piątek, 20 września 2024 10:55
Reklama
Reklama

Ile kosztuje ślub kościelny? Poznaj ceny tej uroczystości

Koszty ślubu i wesela to jedna z tych rzeczy, które spędzają sen z powiek narzeczonym. Płacić trzeba dosłownie za wszystko, również za ślub kościelny. Czy jest to jednak tak duży wydatek by z niego rezygnować? Ile kosztuje ślub kościelny?
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Ile kosztuje ślub kościelny? Poznaj ceny tej uroczystości

Ile kosztuje ślub kościelny? Cennik ślubny

Osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego dobrze zdają sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę spory wydatek finansowy. Część kosztów można ograniczyć. Można chociażby kupić tańszą suknię ślubną czy obrączki, ograniczyć listę gości czy zrezygnować z limuzyny.

Są jednak takie koszty, które musimy ponieść. Jeśli chcemy zdecydować się na ślub kościelny również musimy liczyć się z pewnymi nieuniknionymi kosztami, choć okazuje się, że i tu możemy nieco zaoszczędzić.

Przede wszystkim możemy ograniczyć lub wyeliminować koszty oprawy muzycznej czy przystrojenia kościoła. Warto jednak zastanowić się czy w całości wydatków, jakie mamy ponieść na organizację ślubu i wesela są to koszty aż tak znaczące. Chyba żadna panna młoda nie chciałaby składać przysięgi w kościele pozbawionym kwiatów i dekoracji. Równie ważna jest dla niektórych piękna oprawa muzyczna tej uroczystości. Być może niejednemu gościowi weselnemu łza się w oku zakręci, gdy usłyszy na przykład Ave Maria grane na skrzypcach. Takie przeżycia są czasem ważniejsze niż najwspanialsze menu weselne.

Oczywiście, jeśli przyszli małżonkowie nie muszą szczędzić środków, mogą pozwolić sobie na naprawdę wyjątkową ceremonię ślubną. Zamiast skrzypaczki mogą pokusić się o kwartet smyczkowy, harfę czy flet poprzeczny, a nawet wszystko na raz. Mogą zorganizować na przykład dziewczynki sypiące płatki róż przed panną młodą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że niektórzy proboszczowie mają w tym względzie własne zasady i koniecznie trzeba to z nimi wcześniej ustalić. Jedni każą na przykład posprzątać rozsypane płatki po uroczystości – co wygeneruje kolejne koszty, inni w ogóle nie wyrażą na to zgody.

Dowiedz się więcej o kosztach ślubu kościelnego w artykule:  https://lovelywedding.pl/ile-kosztuje-slub-koscielny

Koszt ślubu kościelnego - dodatkowe opłaty

Jeśli należymy do tych, którzy chcą lub muszą ograniczyć koszty ślubu kościelnego, interesować nas będzie, ile na pewno musimy zapłacić za ślub kościelny. Niestety nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, co składa się na cenę ślubu kościelnego. Jeśli planujemy standardowy ślub podczas mszy kosztem dla proboszcza jest ksiądz odprawiający msze, zakrystianin, organista, ale także koszty związane z utrzymaniem budynku kościoła (prąd, ogrzewanie), a nawet osoba sprzątająca. Co więcej para musi być przygotowana do ślubu kościelnego w ramach nauk przedmałżeńskich, a to również kosztuje. Pamiętać musimy również o opłacie do Urzędu Stanu Cywilnego.

Koszty ślubu z pewnością się obniżą, jeśli zdecydujemy się na ślub poza mszą świętą (najczęściej po mszy parafialnej na przykład w niedzielę). Mało par wie o takiej możliwości, ale nawet te które wiedzą rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Ślub taki czasem nazywany jest „cichym ślubem”, jakby osoby zawierające małżeństwo miały się czego wstydzić. Nie dziwi więc, że mało kto jest zainteresowany ślubem poza mszą, choć od strony religijnej ma on dokładnie takie samo znaczenie, jak ślub podczas mszy.

Jeśli chodzi o opłaty za sakramenty, a więc również za ślub kościelny, proboszczowie przyjmują zasadniczo dwie drogi. Pierwsza to ścisły taryfikator, w którym wyszczególnione są konkretne usługi i opłaty za nie. Jeśli w parafii, w której zamierzamy zawrzeć sakrament małżeństwa obowiązują takie zasady, będzie nam trudniej wynegocjować niższą stawkę. Pamiętać musimy też o tym, że załatwiając sprawę często będziemy mieli do czynienia z panią zatrudnioną w kancelarii parafialnej, która nie może podejmować decyzji dotyczących opłat, a nie z proboszczem, który je ustalił. Drugi sposób pobierania opłat za sakrament bazuje na zasadzie „co łaska”, a więc możemy złożyć dowolną ofiarę. Proboszcz, który przyjął taką zasadę ma świadomość, że sytuacje bywają różne i choć większość par i tak hojnie zapłaci za ślub, niektóre pary mogą nie dać prawie nic. Czasem można spotkać też wersję łączoną, a więc „co łaska, ale nie mniej niż”. Proboszcz ustala zatem wartość minimalną, licząc na szczodrość narzeczonych.

Jeśli jednak naprawdę nie stać nas na najmniejsze opłaty za ślub kościelny, a nie wyobrażamy sobie życia bez niego, możemy spróbować znaleźć parafię, w której ksiądz udzieli nam go za darmo. Choć brzmi to zaskakująco każdy ksiądz powinien udzielić ślubu parze, która o niego poprosi, w przeciwnym wypadku skazuje ich przecież na życie w grzechu. Nie musimy się też martwić, że nie będzie to nasza rodzima parafia, gdyż możemy poprosić swojego proboszcza o przekierowanie ślubu gdzie indziej. Wówczas naszym jedynym kosztem będzie wydanie dokumentu przekierowującego.

 

Koszty ślubu kościelnego mogą się mocno różnić. Część wydatków można jednak znacząco obniżyć lub wyeliminować. Dużo zależy od proboszcza rodzimej parafii i naszej determinacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama