Niewłaściwie wykonane opryski stwarzają bowiem bardzo duże ryzyko dla owadów zapylających, które zasiedlają nasze ogrody. Zwłaszcza pszczoły narażone są na szczególnie trujące działanie chemicznych środków owadobójczych.
Środki ochrony roślin a pszczoły - toksyczność
Pestycydy znajdujące się w środkach owadobójczych są śmiertelnym wrogiem nie tylko dla pszczół, ale także innych owadów. Każdy, kto stosuje opryski w swoim ogrodzie, powinien o tym pamiętać. Całkowicie wymarcie pszczół mogłoby się wiązać bowiem z głodem człowieka, a w następstwie jego wymarciem. Bez pszczół nie istnieje bowiem możliwość zapylania owoców oraz warzyw. Ze względu na rodzaj działania pestycydów wpływające na organizm owadów, wyróżniamy toksyczność:
- gazową,
- żołądkową,
- kontaktową.
Rodzaje toksyczności ustala się na podstawie badań w warunkach polowych oraz badań laboratoryjnych. Każdy preparat posiada określoną szkodliwość dla pszczół, jaką wyraża okres prewencji oraz klasa toksyczności. Na rynku znajdziemy wiele środków ochrony roślin. Wybierając ten odpowiedni dla nas, należy stosować kilka zasad oraz zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie. W zależności od tego, jakie substancje chemiczne znajdują się w środku, mogą one ograniczać rozród owadów lub je zabijać.
W przypadku, kiedy pszczoła zetknie się z niebezpiecznym dla niej pestycydem, zazwyczaj umiera z ulu. Istnieją również przypadki, kiedy owady umierają natychmiast lub w drodze do ula. Pszczoły zmarłe w wyniku zatrucia posiadają charakterystyczne objawy - utrata zdolności lotu, paraliż odnóży, zwracanie zawartości wola miodnego oraz przewracanie się na grzbiet. Po kontakcie z pestycydami, wszystkie rodziny w pasiece wykazują objawy zatrucia.
Kiedy stosować środki ochrony roślin, aby nie zaszkodzić pszczołom?
W celu ochrony owadów wprowadzono terminy oraz zasady stosowania oprysków. Na etykiecie środków znajdziemy informacje o tzw. okresie prewencji, dlatego tak istotne jest zapoznanie się z informacjami zawartymi na niej. Najnowsze badania dowodzą, że najczęściej do zatruć pszczół dochodzi podczas kwitnienia rzepaku, zazwyczaj przy oprysku zapobiegającemu słodyszkowi rzepakowemu. Na drugim miejscu znajdują się opryski pestycydów ziemniaków na ognichę czy zbóż. Istotną rolę podczas oprysku ma pora dnia. Zaleca się wykonywanie jej wieczorem, po oblocie pszczół. Ze względu na poranną aktywność pszczół, nie powinno wykonywać się oprysków z rana. Co więcej, zabieg wykonywany wieczorem przyniesie także lepsze efekty.
Szczególną uwagę zwróćmy na opryski upraw zbóż, które położone są blisko plantacji rzepaku. To właśnie na nich mogą znajdować się drogi przelotu pszczół. Ich zabiegi opryskowe powinno wykonywać się wyłącznie wieczorem. Musimy zdawać sobie sprawę również z tego, iż krople, które stanowią oprysk mogą zostać przeniesione przez wiatr, np. na plantację rzepaku z oblatującymi ją pszczołami.
Sprawdź polecane Dysze do opryskiwaczy rolniczych Teejet
Wiele pszczelarzy uważa, że największym zagrożeniem dla pszczół są zoocydy, a szczególnie akarycydy i insektycydy. Substancjami, które niosą znacznie mniejsze ryzyko dla zwierząt są herbicydy.
Kiedy robić opryski na drzewa owocowe?
Opryski na drzewa owocowe to znany i powszechnie stosowany sposób zapobiegający chorobom, którego celem jest odstraszenie potencjalnych szkodników. Najlepszym okresem, aby wykonać pierwsze opryski jest luty lub marzec. W przypadku jabłoni oraz śliwy, należy dokonać tego jeszcze zanim na drzewach pojawią się liście. W okresie bezlistnym, konieczny jest oprysk brzoskwini.
Tak jak w przypadku upraw rolnych, tak i w przypadku drzew owocowych opryski należy wykonywać wieczorem, po zmroku. Najlepiej, kiedy nie ma deszczu ani wiatru. Pozwoli to bowiem na uniknięcie przenoszenia preparatów na inne uprawy.
Stosując się do zasad odpowiedniego opryskiwania naszych upraw, nie przyczyniamy się do masowego wyginania pszczół, a także sprawiamy, że przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się zdrowym oraz wspaniałym ogrodem i zbiorami.
Napisz komentarz
Komentarze