Tradycja chrześcijańska głosi, że tego dnia trzech mędrców wyruszyło w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by przekazać mu dary. Na pamiątkę tego w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach domów wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) i aktualny rok.
Silnie zakorzeniona tradycja
Od 2009 r. na ulicach setek miejscowości w Polsce przechodzą Orszaki Trzech Króli – jasełka, w trakcie których zmierzający pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi biblijni władcy rozdają dzieciom cukierki, a uczestnicy wspólnie śpiewają kolędy. Kolędnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w innych państwach, ale polskie orszaki pozostają najliczniejsze na świecie. W 2018 r. w Skoczowie prezydent Andrzej Duda zapoczątkował uczestnictwo w orszakach organizowanych w różnych miejscach Polski.
W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto i był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status utrzymał także po II wojnie światowej. Jeszcze w czasach stalinowskich nie odważono się zakwestionować silnie zakorzenionego w społeczeństwie święta - ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wymieniała imiennie święto Trzech Króli. W wymiarze państwowym zostało ono zniesione dopiero ustawą z 10 listopada 1960 r., uchwaloną w wyniku nacisków I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.
Święto Trzech Króli odzyskało swój charakter w 2011 r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany poprzedziły cieszące się ogromnym poparciem społecznym obywatelskie inicjatywy ustawodawcze, których inicjatorem był Jerzy Kropiwnicki.
Reklama
Dziś święto Objawienia Pańskiego
Dziś, 6 stycznia obchodzimy jest Święto Objawienia Pańskiego znane powszechnie jako Trzech Króli. Jest to jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, celebrowana nawet wcześniej niż Boże Narodzenie. W Polsce ma wielowiekową tradycję. Dwanaście lat temu, pierwszy raz po półwiecznej przerwie, święto obchodzone było jako dzień wolny od pracy.
- 06.01.2023 08:05
Napisz komentarz
Komentarze