Co roku ustalane jest pięć problemów długoterminowych, z których drużyna (7 osób, które same wybierają, który problem chcą realizować, grupę wiekowo determinuje wiek najstarszego zawodnika I gr - klasy do 5 SP, II gr to 6,7 i 8-klasiści, III - liceum, IV - studenci. Są także Juniorzy - to dzieci z przedszkoli, które występują poza konkursem - ale cudownie się patrzy na ich rozwiązanie problemu, którym w tym roku był „Dinusie na defiladzie”) wybiera jeden. W tym roku tematy problemów były następujące: "Piraci w pogodni za skarbem", "Machina ma moc", "Twoja Troja", "W poszukiwaniu struktury" oraz "Drama na maksa" Pierwsze dwa - to problemy konstrukcyjne. Kolejny to musical. Czwarty - to konstrukcja z balsy, natomiast piąty, to problem teatralny.
- Nasza drużyna w tym roku postanowiła zmierzyć się z problemem 3 - "Twoja Troja" w grupie wiekowej II - mówią nauczyciele z PSP nr 8. - Musieli stworzyć i przedstawić oryginalne przedstawienie w którym zostanie przedstawiona legenda o koniu trojańskim. A jej treść brzmiała: „Tak jak w oryginale, tak i w drużynowej wersji ktoś wpadnie na pomysł, jak kreatywnie pokonać przeszkodę z pozoru nie do pokonania – swoiste „mury Troi”. Na scenie pojawi się posąg, który wpierw ożyje, a później ponownie zastygnie w bezruchu – choć wyglądać będzie już wyraźnie inaczej. Wystąpi też postać znana z „Iliady” Homera oraz nietuzinkowy „chór grecki”, który śpiewem na żywo trzykrotnie uzupełni lub rozwinie akcję przedstawienia.” I ten problem od października próbowali rozwiązać Zuza, Milena i Adam z 8 B oraz Oliwia, Basia i Tosia z 8 d, siódmą sobą była Zosia z 6 B z PSP 1, która wsparła naszą szkolną drużynę, skład, której po podaniu - jest niezmienny - nie można nikogo zastąpić, jeżeli ktoś rezygnuje - sprawia, że drużyna będzie musiała sobie poradzić z problemem tylko tym składem, który chce dalej działać - opisują opiekunowie grupy.
- Drużyna musi mieć trenera - w naszej szkole to pani Ania Piotrzkowska i pan Piotr Rompa. Mogą oni wspierać, ale nie mogą w niczym wyręczyć drużyny - To pomoc z zewnątrz - karana! Są jeszcze problemy spontaniczne, które drużyna może trenować - jednak nigdy nie wie z czym jej się przyjdzie zmierzyć. Wszystkie działania mają limit czasowy, którego nie można przekroczyć. W przypadku problemu długoterminowego to 8 minut, w czasie których trzeba wnieść scenografie i rozwiązać, niełatwy, problem. Drużyna ma też limit kosztów jaki może wydać na rozwiązanie - jest to równowartość 120 dolarów. Dlatego bazuje na recyklingu - tłumaczą nauczyciele z PSP nr 8. - Nasi Odyseusze podczas rozwiązywania problemu, poza napisaniem oryginalnego scenariusza i słów trzech piosenek - skomponowali także - muzykę do nich, nauczyli się szyć na maszynie, tkać, robić piniaty, ale przede wszystkim - współpracować ze sobą. Jeszcze nie wiemy, które zajęli miejsce, bo na uroczystości finałowej dowiadujemy się, które drużyny zajęły 4,3,2 i 1 miejsce - pierwsze dwa miejsca w każdym problemie i grupie wiekowej mogą uczestniczyć w finale światowym, który zawsze odbywa się w USA - koszty udziału w tym finale pokrywa drużyna - dodają.
W Odysei najważniejsza jest droga, współdziałanie i to każdy sędzia podkreśla. A sędziów jest bardzo dużo - na początku sędzia przedstartowy - zadaje mnóstwo pytań i sprawdza, czy scenografia i kostiumy, które przygotowały zespoły są bezpieczne. Sprawdza koszty jakie poniosła drużyna, znak członkowski. Potem sędzia sceny i czasu, przedstawia publiczności drużynę i trenerów oraz włącza stoper. Po zakończeniu spektaklu - sędziowie problemu wręczają medale Odyseuszom i pytają o wszystko co dotyczy ich przedstawienia, scenografii, kostiumów.
Co Odyseusze robią po swoim występie? Oglądają jak inni rozwiązali ich problem, oglądają inne problem i ich realizacje. Jest to czas na inspiracje, ładowanie się kreatywnością i pomysłowością.
W tym roku Odyseuszy w ich działaniach bardzo wspierała pani Asia Szurgot, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Dziękujemy również
naszej szkolnej Radzie Rodziców, bez jej wsparcia nie było by nas na Odysei - podsumowują nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Starogardzie.
"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe." - Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu
Napisz komentarz
Komentarze