czwartek, 26 grudnia 2024 14:44
Reklama
Reklama

Druk IN-1 - sprawdź, jak go poprawnie wypełnić

Składany przez osoby fizyczne, druk IN-1 pozwala podatnikom na zgłoszenie nabytej nieruchomości do opodatkowania. Aby urząd gminy mógł poprawnie obliczyć wysokość podatku, formularz ten należy rzetelnie uzupełnić poprawnymi danymi. Sprawdź, z jakimi trudnościami musisz liczyć się podczas wypełniania tradycyjnego druku IN-1 i jak uniknąć często popełnianych błędów.
  • Źródło: Art. sponsorowany

Formularz IN-1 – jak wypełnić poszczególne sekcje?

Zanim przystąpisz do wypełniania druku IN-1, przygotuj ważne dane dotyczące nieruchomości, której jesteś właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem. Znajdziesz je w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków. Potrzebne będą: numer księgi wieczystej, numer działki, numer obrębu (arkusza mapy), adres nieruchomości oraz jej powierzchnia wyrażona w m2 lub w ha.

Pole 1. Wskaż w nim swój identyfikator podatkowy. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz podatnicy VAT podają tu nr NIP. Pozostali – nr PESEL.

Część A. Służy do wykazania danych organu podatkowego, do którego składasz informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1. W tym miejscu podaj dane urzędu miasta lub gminy, na terenie którego położona jest zgłaszana nieruchomość. W polu 5 „Okres, od którego informacja obowiązuje” podaj miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie/przejęcie w użytkowanie wieczyste lub posiadanie działki lub budynku.

Część B. W polu 6 wskaż, czy jesteś właścicielem, czy współwłaścicielem nieruchomości. Dane współwłaściciela wykażesz w dołączanym do druku IN-1 załączniku ZIN-3.

Część C. Podaj w niej swoje dane. Adres zamieszkania musi być aktualny.

Część D1. Wypełnij informację o gruntach. Pamiętaj, że kupując dom, a nawet mieszkanie w budynku wielolokalowym, w większości przypadków nabywasz też część gruntu.

Uwaga! Wielu podatników ma problem ze znalezieniem pozycji do wskazania gruntów użytkownych na cele prywatne. Służy do tego pole 33 „Pozostałe…”.

Część D2. Wskaż dane budynków lub ich części (mieszkań, lokali). Pamiętaj o podziale na wysokości kondygnacji. Uważnie też zapoznaj się z wyjaśnieniem pojęcia powierzchni użytkowej (definicja znajduje się w formularzu, u góry sekcji). Czasem konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych pomiarów.

Część D3. Do uzupełnienia przez posiadaczy budowli, czyli obiektów innych niż budynki, które wykorzystywane są na cele działalności gospodarczej. W tym wypadku znaczenie ma nie powierzchnia, lecz wartość pieniężna budowli.

Część E. Podaj liczbę dołączanych do formularza załączników.

Cześć F. Możesz wskazać dane kontaktowe – dzięki nim w razie wątpliwości urząd szybciej się z Tobą skontaktuje.

Część G. Czytelnie podpisz formularz.

Część H. Tu nic nie wpisuj. To pole dla urzędu.

Pomocny w prawidłowym wypełnianiu formularza okaże się przykładowy wzór jak wypełnić druk IN-1 – znajdziesz go na wielu wiarygodnych stronach internetowych.

 

Załączniki do druku IN-1 – które są obowiązkowe?

W zależności od tego, czy Twoja nieruchomość podlega opodatkowaniu, czy korzysta ze zwolnienia, do formularza IN-1 musisz dołączyć jeden z załączników:

ZIN-1 Dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu

ZIN-2 Dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania

W przypadku współwłasności do druku IN-1 musisz też dołączyć wspomniany wcześniej załącznik ZIN-3.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama