O śmierci Benedykta XVI poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
- Z żalem informuję, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dziś o 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie - przekazał w sobotę w pisemnym oświadczeniu.
Z życia Papieża Benedykta XVI
Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w diecezji pasawskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej.
W latach 1946-1051 studiował filozofię i teologię we Fryzyndze i Monachium. 29 czerwca 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1953 r. zdobył stopień doktora na podstawie dysertacji o św. Augustynie, pt. „Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele”. Został też wykładowcą dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze.
W 1957 r. uzyskał habilitację na podstawie rozprawy o św. Bonawenturze pt. „Teologia dziejów u św. Bonawentury”. W 1958 r. został profesorem kolegium we Fryzyndze. W latach 1959-1966 pracował jako profesor w Bonn.
W latach 1962-1965, podczas Soboru Watykańskiego II, ks. Ratzinger by teologicznym doradcą kard. Josefa Fringsa, abp. Kolonii i przewodniczącego Episkopatu RFN. Współpracował nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych. Później zajmował ważne stanowiska w Konferencji Episkopatu Niemiec i w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie.
W latach 1966-1969 wykładał jako profesor w Tybindze. W latach 1969-1977 był profesorem w Ratyzbonie, gdzie pełnił też funkcję wicerektora uniwersytetu.
Współpracownik prawdy
25 marca 1977 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: „Współpracownik prawdy”. Sakrę biskupią przyjął 28 maja z rąk biskupa Würzburga – Josefa Stangla, a 27 czerwca został kreowany kardynałem.
25 listopada 1981 r. Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, z czym łączyło się również stanowisko przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 15 lutego 1982 r. ustąpił z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi.
5 grudnia 1992 r. zaprezentowano w Watykanie Katechizm Kościoła Katolickiego, opracowywany od 1986 r. pod kierownictwem kard. Ratzingera. W 2000 r. została ogłoszona przez kard. Ratzingera deklaracja „Dominus Iesus” (6 sierpnia) o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła.
Żegnał papieża Polaka
W 2002 r. został dziekanem Kolegium Kardynalskiego. 8 kwietnia 2005 r. przewodniczył Mszy św. żałobnej papieża Jana Pawła II i od 18 kwietnia kierował obradami konklawe mającego wybrać nowego papieża.
19 kwietnia 2005 r., w drugim dniu zgromadzenia kardynałów, w czwartym głosowaniu, kard. Joseph Ratzinger został wybrany 265. papieżem, przybierając imię Benedykt XVI. Nawiązał nim do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów – św. Benedykta z Nursji. Był pierwszym Niemcem na urzędzie papieskim od czasów Wiktora II (1055-57).
Trwajcie mocni w wierze - pielgrzymka do Polski
Papież Benedykt odbył podczas swojego pontyfikatu 24 podróże zagraniczne i 33 na terytorium Włoch. W maju 2006 roku odwiedził Polskę, gdzie udał się m.in. do Częstochowy, Wadowic, Krakowa i Oświęcimia. Pielgrzymce tej towarzyszyło hasło: "Trwajcie mocni w wierze".
Uroczystości pogrzebowe
W poniedziałek, 2 stycznia ciało zmarłego Papieża seniora zostało wystawione w Bazylice Watykańskiej. W kolejce, aby pożegnać Benedykta XVI ustawiały się tysiące osób z całego świata.
Msza św. pogrzebowa Papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra o godzinie 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. Na zakończenie Celebracji Eucharystycznej nastąpi Ultima Commendatio i Valedictio (ostatnie pożegnanie i laudacja). Trumna Papieża Emeryta zostanie przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, a następnie do Grot Watykańskich na pochówek.
Msze święte w intencji Ojca Świętego
Arcybiskup Stanisław Gądecko zaapelował do księży o odprawienie we wszystkich kościołach Mszy świętych żałobnych w intencji Ojca Świętego. Ponadto poinformował, że 7 stycznia o godzinie 12.00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.
W środę, 4 stycznia o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej w Pelplinie odmówiony zostanie różanie, a o godzinie 18.00 biskup diecezjalny Ryszard Kasyna wraz z biskupem Arkadiuszem Okrojem i kapłanami celebrować będą Mszę świętą i intencji zmarłego Biskupa Rzymu.
Żegnają Benedykta
Abp. Stanisław Gądecki,
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
„Wraz z całym Kościołem, który jest w Polsce, dziękuję Panu Bogu za piękne życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI, ufając, że przynoszą one już teraz i przynosić będą w przyszłości błogosławione plony. Z wielkim smutkiem, ale i z głęboką wiarą w życie wieczne przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca Benedykta XVI – papieża emeryta, jednego z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci, człowieka głębokiej wiary, genialnego teologa, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II, oddanego przyjaciela Polski i Polaków.”
Andrzej Duda,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
„Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności.”
Mateusz Morawiecki
Premier Rzeczypospolitej Polskiej
„Długą pielgrzymkę do domu Ojca zakończył papież Benedykt XVI – jeden z największych teologów naszych czasów. Przez całe swoje życie ukazywał duchową i intelektualną głębię chrześcijaństwa. Zostawia po sobie wielkie dziedzictwo – obyśmy umieli je kontynuować.”
Ryszard Kasyna,
Biskup Diecezji Pelplińskiej
„W ostatni dzień Roku Pańskiego 2022 wszystkich nas zasmuciła wiadomość o śmierci papieża seniora Benedykta XVI. Był on dla nas wybitnym teologiem oraz strażnikiem wiary. W czasie swojego pontyfikatu stał się pasterzem całego Kościoła, prowadząc nas do Chrystusa. Ci z nas, którzy mieli łaskę spotkania go osobiście, byli pod wrażaniem jego pokory i umiłowania Prawdy.Polecam zmarłego Benedykta XVI Miłosiernemu Bogu w modlitwie i do tego również Was, Siostry i Bracia, zachęcam.”
Napisz komentarz
Komentarze