArkadiusz Skotnicki – instrumenty perkusyjneTomasz Skrętkowski – instrumenty perkusyjneMateusz Wiczyński – instrumenty perkusyjneCzy wiecie, jak ważny w muzyce jest rytm? A może jesteście ciekawi, jak wiele różnych instrumentów kryje Filharmonia w swoich zakamarkach? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą niestrudzeni perkusiści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Odkryją przed Wami fascynujący świat instrumentów perkusyjnych. Rozpoczną od tajemniczych, afrykańskich melodii prosto z Ghany, a następnie czekają Was gorące, latynoamerykańskie rytmy, argentyńskie tanga, a także angielskie walce i muzyka rozrywkowa. Nie zabraknie gratki dla prawdziwych melomanów – wielkich skarbów muzyki symfonicznej.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 14/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa17/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Muzyczna podróż po epokachWystąpią:Orkiestra PFBNika Nikvashvili – fortepian, kierownictwo artystyczneIano Tamar – sopranProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie: Nika Nikvashvili – OvertureAntonio Vivaldi – Sposa son disprezzata Franz Shubert – Ave MariaRobert Schumann – Ich grolle nichtGiuseppe Verdi – aria Mercè, dilette amiche z opery Nieszpory sycylijskieFryderyk Chopin – PreludeGiacomo Puccini– Intermezzo z opery Manon LescautGiacomo Puccini – aria O mio babbino caro z opery Gianni SchicchiGiacomo Puccini – aria Vissi d'arte z opery ToscaGabriel Fauré – Après un rêveFrancesco Cilea – aria Io son l'umile ancella z opery Adriana LecouvreurCharlie Chaplin – SmileEnnio Moricone – Cinema paradisoVaja Azarashvili – Sacekvao moedanzeSilent NightNika Nikvashvili – Khorumipatriaracha Ilia 2 – Ave Maria Program koncertu to istny kalejdoskop muzyczny w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Usłyszą Państwo najwspanialsze arie od baroku do muzyki XX wieku, m.in. słynne Ave Maria F. Schuberta, arie z oper Tosca, Adriana Lecouvreur czy Nieszpory sycylijskie. A także popularne utwory muzyki filmowej takie jak Smile C. Chaplina czy słynny temat z Cimena paradiso E. Morricone.Czas trwania koncertu: ok. 100 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa18/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 70-151,50 złIII Bal Gdański – Wieczór z Grupą MoCartaWystąpią:Grupa MoCarta:Filip Jaślar – I skrzypceMichał Sikorski – II skrzypcePaweł Kowaluk – altówkaBolek Błaszczyk – wiolonczelaProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:skecze Grupy MoCartaNajważniejsze i najlepsze utwory zespołu i najstarsze archiwalia, a także liczne anegdoty z artystycznego życia oraz garść najnowszych dzieł. Muzycy Grupy MoCarta udowodnią, że podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się coraz lepsi.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny III Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna19/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 16-33 złKlasyka na OłowianceWystąpią:Hornet Quartet w składzie:Michał Szczerba – waltorniaGabriel Czopka – waltorniaŁukasz Łacny – waltorniaPiotr Kowalski – waltorniaDominika Glapiak – prowadzenie, kierownictwo artystyczneW programie m.in.:Leonard Bernstein – West Side Story (wybrane fragmenty)Eugene Bozza – Suita na 4 rogiCzas trwania koncertu: ok. 70’Zanim ojciec kwartetu smyczkowego Joseph Haydn ustanowił zestawienie czterech instrumentów smyczkowych swego rodzaju kanonem wykonawczym, istniały już kompozycje na taki skład. Muzyka XVII wieku jest ich pełna. Nie można zatem mówić, iż mistrz Haydn kwartet wynalazł. On go niejako uczynił. Nadając równorzędne znaczenie wszystkim czterem aktorom muzycznego dzieła, sprowadzając ich do wspólnego mianownika, pozostawiając autonomicznymi zarazem – to wciąż niewystarczające słowa dla opisania tej nieśmiertelnej materii. Kwartetu zazdrościły smyczkom instrumenty wszelkiej maści. Powoływanie tego typu kolektywów złożonych z innych instrumentów nie było niczym dziwnym. Kwartet waltorniowy – to przykład niebywale udanego połączenia instrumentów homogenicznych. Instrumentów o niezmiernie zbliżonej barwie, lecz takich, które najczęściej słyszymy w roli orkiestrowych solistów w tłumie. W wykonaniu Hornet Quartet usłyszymy między innymi: L. Bernsteina - The West Side Story - wybór ustępów ze znakomitej suity orkiestrowej czy Suitę E. Bozzy w oryginale skomponowaną właśnie na cztery waltornie. W jaki sposób ideę muzykowania kameralnego realizują artyści znający na wylot specyfikę instrumentu każdego ze swoich muzycznych partnerów? Jak osiągnąć jednolite brzmienie, przy zachowaniu przejrzystości zamierzonej przez kompozytora faktury muzycznej? Zapraszamy do świata kwartetu – widzianego w ciekawym, nietuzinkowym odbiciu prezentowanym przez muzyków Hornet Quartet.