czwartek, 21 listopada 2024 21:05
Reklama
Reklama

Ocypel - "Letnia Stolica Kociewia 2011"

Wieś kociewska w Borach Tucholskich w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Lubichowo nad jeziorem Wielki Ocypel. Przebiega tędy trasa (zawieszonej obecnie) linii kolejowej (Skórcz-Szlachta-Czersk). Dzięki malowniczemu położeniu i czystości okolicznych terenów Ocypel przekształcił się w miejscowość wypoczynkowo-letniskową.
Ocypel - "Letnia Stolica Kociewia 2011"


Wyświetl większą mapę

Z dziejów gminy Lubichowo
Jakie są pierwsze ślady osadnictwa na terenie gminy Lubichowo trudno jest ustalić, ponieważ na tym terenie nigdy nie były prowadzone wykopaliska archeologiczne. Ślady osadnictwa prehistorycznego zostały odkryte  przypadkowo w następujących miejscowościach:
- w Lubichowie, przy ulicy Starogardzkiej – grób skrzynkowy z lat 700 – 400 p.n.e. (odkryty przed I wojną świtową)
- w Zelgoszczy , na wschód od torów kolejowych – dwa toporki kamienne (z krzemienia) sprzed 4 – 6 tys. lat (odnalezione w 1957 i 1959r.)
- w Osowie Leśnym, na zachód od wsi nad brzegiem Wdy – menhir (samotny głaz) o wysokości ok. 2 m, jedyny ślad po cmentarzysku Gotów i Gepidów z II w n.e., które  miało kształt kamiennego kręgu, podobne można zobaczyć w Odrach koło Czerska (krąg został rozebrany w 1874r. a kamienie  użyto do budowy drogi),
- w Bietowie-Kaliskach – stare czółno, fragment miecza, róg z kości z około 500r. n.e. (znaleziono je w 1956r. przy eksploatacji torfu)

Ocypel
Miejscowość agroturystyczna i wypoczynkowa. Położona jest  w województwie pomorskim w przepięknych Borach Tucholskich, nad dużym jeziorem Ocypel Wielki. Ocypel to bardzo ciekawe miejsce, a ta niewielka miejscowość urzeka turystów swoim pięknem i przede wszystkim spokojem. Dla osób, które przyjeżdżają tu co roku Ocyel jest oazą spokoju i wypoczynku. Zewsząd otacza nas spokojna okolica, bujna i piękna roślinność Borów Tucholskich oraz dwa jeziora, które doskonale przyczyniają się do dobrego nastoju i możliwości zrelaksowania.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Powierzchnia - 368,7ha
Liczba ludności - 588

Z kart historii
Od 1772 miejscowość znajdowała się pod administracją zaboru pruskiego na terenie pruskiej prowincji Prusy Zachodnie. Po I wojnie światowej Ocypel znalazł się ponownie na terenie Polski. W 1922 uzyskał połączenie kolejowe ze Skórczem i Szlachtą. Żołnierze podziemia zastrzelili w Ocyplu 1944 szefa tajnej niemieckiej policji państwowej Gestapo z Tczewa. W ramach niemieckiego odwetu (z zarządzenia ówczesnego szefa Gestapo w Gdańsku) rozstrzelano publicznie ponad dwudziestu Polaków (mieszkańców Ocypla i okolic a także przywiezionych z obozu koncentracyjnego Stutthof członków sieci wywiadu AK z Pomorza). Podczas okupacji niemieckiej w 1944 w lasach otaczających Ocypel doszło do starcia pomorskich oddziałów AK z wojskami niemieckimi. Po II wojnie światowej obszary leśne Borów Tucholskich wokół Ocypla stały się terenem operacyjnym partyzantki antykomunistycznej.( http://pl.wikipedia.org/wiki/Ocypel)

Ocypel - wieś letniskowa (Baza wypadowa w Bory Tucholskie)

Wieś sołecka Ocypel o powierzchni 368,7 ha i 565 stałych mieszkańcach (1984 r.) ma charakter letniskowy i szczyci się mianem perły krajobrazowej Borów Tucholskich. W znacznej części leży na pagórku moreny czołowej, tuż na północ od jeziora o nazwie Ocypel Wielki (114 ha, strefa ciszy, zakaz wędkowania), w otoczeniu lasów, 24 km na południe od Starogardu Gd., 25 km na połódnie od Gdańska. Część południowa wsi nazywana bywa przez mieszkańców Koźlinki, podczas gdy niektóre partie leśne występują wśród ludu pod nazwą Grabiny, Wypalanki, Zgniłki itp. Do wsi należy administracyjnie osiedle Krępki, także leśniczówka o nazwie Krępki, Redanse, a kiedyś Połom. Pobliskie pastwiska noszą nazwy Trzemeszna i Łączyna. Skrajem wsi przebiega linia kolejowa Skórcz-Szlachta. Przez Ocypel przebiega szosa Borzechowo-Skórcz.

Festyn rodzinny w Ocyplu trzeba zaliczyć do udanych
Chociaż temperatura nie przekraczała 10 stopni C, ludzie bawili się prawie do białego rana.
To była prawdziwa walka z czasem. Na szczęście aura nie przestraszyła okolicznych mieszkańców i tych, którzy wybrali Ocypel na miejsce urlopu. Imprezę odwiedziło ok. 1000 osób.
Od samego początku największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Koła Gospodyń Wiejskich z Ocypla. W chwilę rozeszły się placki ziemniaczane, bigos i domowe wypieki. Na scenie od początku prym wiódł duet z Kościerzyny Pro - Magia, który przygotował pokaz iluzjonistyczny. Szczególnie zadowolone były dzieci, które pomagały w przygotowaniu sztuczek. Nie mniej od KGW oblegane były stoiska z watą cukrową i zabawkami, choć i tak trzeba przyznać, że z powodu niepewnej aury nie wszystkie atrakcje udało się ściągnąć.          
Po godzinie 19. Zrobiło się bardziej rockowo, a to za sprawą gitary, basu i perkusji zespołu Silver Band z Ocypla. Szybsze rytmy tylko rozgrzały żądną zabawy publikę. Na koniec wystąpił zespół Wenus, który grał do godz. 3 w nocy. Roztańczonym nie przeszkadzał nawet fakt, że po zmroku temperatura spadła do 10 stopni. Asfaltowe boisko miejscowej szkoły zapełniło się tańczącymi parami. Nie brakowało osób, które szalały na tzw. krótki rękaw.   
Organizatorami festynu byli Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, sołtys, Rada Sołecka i radni z Ocypla.

Żródła:

gmina Lubichowo
Stowarzyszenie Przyjaciół Ocypla



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOKS 11.05.2012 11:24
Gargul na którym ? :D ,ale spoko ja już Ciebie odszukałem byku

Gargulec 10.05.2012 16:41
Chyba jestem na tej focie :D

angus 10.05.2012 16:36
miejsce które zawsze będę dobrze wspominał z czasów dzieciństwa, jeżdżę tam co roku :))

Henio 10.05.2012 16:35
Ehh... Ocypel myślałem ,że nasze kochane Borowno będzie miało pierwsze miejsce. Ludzie się nie znają

KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama