Na terenach gdzie burze się rozwiną, głównym zagrożeniem będą podtopienia oraz zalania wynikające z wyraźnie podwyższonych wartości parametru wodności oraz specyfiki przemieszczania się komórek opadowych/burzowych. Niewykluczone jest wystąpienie zjawiska training storm (kilku burz wędrujących jedna za drugą). Możliwe będą także opady drobnego gradu do 1-2 cm średnicy, a w mniejszym stopniu również punktowo silne porywy wiatru.
W późnych godzinach popołudniowych, wieczornych oraz nocnych spodziewany jest wzrost uskoków wiatru (zmiany kierunku i prędkości wraz z wysokością), co może faworyzować rozwój superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Burze będą mogły uformować także bardziej zorganizowany układ.
Największa aktywność burzowa ma przypaść na godziny popołudniowe, wieczorne oraz nocne.
Reklama
UWAGA: Dziś możliwe silne burze. Wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia
W sobotę nad województwem pomorskim zaznaczy się obecność pofalowanego frontu atmosferycznego, w którego obrębie ma dojść do rozwoju płytkiego niżu dolnego. Po wschodniej stronie frontu wciąż będzie napływała chwiejna masa powietrza zwrotnikowego. Pierwsze burze powinny uaktywnić się po południu. W kolejnych godzinach będą przesuwały się wraz z wędrówką strefy frontowej na wschód/północny wschód, prawdopodobnie w rejon Zatoki Gdańskiej i/lub Żuław Wiślanych. Sytuacja nie jest jeszcze do końca klarowna, ponieważ front może ulec przesunięciom względem prognoz. Ponadto prognozowane jest zwiększone zachmurzenie, które jeśli nie ustąpi, może ograniczyć potencjał do rozwoju groźnych zjawisk burzowych.
- 20.08.2022 12:08
- Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy, Bartek Zastawny
Napisz komentarz
Komentarze