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna21/01/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Astor PiazzollaKarnawał w rytmie argentyńskiego tangaWystąpią:Maciej Kacprzak – akordeonMałgorzata Remiszewska – bandoneonAgnieszka Waśniewska – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie:muzyka Astora PiazzolliAstor Piazzolla to kompozytor tanga argentyńskiego, bandoneonista i aranżer. Jego dzieła przeniosły tradycyjne tango w nowy świat stylu zwanego nuevo tango, łącząc elementy jazzu i muzyki klasycznej. Jako wirtuoz instrumentu zwanego bandoneonem, regularnie wykonywał własne kompozycje z różnymi zespołami. Pewien amerykański krytyk opisał Piazzollę jako najwybitniejszego na świecie kompozytora muzyki tango. By się o tym przekonać, wybierzcie się z nami w podróż do słonecznej i roztańczonej Argentyny.Wiek: 10-14 latCzas trwania: ok. 50 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa24/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-90 złKoncert symfoniczny – Robert Kwiatkowski / Piotr PawlakWystąpią:Orkiestra PFBRobert Kwiatkowski – dyrygent, skrzypcePiotr Pawlak – fortepianProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll [37’]Przerwa [20']Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 [30’]Czas trwania koncertu: ok. 100 min.Koncertmistrz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ponownie wystąpi w podwójnej roli – skrzypka-solisty i dyrygenta. W pierwszej części koncertu towarzyszyć mu będzie znakomity gdański pianista Piotr Pawlak.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa25/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-141,50 złIV Bal Gdański – Najpiękniejsza muzyka filmowaWystąpią:Orkiestra AmbertoErnst van Tiel – dyrygentNatalia Walewska – skrzypceProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:perełki światowej i polskiej kinematografii Usłyszymy znane tematy z filmów Mission: Impossible, Avengers czy Piraci z Karaibów. Odpowiedni nastrój stworzą wzruszające melodie z Nocy i Dni, Misji, Listy Schindlera i Cinema Paradiso. Znakomita okazja, aby sięgnąć pamięcią do ulubionych scen, jak choćby szalony taniec z Greka Zorby czy zmysłowe tango z Zapachu kobiety.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny IV Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa 26/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 27-70 złKoncert familijny – Kolorowy karnawał w RioWystąpią:Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne, scenariusz i prowadzenie koncertuBartłomiej Sutt – instrumenty perkusyjneGdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses MusicalesW programie:muzyka perkusyjna z różnych stron świataGdzie karnawał, tam i samba! Ale czy tylko? Zimowe bale, maskarady i zabawy napotkamy niemal na całym świecie, a noworocznym tańcom zawsze towarzyszą różnorakie perkusjonalia. Zabierzemy Was do krainy rytmu, gdzie zobaczycie i usłyszycie instrumenty perkusyjne w rozmaitych konfiguracjach, rodem z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji, ale i dużo bliższych nam zakątków Europy. A na zakończenie wszyscy wspólnie wykonamy brazylijską sambę.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 28/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny-Sala Koncertowa21/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 27-100 zł Koncert symfoniczny – Valeriy SokolovWystąpią:Orkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentValeriy Sokolov – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Béla Bartók – II Koncert skrzypcowy BB 117 [36’]Przerwa [20']Jean Sibelius – Suita Lemminkäinen op. 22 [50’]Świetny ukraiński skrzypek, który próbkę swojego nieprzeciętnego talentu dał we wrześniu bieżącego roku podczas koncertu kameralnego, tym razem sięgnie po jeden z najtrudniejszych utworów w literaturze skrzypcowej – II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka. Z kolei prezentowana w drugiej części koncertu Suita Lemminkäinen to właściwie sekwencja czterech poematów tonowych na orkiestrę pt. Cztery legendy z Kalevali. Kompozytor początkowo myślał o nich jako o operze Veneen luominen („Budowa łodzi”) w mitologicznej scenerii, jednak zrezygnował z tego pomysłu, pozostawiając suitę, którą usłyszymy na Ołowiance.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego         --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku: Ruch Muzyczny    Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.01.2025
18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew 18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul.Wwyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama