środa, 9 października 2024 00:22
Reklama
Reklama

Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej

Zakończyły się prace przy budowie bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej, która jest jednocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. Powodem powstania zapory była agresywna polityka Łukaszenki, który poprzez nielegalną migrację, chciał zdestabilizować sytuację w regionie, przed atakiem Rosji na Ukrainę. Dzięki budowie 186 kilometrów bariery, Polska zwiększy swoje strategiczne bezpieczeństwo i będzie mogła koncentrować się na pomocy walczącej Ukrainie.
  • Źródło: MSWiA
Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej

W konferencji wzięli udział także premier Mateusz Morawiecki, wiceminister Maciej Wąsik, gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG i Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Szef MSWiA podkreślił, że kryzys na granicy z Białorusią został zaplanowany.

Z perspektywy wydarzeń, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, widać wyraźnie, że scenariusz nielegalnej migracji, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku na granicy polsko-białoruskiej, był elementem planu destabilizacji sytuacji w całym regionie

– powiedział.

Minister Mariusz Kamiński przypomniał też, że Polska cały czas miała pełną kontrolę nad suwerennością granicy państwowej z Białorusią. To efekt odpowiedniego zarządzania kryzysem oraz znakomitej postawy funkcjonariuszy i żołnierzy.

Wielu funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego dzień i noc pilnowało bezpieczeństwa granicy naszego państwa. Są tacy, którzy doznali fizycznych obrażeń, byli ranni. Robili to dla Polski i Polska im za to dziękuje

– mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA poinformował, że oprócz zapory inżynieryjnej, powstaje już zapora elektroniczna. To m.in. czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Wzdłuż całej granicy zbudowano też drogi, by Straż Graniczna mogła szybko interweniować.

Polska chroni swoich obywateli

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od II wojny światowej.

Dzisiaj widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord – atak Łukaszenki na polską granicę

– podkreślił.

Łukaszenka i jego mocodawca Putin postanowili przetestować wschodnią granicę UE. Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu do przybycia na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu, a później byli oni wypychani na terytorium Polski

– powiedział szef rządu.

Prezes Rady Ministrów mówił też o zaangażowaniu funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i żołnierzy w ochronę granicy. Przypomniał, że gdyby od samego początku Polska nie postawiła tamy nielegalnej migracji, to dzisiaj musielibyśmy koncentrować się na zapewnianiu bezpieczeństwa tej granicy.

Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić

– podsumował szef rządu.

Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne

Wiceminister Maciej Wąsik przypomniał, że już jesienią zeszłego roku Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych ogłosił powstanie zapory. Kilka tygodni później była gotowa ustawa, którą przyjęły szybko Sejm i Senat, a podpisał prezydent Andrzej Duda.

Wiceszef MSWiA podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie koncepcji i budowę zapory.

Chciałbym podziękować pani gen. bryg. SG Wiolecie Gorzkowskiej, zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej i panu Markowi Chodkiewiczowi, pełnomocnikowi do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Te osoby przygotowały koncepcje oraz umowy, które podpisano i zostały wykonane

– powiedział.

Sekretarz stanu w MSWiA mówił też o szczegółach prowadzonych prac.

4 stycznia podpisano umowy. Prace budowlane rozpoczęły się 25 stycznia. Ogromne stalowe panele, strzegące naszej granicy, zostały wykonane przez polskie spółki. Zostały wykonane doskonale i w terminie

– podkreślił.

Wiceminister Maciej Wąsik zapowiedział, że do połowy września powstanie zapora elektroniczna.

Słupy są przygotowane na montaż kamer termowizyjnych, będą też czujniki ruchu, różnego typu elektronika, która będzie wspierała Straż Graniczną

– przekazał.

Wcześniej, przed konferencją, w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy odbyła się odprawa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu uczestniczyli również szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceminister Maciej Wąsik oraz gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej.

Zabezpieczenie granicy państwowej

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r., określiła zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązanie stworzyło podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji.

Łącznie na wykonanie zapory przewidziano 1,6 miliarda zł, z czego około 300 milionów zł zostanie przeznaczonych na zabezpieczenie elektroniczne tzw. perymetrię. Zapora fizyczna powstała na długości około 187 kilometrów, wzdłuż granicy z Białorusią. Część granicy, gdzie powstało zabezpieczenie, została podzielona na odcinki – aby maksymalnie skrócić czas realizacji budowy.

Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane byli odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA (odc. nr 1 o długości 54,82 km i nr 2 o długości 50,73 km) oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o. (odcinek o nr 3 i nr 4 o długości 36,73km i 43,97 km).

Zabezpieczenie granicy mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 m, zwieńczone zwojem z drutu (concertina) tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Instalowane są już elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Podstawowymi elementami, które były wykorzystane do budowy zapory są stalowe przęsła. Do budowy zabezpieczenia zostało wykorzystanych około 49 tys. ton stali.

Zapora jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt - analogicznie, jak przy budowie autostrad. Graniczne rzeki, cieki wodne, nie są zagrodzone. Na tych odcinkach zostały zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom jej swobodne przekraczanie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Qwerty 03.07.2022 14:22
Teraz proszę o następny mur na granicy z banderowcami

Donaldinio 01.07.2022 21:13
A czy będzie POd prądem??? Nie????

o 01.07.2022 13:24
Przykre.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama