Nielegalne, czy nazywane potocznie „dzikie”, wysypiska są miejscami nieprzystosowanymi do składowania odpadów, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla wszelako rozumianej natury, jak i dla człowieka. Porzucone w przypadkowych miejscach odpady prowadzą do zanieczyszczenia środowiska, w tym także wód powierzchniowych i gruntowych! Mogą one także stanowić zagrożenie epidemiologiczne, pożarowe, nie wspominając już o walorach estetycznych… W związku z tym, walka z nimi, a przede wszystkim zapobieganie takowym działaniom na szkodę środowiska i człowieka jest celem dla całego naszego społeczeństwa.
Widzisz? – Reaguj!
Magistrat w swoim komunikacie zachęca do zgłaszania pod wskazanymi numerami telefonów nielegalnych składowisk odpadów, w tym szczególnie odpadów niebezpiecznych.
- Drodzy Mieszkańcy, jeżeli zauważycie na terenie naszego miasta takie składowisko prosimy o niezwłoczny kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod nr tel. 58 56 137 78 w godzinach pracy, tj. w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 7:30 – 15:30, w środy w godz. 7:30 – 17:00, w piątki w godz. 7:30 – 12:00. W sytuacjach nagłych prosimy o kontakt ze Strażą Miejską pod nr tel. 986 lub do dyżurnego pod nr tel. 58 530 60 95 lub 58 530 60 96 – podano w komunikacie UM Starogard.
Zarządzenie
Po zapoznaniu się z opublikowanym zarządzeniem, w którym podano termin przedłożenia sprawozdania z wyników kontroli Prezydentowi Miasta Starogard Gdański do dn. 15 września 2023 r., wysnuliśmy wniosek, że powołanie zespołu do sprawdzenia terenów gminy miejskiej na okoliczność występowania wspomnianych odpadów jest działaniem jednorazowym. Dopytaliśmy o to.
- Prace związane z powołaniem zespołu, niezależnego od działań poszczególnych merytorycznych wydziałów, są na chwilę obecną działaniem jednorazowym. Nie znaczy to, że działania związane ze sprawdzaniem stanu czystości naszych terenów nie są prowadzone. Coroczną tradycją, przyjętym zwyczajem jest wiosenna kontrola naszych terenów, która odbywa się z udziałem pracowników Straży Miejskiej, Wydziału Geodezji, Gospodarki Gruntami i Rolnictwa, Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Wydziału Ochrony Środowiska, Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz nieraz członków Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Rady Miasta. Tak było też i w tym roku, gdzie w okresie wiosennym dokonano kontroli 27 różnych lokalizacji, spisano stosowny protokół i dokonano uprzątnięcia tych terenów - odpowiedział naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miasta Starogard Gdański, Janusz Karczyński.
Do zespołu powołano: Przewodniczącego zespołu – Janusza Karczyńskiego – Naczelnika Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego; Zastępcę przewodniczącego zespołu – Jarosława Cysarczyka – Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim; Sebastiana Brauera - Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, a także Kamilę Kwidzińską – Zastępcę Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Magdalenę Wodzik – Zastępcę Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Czesława Cichockiego – Inspektor ds. rolnictwa Wydziału Gospodarki, Gruntami, Geodezji i Rolnictwa, którzy pełnią funkcję członków zespołu.
W zarządzeniu wspomniano także o tym, że w razie potrzeby, w pracach zespołu mogą uczestniczyć inne osoby oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Starogard Gdański – w tym szczególnie PWiK „Star-Wik” Sp. z o.o. i PUK „STARKOM” Sp. z o.o.
Założeniem jest sprawdzenie całej gminy
Zainteresowaliśmy się także tym, w jaki sposób rozpatrywane będą zgłoszenia dot. składowania nielegalnych odpadów na prywatnych posesjach, terenach po byłych zakładach itp. - Nie zawsze przecież zgłaszający musi mieć wiedzę dot. tego, czyją własnością jest dany grunt; nieruchomość; nieużytek; teren zielony itd... Czy w wypadku, gdy magistrat potwierdzi, że dany teren jest własnością prywatną odpuści działań czy może będzie dążył do nakazania uprzątnięcia terenu, bądź wesprze właściciela w tym zakresie? - Jeśli ma taką możliwość oczywiście.
- Zgłoszenia muszą być sprecyzowane, jeśli chodzi o wskazanie miejsca, abyśmy mogli zweryfikować własność terenu i zweryfikować czy faktycznie występują tam nieprawidłowości, związane z nielegalnym gromadzeniem odpadów. Zgłoszenie powinno być dookreślone adresem posesji, jeśli dotyczy prywatnych nieruchomości - o ile zgłaszający oczywiście ma taką wiedzę - lub wskazaniem obszaru na mapce. Do tego celu można posłużyć się portalem google maps lub geoportalem i ortofotomapą – odpowiedział naczelnik. – Założeniem, jakim kierował się Prezydent jest sprawdzenie obszaru całej Gminy i wszelkich ewentualnych zgłoszeń. Nie ogranicza się to tylko do własności Miasta jednak, jeśli działania trzeba będzie prowadzić poza naszymi własnościami, to będzie to utrudnione proceduralnie i może być bardziej czasochłonne - dodał.
„Prosimy, aby zgłoszenia były przemyślane”
Dopytaliśmy też o to, czy zgłoszenia przyjmowane będą anonimowo, czy może ww. wydział będzie jakoś weryfikował dane zgłaszającego oraz czy zgłoszeń dokonywać mogą tylko mieszkańcy Starogardu? – na to ostatnie pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
- Najlepiej, aby zgłoszenia nie były anonimowe, ale postaramy się sprawdzić również te bez ewentualnego podpisu. Prosimy też, aby zgłoszenia były przemyślane, aby nie angażować służb do wyjazdu w miejsce, gdzie znajdziemy np. 2 puszki lub butelkę, którą moglibyśmy posprzątać np. sami. Pamiętajmy, że "wspólne" nie znaczy "niczyje". Parki, place, ulice, drogi są w większości publiczne, czyli wspólne i wszyscy powinniśmy o nie jak najlepiej dbać, jak o swoje podwórka, domy czy mieszkania – odpowiedział J. Karczyński.
Co zatem z terminem zgłoszeń…
Ze względu na fakt, iż działanie w zakresie powołania komisji jest w tym wypadku jednorazowe, dobrze byłoby pospieszyć się z dokonywaniem zgłoszeń obywatelskich, aby wyniki złożonego prezydentowi miasta raportu były jak najbardziej zbliżone realnemu stanowi rzeczy w zakresie nielegalnych składowisk odpadów, zgromadzonych na terenie gminy miejskiej. Zarówno magistrat, jak i my – społeczeństwo, powinniśmy mieć świadomość tego, z problemem jakiej rangi musimy się wspólnie zmierzyć i jakie działania należałoby wdrożyć. Nie wyklucza to jednak możliwości dokonywania zgłoszeń - oby nie - kolejnych wysypisk, pojawiających się na terenie Starogardu, w późniejszych terminach.
- Uwagi związane z przedmiotowym zagadnieniem ogólnie można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska w trybie ciągłym, ponieważ jest to zgodne z zakresem merytorycznym działań, do którego Wydział został powołany. Zgodnie z treścią zarządzenia powołany zespół musi przedstawić efekty swojej pracy do 15 września br., zatem aby zgłoszenie było ujęte w przygotowywanym sprawozdaniu, protokole, powinno do Nas dotrzeć do końca sierpnia – przekazał Naczelnik.
„Dużo zależy od rangi zgłoszenia”
Czy zgłaszający będzie informowany o przebiegu działań? Jak dowie się o pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia? Jaki termin na rozpatrzenie zgłoszenia "daje sobie" komisja? – zapytaliśmy pod koniec naszego maila, wysłanego do magistratu.
- Zgłaszający będzie mógł się dowiedzieć o efektach zgłoszenia po zakończeniu prac Zespołu. Nie zamierzamy prowadzić korespondencji ze zgłaszającymi, ale też nie wykluczamy takiej możliwości. Dużo zależy od rangi zgłoszenia. Być może kontakt ten będzie z naszej strony wymagany w celu zebrania np. bardziej obszernego materiału dowodowego – otrzymaliśmy w odpowiedzi.
Odpady niebezpieczne
Pamiętajmy, że nie należy bagatelizować żadnego wysypiska, jednak szczególną uwagę warto byłoby zwrócić na odpady niebezpieczne, jak np. odpady medyczne, rozpuszczalniki, emulsje, tusze, barwniki, pigmenty, farby, lakiery, materiały smoliste, żywice, lateks, kleje, materiały wybuchowe, pozostałości laboratoryjne, chemikalia, itp., które im dłużej będą zalegały niezabezpieczone, tym większą szkodę na rzecz środowiska mogą wyrządzić.
Przypomnienie
Przypomnijmy, że za wyrzucanie odpadów, zanieczyszczanie gleby i zachowania tym podobne, przewiduje się karę grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności. Tego typu „znaleziska”, także te spoza gminy miejskiej, zgłaszać można również na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Treść zarządzenia dostępna jest pod adresem internetowym:
Napisz komentarz
Komentarze