Do Gdańska na Święto Kociewia dotarli Kociewiacy z wszystkich trzech powiatów, czyli starogardzkiego, świeckiego oraz tczewskiego. Na trasie barwnego korowodu witały ich tłumy mieszkańców Gdańska oraz turystów. Wszyscy radośnie machali do siebie, było kolorowo, gwarno, a przede wszystkim radośnie. Kociewiakom nie przeszkodził nawet deszcz. Ulewa mocnym akcentem zakończyła ostatnie metry korowodu.
Jednym z elementów święta był Korowód Kociewski.
- To byłoby najlepsze z dotychczasowych świąt i nie boję się tego przyznać – mówi Kazimierz Chyła, starosta starogardzki, a zarazem prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, która była jednym z głównych organizatorów święta. – Na Święto Kociewia dotarło wielu Kociewiaków. Było nas ponad 1000 osób, byliśmy widoczni i słyszalni. Pokazaliśmy jaka siła drzemie w naszym regionie. Dziękuję wszystkim za udział.
Na mecie przemarszu uroczyście Święto Kociewia otworzyli samorządowcy na czele z Zarządem Powiatu: starostą Kazimierzem Chyłą, wicestarostą Patrykiem Gabrielem i członkiem Zarządu Wioletą Strzemkowską-Konkolewską, którzy wspólnie zawołali: Święto Kociewia uważamy za otwarte!
Podczas korowodu było kolorowo i radośnie, nie przeszkodził nawet deszcz.
- To było nasze popołudnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku! Pokazaliśmy jakim jesteśmy fantastycznym regionem, na trasie korowodu spotkaliśmy setki turystów, było kolorowo, radośnie i z uśmiechem – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel.
Święto Kociewia jest najważniejszym wydarzeniem, na które składają się 3 części: Korowód Kociewski, Unikaty z Kociewia, czyli szeroka prezentacja dorobku kulturalnego, artystycznego oraz promocja regionu: występy zespołów regionalnych, tanecznych, muzycznych, inscenizacji historycznych. W pawilonach odbywała się prezentacje sztuki, rękodzieła, wydawnictw, pokazy średniowieczne, warsztaty ceramiczne, a także degustacje kuchni kociewskiej. Trzecia odsłona Święta Kociewia to Kociewie ART – wystawa artystyczna w Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie można było zobaczyć prace Barbary Motyl-Teclaw, Karoliny Lewsza i Edyty Lichy, połączona z wykładem okolicznościowym oraz koncertem. W tym roku gwiazdą muzyczną wydarzenia był zespół ELove.
W ramach święta odbyła się wystawa Kociewie ART.
Muzyczną gwiazdą był zespół ELove.
- Pamiętajmy, że 10 lutego corocznie obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, jednak najważniejszym wydarzeniem jest Święto Kociewia – przypomina Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, etatowy członek Zarządu Powiatu. - To jedyne tego typu wydarzenie w ramach Jarmarku Św. Dominika, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów oraz ukazuje mieszkańcom Gdańska i turystom kulturę naszego regionu. Pierwszy Korowód Kociewski odbył się w 2005 roku.
Do zobaczenia za rok!
Jeszcze kilka ujęć z tego barwnego świętowania:
Napisz komentarz
Komentarze