środa, 6 listopada 2024 00:10
Reklama
Reklama

[FOTO] Za nami Jarmark Kociewski i jubileusz Nadleśnictwa Kaliska

WIRTY. W minioną niedzielę, w najstarszym w Polsce, naszym malowniczym, leśnym Arboretum Wirty odbyła się VI już edycja Jarmarku Kociewskiego. Na przybyłych gości czekał kociewski folklor, regionalna kultura, tradycja, smak, rękodzieło i licznie przygotowane, nietuzinkowe atrakcje! Należy wspomnieć, że tegoroczne wydarzenie było wspaniałym tłem dla obchodów 50-lecia utworzenia instytucji Nadleśnictwa Kaliska, przy którym to też Arboretum działa. Wydarzenie przyciągnęło prawdziwe tłumy, parkingi pękały w szwach.
[FOTO] Za nami Jarmark Kociewski i jubileusz Nadleśnictwa Kaliska

Obecni byli rękodzielnicy, lokalni artyści, koła gospodyń wiejskich, sprzedawcy: miodów, serów, wędlin, roślin, wyrobów cukierniczych, wypieków i nie tylko. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem odwiedzających jarmark, co widać było chociażby po tłumnie zajętych miejscach w strefach gastro, kolejkach tworzących się przed stoiskami, ale także po wypchanych po brzegi siateczkach i koszykach zadowolonych przechodniów. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś pięknego, wyjątkowego czy smacznego.

Ogrom atrakcji towarzyszących

Tego dnia, można było wziąć udział w warsztatach przyrodniczo-edukacyjnych czy konkursach (dla dzieci i dorosłych), pozachwycać się sztuką i fotografią podczas trwającej wystawy plenerowej… Zobaczyć m.in. widowiskowy turniej strzelecki Bractw Kurkowych do kura i tarczy (a nawet i wziąć w podobnym udział) czy pokaz psów myśliwskich. 

Przeprowadzono także zawody w boule i biathlon letni – bieganie i strzelanie z broni laserowej i konkursy kulinarne - na potrawę oraz ekologiczny produkt regionalny.

Nie można nie wspomnieć o licznych występach artystów regionalnych i koncertach (np. „Na Kociewiu jest poezja” Mat i jego banda), angażujących widzów do wspólnego śpiewu, które odbywały się na dużej i małej scenie oraz o sztuce teatralnej pt. „Niedźwiedź. Oświadczyny” przygotowanej przez Teatr im. Aleksandra Seweruka z Elbląga.

Na dzieci czekała na wejściu strefa dmuchańców, a dalej malowanie twarzy. Radości nie było końca!

50-lecie Nadleśnictwa Kaliska

Jak wspomnieliśmy, tegoroczny jarmark był szczególny, ponieważ towarzyszyły mu obchody 50-lecia utworzenia administracji Nadleśnictwa Kaliska. Do Wirt przybyło zatem wiele osób związanych z gospodarką leśną, w tym też Bartłomiej Obajtek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Pojawili się także m.in.: Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Gdańsku, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Odśpiewano z tej okazji symboliczne 100 lat, a także zasadzono wspólnie dąb, który przez wiele lat upamiętniać będzie ten dzień.

- Dzisiejszy dzień jest takim dniem, w którym chcieliśmy się pokazać lokalnej społeczności. Obchodzimy go w ramach Jarmarku Kociewskiego (…) Te obchody mają za zadanie właściwie przybliżenie nas, leśników społeczeństwu… Nie tylko temu pochodzącemu z małych miejscowości, ale też temu przyjeżdżającemu na jarmark z dużych miast i połączenie gospodarki, połączenie kultury. Coś przyjemnego coś merytorycznego dla wszystkich przyjeżdżających – powiedział Andrzej Przewłocki Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaliska.

 

ZDJĘCIA WIDOCZNE PO KLIKNIĘCIU W PONIŻSZY KAFELEK GALERII :)

fot. MB & MA

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama