Dziennikarze zostali zaproszeni na ul. Tczewskich Saperów 9 października, co miało znaczenie symboliczne, bo nieruchomości wojskowej w Tczewie trafiły pod zarząd Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a później zostały w części sprzedane. Tak powstała m.in. ul. Tczewskich Saperów z dużym, blokowym osiedlem mieszkaniowym. Pierwsze działki Urząd Miejski w Tczewie sprzedał w 2016 r.
- W Tczewie powstanie nowa jednostka związana ze stacjonowaniem 700 żołnierzy - – mówił Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm. - Będą to wojska rakietowe bliskiego i średniego zasięgu – dwa dywizjony w ramach systemu Homar A., mogące być przekształcone w dywizjony dalekiego zasięgu. Jednostka będzie podlegała pod 1. Brygadę Rakiet w Toruniu. Niestety nie powstaną w tym miejscu z oczywistych powodów- Obecnie trwają jeszcze rozmowy na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. Mogłaby też powstać jednostka żandarmerii, WKU. Apeluję do prezydenta Tczewa i Rady Miejskiej, by zastosowała znaczny upust przy przekazaniu budynku szkoły przy ul. Południowej w Tczewie na potrzeby wojska.
Część struktury wojskowej będzie znajdować się na terenach dawnego poligonu o obszarze 139 ha. (na os. Witosa, niedaleko Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych). MON chciałby wydawać jak najmniej na nieruchomości i tereny pod jednostki wojskowe, wówczas więcej pieniędzy pozostanie na zakup wyposażenia i sprzętu dla żołnierzy.
- To dobra wiadomość dla Polski północnej. Powstanie jednostka, która będzie chroniła nasze niebo przed atakiem z powietrza. Widzimy co się dzieje w Izraelu, jak bardzo jest to potrzebne - zwrócił uwagę Kazimierz Smoliński. - My takiej ochrony nie mamy. Szkoła rozwiązałaby problem dowództwa. Natomiast koszary znalazłyby się na terenie dawnego poligonu, w którym znajdują się pozostałości strzelnicy, którą można by odbudować. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2024/2025. W tej chwili będą prowadzone prace przygotowawcze. Dokładnej daty kiedy żołnierze w Tczewie zaczną działać jeszcze nie ma. Natomiast za 5 – 6 lat Amerykanie zaczną dostarczać ten sprzęt.
Przypomnijmy. 47 Batalion Saperów został utworzony rozkazem Dowódcy 16 Dywizji Piechoty nr. 01 z dnia 20 lipca1945 r. Początkowo jego siedzibą był Gdańsk Wrzeszcz. Następnie (1946 r.) Gdańsk Oliwa, Elbląg (1949 r.), a następnie w dniu 12 października 1951 r. batalion trafił do Tczewa. Po ponad 60 latach na Pomorzu 1 października 2011 r. po oficjalnym pożegnaniu z mieszkańcami jednostka została przeniesiona do Niska na Podkarpaciu. Decyzję wydał ówczesny Minister Obrony Narodowej PO Bogdan Klich. Decyzja sprawiła, że miasto zostało pozbawione jednostki specjalistycznej do neutralizowania niewybuchów. Tczew i cały najbliższy region stracił też możliwość szybkiej obrony od północy. Jeden z tczewskich oddziałów saperskich trafił do... 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu.
Tekst i fot. W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze