Pierwsza część wspomnianej uroczystości miała miejsce na samej budowie, gdzie powstanie jedna z pierwszych siłowni wiatrowych. Zaproszeni przez inwestora (Radan Nordwind Sp. z o. o., spółka zależna Greenvolt Power Wind Poland Sp. z o. o.) dokonali uroczystego wbicia pierwszych łopat nieopodal Pelplina. Druga część tego jakże ważnego dla Gminy Pelplin wydarzenia odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Tam zaproszeni goście, interesariusze oraz osoby, które brały czynny udział w procesie przedinwestycyjnym, projektowym oraz środowiskowym, mieli okazję poznać historię inwestycji, która swoje początki miała blisko 15 lat temu. Przedstawił ją Tadeusz Wesołowski, reprezentujący Radan Nodrwind Sp. z o. o..
Następnie Tadeusz Wesołowski wręczył pamiątkowe statuetki, dziękując w ten sposób wszystkim zaangażowanym w dotychczasową pracę na rzecz budowy farmy wiatrowej. Głos zabrał także Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, który w kilku słowach wyraził wdzięczność za determinację w dążeniu do realizacji tak kluczowej inwestycji właśnie na terenie Gminy Pelplin. Jej zakończenie planowane jest w grudniu 2024 r.
O wpływie inwestycji realizowanej na terenie Gminy Pelplin na region mówił Daniel Dżaman, członek zarządu Greenvolt Power Poland Sp. z o. o.:
- Z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego RP, Pelplin to strategiczna lokalizacja dla odnawialnych obiektów elektroenergetycznych ze względu na punkt przyłączenia do sieci (GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV „Pelplin”) będącym jednym z największych źródeł energii elektrycznej w Północnej Polsce. Jeszcze w niedalekiej przeszłości rozważano budowę Elektrowni Północ opalanej węglem kamiennym przyłączanej do GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV, a nawet wymieniano przedmiotową lokalizację jako atrakcyjną dla budowy elektrowni jądrowej. W pierwszym przypadku uniknięto olbrzymich kosztów dostaw i zakupu paliwa węglowego oraz emisji niebezpiecznych związków do atmosfery w tym regionie podczas jego spalania, a w drugim przypadku uniknięto problemu składowania odpadów nuklearnych będących produktem ubocznym w procesach wytwarzania energii w siłowniach atomowych, co stanowiłoby bez wątpienia potężny problem dla regionu i w ogóle dla tej części Europy oraz jej mieszkańców. Co więcej, elektrownie atomowe w przypadku konfliktu zbrojnego są łatwym celem militarnym i stanowią potencjalne niebezpieczeństwo w przypadku ataku/ próby zniszczenia takiego obiektu, natomiast energetyka odnawialna z natury stanowi zespół rozproszonych siłowni (wiatrowych i/lub solarnych) nie stanowiących łatwego celu ataku. Co więcej, energetyka wiatrowa, jak również słoneczna, stanowią najczystszy znany cywilizacji sposób wytwarzania energii elektrycznej.
Poza kwestią strategicznej lokalizacji z uwagi na punkt przyłączenia do sieci, region północnej części Polski jest również atrakcyjny z perspektywy samej produktywności wiatrowej, jeśli chodzi o stopień i natężenie wietrzności. W przypadku farmy wiatrowej Pelplin 2 zdecydowaliśmy się na która jest jedną z najnowocześniejszych na świecie.
Przedmiotowa inwestycja zapewni dostawy energii oraz będzie miała pozytywny wpływ na sieć elektroenergetyczną w regionie minimalizując ryzyko występowania braków energii w sieci tzw. „black-outów”, co jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego sieci.
Obecnie najbliższe istniejące źródła energii elektrycznej to trzy średniej wielkości bloki gazowe w Kujawsko-Pomorskim, Systemowa Elektrownia Ostrołęka opalana węglem kamiennym (w dużej mierze już wyeksploatowana), kilka istniejących farm wiatrowych w Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Zachodniopomorskim - żaden z wymienionych obiektów nie posiada instalacji magazynów energii. Co więcej, istniejące duże farmy wiatrowe (np. FW Pomerania o mocy 97 MW) zlokalizowane są na wschód i na północ od Pelplina, co oznacza, że przy specyfice kierunków wiatru (tzw. róża wiatrów), to właśnie farma w Pelplinie ze względu na swoją lokalizację będzie w uprzywilejowanej pozycji pod kątem ilości produkowanej energii. Również z perspektywy źródeł konwencjonalnych (opalanych gazem lub węglem) to farma w Pelplinie będzie miała pierwszeństwo dostarczenia do sieci elektroenergetycznej własnej, czystej energii elektrycznej.
W uroczystości wzięli udział m. in.: przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym Gminy Pelplin (Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła) oraz Starostwa Powiatowego w Tczewie (Wicestarosta Tczewski Andrzej Flisik), Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku Anna Tchórzewska, Dyrektor Ekonomiczny Diecezji Pelplińskiej ks. Andrzej Szopiński, a także przedstawiciele firm wykonawczych
Napisz komentarz
Komentarze