- 28 sierpnia 2023 r., o godz. 13.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Kościelna Jania. Na miejsce zostały zadysponowane 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim, 2 zastępy z OSP Smętowo Gr., 1 zastęp z OSP Skórcz i 1 zastęp z OSP Leśna Jania. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej zastano rozwijający się pożar w korytarzu budynku oraz tlące się drewniane elementy belki konstrukcyjnej na poddaszu, w budynku nie było osób poszkodowanych – przekazał mł. kpt. Michał Swobodziński z KP PSP w Starogardzie Gd. - Strażacy podali jeden prąd wody na palące się elementy budynku, jednocześnie odłączając zasilanie elektryczne. Pożar został ugaszony. Budynek został przewietrzony za pomocą wentylatora, a wszystkie pomieszczenia sprawdzone kamerą termowizyjną oraz detektorem wielogazowym. Poinformowano powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o pożarze. Łącznie działania trwały ponad 2 godziny – dodał.
fot. OSP Smętowo Graniczne
Jak działać w przypadku pożaru?
Pamiętajmy, aby w razie pojawienia się w naszym domu pożaru zachować względny spokój i natychmiast zaalarmować domowników, służby ratunkowe oraz otoczenie. Nie należy otwierać bez potrzeby drzwi i okien w pomieszczeniach, w których powstał pożar, ponieważ dopływ powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. A jeśli ich otwarcie jest nieuniknione, np. wynikające z potrzeby ewakuacji, należy zachować szczególną ostrożność. Przed ucieczką, sprawdźmy, czy drzwi nie są gorące. Jeśli tak, należy obrać inną drogę ucieczki, np. przez balkon, bądź okno. Jeśli to możliwe, odetnijmy dopływ prądu oraz gazu. Pamiętajmy, by nie tracić czasu na ratowanie rzeczy osobistych, ubieranie się, bo ogień może nam odciąć w tym czasie drogę ucieczki. W takiej sytuacji liczą się często sekundy. Policzmy domowników, a podczas ewakuacji trzymajmy się blisko podłogi, np. czołgając się. Zasłońmy usta i nos, najlepiej mokrym ubraniem. Bierzmy płytkie, krótkie wdechy, które ograniczą wdychanie toksyn. W sytuacji konieczności przejścia przez palące się pomieszczenie warto osłonić ciało np. kocem (najlepiej mokrym).
Poinformujmy służby o butli propan-butan, jeśli takową posiadamy, np. przy kuchence gazowej oraz o substancjach łatwopalnych znajdujących się w budynku.
Wiemy, że nikt nie zakłada w swoim życiu takiej sytuacji. Jednak życie pisze różne scenariusze i warto zaplanować sobie wcześniej drogę, bądź drogi ucieczki z palącego się mieszkania czy budynku. Szczególnie istotne jest, by przećwiczyć schemat postępowania z dziećmi i wyjaśnić im na przyszłość, co mają robić w razie pojawienia się takiej stresującej sytuacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam, jako dorosłym nad nimi zapanować i przeprowadzić bezpieczną ewakuację.
Napisz komentarz
Komentarze