Na tę ważną kwestię w kontekście odpowiedzialności prawnej młodzieży zwracała uwagę kpt. Kamila Turzyńska. Dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej na temat zagadnień prawnych uczniowie dowiedzieli się również jakie są gałęzie prawa, czym są środki karne lub zabezpieczające oraz jak odróżnić zbrodnie od występku. Ponadto omówiono jakie zadania realizuje Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz przede wszystkim skutki prawne, które ponosi sprawca czynów zabronionych.
Ochrona, bezpieczeństwo, resocjalizacja - najważniejsze zadania formacji
Zadania Służby Więziennej oraz jej strukturę organizacyjną przybliżyli słuchaczom słuchaczom kpt. Kamila Turzyńska i por. Leszek Kolaska. Dzięki omówieniu prezentacji multimedialnej na temat formacji zapoznano uczniów m.in. ze specyfiką Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, najważniejszymi datami z historii starogardzkiej jednostki penitencjarnej oraz typologią zakładów karnych. Ponadto dzięki dołączonym zdjęciom młodzież zapoznała się z umundurowaniem więzienników oraz problematyką uzbrojenia, które jest wykorzystywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas np. konwojowania osób pozbawionych wolności, czy szkolenia strzeleckiego. Zasygnalizowano także tematykę używania środków przymusu bezpośredniego.
Czy chcesz zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej?
Podczas wizyty przedstawiono uczniom wymagania stawiane kandydatom chcącym służyć w mundurze funkcjonariusza Służby Więziennej, etapy procesu rekrutacji oraz mocne strony Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim jako pracodawcy. Uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane materiały informacyjne dotyczące obecnie prowadzonego naboru, a nauczycielowi zostały przekazane plakaty, które zostaną zawieszone w szkolnych gablotach.
Spacer po jednostce penitencjarnej - najbardziej wyczekiwana część wizyty plenerowej
W kolejnej części spotkania funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim umożliwili porównanie warunków oddziału mieszkalnego zakładu karnego typu półotwartego oraz zamkniętego ze szczególnym uwzględnieniem różnic w zakresie stosowanych zabezpieczeń techniczno - ochronnych. Ponadto młodzież zobaczyła place spacerowe, świetlice, gdzie na co dzień osadzeni uczestniczą w zajęciach kulturalno- oświatowych i sportowych czy celę zabezpieczającą - najbardziej restrykcyjny ze środków przymusu bezpośredniego.
Największe wyzwanie podczas pobytu uczniów w starogardzkiej jednostce penitencjarnej...
...to oprócz napisania testu z wiadomości przekazywanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wejście po stromych i krętych schodkach na wieżyczkę ochronną. Zarówno z pierwszym jak i drugim zadaniem młodzież poradziła sobie znakomicie.
Wyjątkowe spotkanie
Młodzież uczestniczyła także w pokazie umiejętności psa specjalnego Nemo, który w przeciągu krótkiej chwili wskazał, gdzie zostały podłożone mu środki odurzające. Jego przewodnik - sierż. Bartłomiej Ehlert - opowiedział w jaki sposób w starogardzkiej jednostce Nemo wspiera funkcjonariuszy podczas kontroli osób/pomieszczeń/przedmiotów oraz jak wygląda typowy dzień pracy z czworonogiem u boku.
Podsumowanie wizyty młodzieży
Wizyta na terenie jednostki penitencjarnej to mocne doświadczenie dla młodych ludzi, które staje się bodźcem do dokonywania przemyśleń na temat dokonywanych wyborów życiowych i ich konsekwencji, nie tylko w wymiarze prawnym, ale też zawodowym w kontekście podjęcia pracy. Dzięki tego rodzaju wizytom studyjnym uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat roli Służby Więziennej w strukturze naszego Państwa, ale też uzyskali konkretne informacje na temat możliwości zatrudnienia się w jej jednostkach organizacyjnych.
fot: kpt. Kamila Turzyńska, por. Leszek Kolaska, mł. chor. Bartosz Prokopów
Reklama
Spotkanie strażników więziennych z uczniami ZSCKR w Swarożynie
W starogardzkim Areszcie Śledczym goszczono grupę uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie. To pierwsze zajęcia, które odbyły się w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU” w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim w roku szkolnym 2023/2024.
- 20.09.2023 12:15
- Źródło: AŚ Starogard, kpt. Kamila Turzyńska
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze