poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:43
Reklama
Reklama

Rajmund Pałkowski? Był jak wino

Urodzony w Starogardzie 8 października 1944 r., wychowany w rodzinie muzyków, saksofonista, mistrz gry na klawiszach i wokalista, zmarł w środę, 19 stycznia. Pogrzeb śp. Rajmunda Pałkowskiego odbył się w ubiegłą sobotę.

Autor: Janusz Rokiciński

Uczeń I LO, Rajmund Pałkowski, skupił wokół siebie muzykujących kolegów i, w 1960 r., założył Black Boys - pierwszą starogardzką kapelę bigbitową, która zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów w Świnoujściu! W tym czasie, na równoległym konkursie wokalistów w Szczecinie, debiutowali: Niemen, Nalepa, Frąckowiak i starogardzianin Ryszard Rebelka.
- W 1966 rozpocząłem pracę w starogardzkiej Polfie. Najpierw byłem instruktorem muzycznym, a potem, do roku 1979, kierownikiem Działu artystycznego w Zakładowym Domu Kultury SZF „Polfa”. Tam też zaczęła się era zespołu Coffedon – wspominał w wywiadzie dla naszej gazety (Gazeta Kociewska nr 13 z 28 marca 2012).
Komponował, grał, śpiewał, układał programy słowno-muzyczne.

” Występował ze znakomitym pianistą Alkiem Musiałem. To u boku Rajmunda Pałkowskiego rozwinął się talent znakomitej trójmiejskiej wokalistki, Joanny Knitter. 

Benefisy
Pierwszy benefis Rajmunda odbył się w 2000 r., z okazji czterdziestolecia jego działalności scenicznej. Kolejny zorganizowano mu, 7 marca 2012, w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.
- Koncert „Cudownych wspomnień czar” podsumował 52-lecie działalności scenicznej wybitnego starogardzkiego multiinstrumentalisty. Z gwiazdą wieczoru wystąpili: Izabela Lubelska (śpiew), Henryk Sadowski (satyra, śpiew) i Arkadiusz Wilczewski (gitara, śpiew). Usłyszeliśmy znane polskie i światowe przeboje filmowe, piosenki warszawskiej ulicy – odnotowaliśmy w GK (28 marca 2012 r).
Po koncercie muzyk był wyraźnie wzruszony.
- Wszyscy wystąpili spontanicznie, bez prób. Dostali ode mnie aranże, podkłady i... spotkaliśmy się na scenie. Mam satysfakcję, bo odbiór był cudowny, publiczność reagowała wspaniale. To było takie sprzężenie zwrotne. Chciało się grać - mówił.

” 28 czerwca 2000 r. Rajmund Pałkowski został  wyróżniony Medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”. Laureat Kociewskiego Pióra 2014 w kategorii Animacja kultury, w roku 2020 otrzymał „Lubichowską Perłę”. 

Kariera
Wystąpił na estradach wielu miast, na festiwalach, przeglądach, festynach i dożynkach w naszym powiecie. Towarzyszyli mu tu m. in. Regina Sikorska, Aleksandra Ciechowska i Henryk Sadowski.
W sopockiej „Kawiarence pod żaglami” akompaniował utalentowanej wokalistce Joannie Knitter. Ich występy były wypełnione  jazzem, swingiem i bluesem (występowali także w Starogardzie, w „Ogródku”).
- Największą satysfakcję miałem z gry, z dziś już Śp. Alkiem Musiałem. Alek grał na trąbce z Urbaniakiem Matuszkiewiczem, Trzaskowskim - wspominał. - Był konkurentem Tomasza Stańki w jazzowych plebiscytach lat 70. i często wygrywał te plebiscyty. Gra z Alkiem była dla mnie wielką ucztą i największą satysfakcją, bo... grałem z kimś lepszym ode mnie. Graliśmy nawet bez prób, bo znaliśmy swoje utwory i możliwości.

Lubichowska Perła
Od 2013 r. był dyrygentem, aranżerem i akompaniatorem, lubichowskich zespołów „Jutrzenka” (chór) i „Bambino” (zespół muzyczny), zdobywających nagrody na wielu konkursach.
- Swoją bezinteresowną pracą i zaangażowaniem Śp. Pan Rajmund sprawiał, że oba zespoły były bardzo rozpoznawalnymi i pięknymi wizytówkami promocyjnymi naszej Gminy. Dzięki temu z każdym rokiem zwiększała się oferta kulturalna nie tylko dla seniorów i mieszkańców Gminy Lubichowo, ale także dla licznie odwiedzających nas turystów. Za całokształt pracy, w 2020 r. Rajmund Pałkowski otrzymał „Lubichowską Perłę” (nagroda Wójta Gminy Lubichowo) – napisano  na Fb Sołectwa Lubichowo (22.01.2022).

SMMJ
Rajmund Pałkowski był współzałożycielem (2003 r.) Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Jazzowej Jazz Fan Club”, które, oprócz organizacji koncertów, prowadziło akcję edukacyjną w szkołach („Muzyka uczy i wychowuje” i „Mała Akademia Jazzu”).
- Był jednym z edukatorów naszej akcji. On po prostu kochał muzykę i ludzi, i do wszystkich podchodził z otwartym sercem – mówi Zbyszek Domachowski, prezes SMMJ.
Pałkowski wielokrotnie koncertował na zaproszenie SMMJ. W pamięci wielu utkwił koncert  "Cudownych wspomnień czar", który odbył się w Restauracji Ogródek Marii Rewaj, 2 marca 2013.   - Zawsze życzliwy, bardzo dowcipny, sypał kawałami jak z rękawa – dodaje prezes Domachowski. - Miał nas odwiedzić. Wkrótce...
Rajmund Pałkowski nigdy nie przerwał gry.


Koncert z Reginą Sikorską, SCK 2013 r.

Benefis, SCK 2012 r.

Koncert w Bolesławowie, wrzesień 2018 r.

Przed występem, z Henrykiem Sadowskim. Bolesławowo 2019 r.

7 marca 2012, sala widowiskowa Starogardzkiego Centrum Kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama