piątek, 2 maja 2025 19:09
Reklama

FELIETON: Starogardzka Ściana Pamięci

W poniedziałek, 2 października, byliśmy w Starogardzie świadkami pięknej uroczystości w kościele św. Wojciecha i pod murem dawnego więzienia, obecnie Aresztu Śledczego, upamiętniającej ofiary niemieckich zbrodni na Polakach z Kociewia jesienią 1939 roku. Poświeciliśmy tablicę pamiątkową, ufundowaną na prośbę starogardzkich radnych z Rady Powiatu, przez IPN, wysłuchaliśmy przemówienia prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, które zrobiło wielkie wrażenie na słuchaczach. Poza prezesem Nawrockim mieliśmy wielu innych znamienitych gości, dla których Starogard był tego dnia najważniejszym miejscem w Polsce: minister Annę Moskwę, wiceministra Jarosława Sellina, posłów Kacpra Płażyńskiego i Kazimierza Smolińskiego, generalicję Służby Więziennej, policji i innych formacji, dyrektora Lasów Państwowych w Gdańsku Bartosza Obajtka, dyrektora pionu upamiętniania IPN Adama Siwka i wielu innych. Po raz pierwszy obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej będzie u nas zapamiętany na długo i o to właśnie chodziło: byśmy byli strażnikami pamięci o niewinnych ofiarach tamtego podłego czasu – z Lasu Szpęgawskiego, z Zajączka i innych miejsc kaźni na ziemi kociewskiej. Cieszyliśmy się obecnością młodzieży naszych szkół średnich i szkolnymi pocztami sztandarowymi. Dziękujemy za to dyrektorom szkół, nauczycielom i panu naczelnikowi Markowi Gabrielowi.
FELIETON: Starogardzka Ściana Pamięci
Moment odsłonięcia tablicy. W głębi, po prawej, prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Autor: fot. Jacek Trzosowski

Prezes popiera nasz projekt

Reklama

W swoim przemówieniu prezes Karol Nawrocki poparł mój projekt stworzenia na więziennym murze przy ulicy Pomorskiej Starogardzkiej Ściany Pamięci. Sprawa znana jest od kilku lat. Na 100-lecie Niepodległości została ufundowana tablica pamiątkowa ad memoriam Batalionu Obrony Narodowej Starogard, którego oficerowie i żołnierze walczyli we wrześniu 1939 z Niemcami, wycofując się w kierunku Warszawy. Ostatni z nich bronili stolicy. Tablice fundował m.in. pan Janusz Morkowski z Rapperswil w Szwajcarii, syn przedwojennego sędziego starogardzkiego, oficera Batalionu. Tablica została poświęcona podczas Mszy św. w kościele św. Katarzyny, ale biskup pelpliński nie zgodził się na umieszczenie jej w kościele lub na ścianie kościoła. Trafiła do salki przy plebanii, mało kto może ją tam oglądać. Trzeba ją pokazać starogardzianom i gościom, więc taka ściana pamięci na więziennym murze byłaby najlepszy miejscem. Na tej ścianie powinniśmy przypomnieć z nazwiska najbardziej znane ofiary niemieckich zbrodni wojennych na naszym terenie i kociewskich katyńczyków. Powinniśmy wypisać nazwiska nastolatków ze starogardzkiego i tczewskiego gimnazjum, którzy w roku 1952 stawali przed wojskowym [!] sądem we Wrzeszczu i byli skazywani na wieloletnie więzienie za działalność antykomunistyczną i antysowiecką, która w tamtych czasach wymagała wielkiej odwagi! Tematów, ludzi, wydarzeń na takie tablice historyczne mamy wiele. Ściana pamięci byłaby formą edukacji historycznej starogardzian, zwłaszcza młodzieży. Mam nadzieję, że apel prezesa IPN o jej utworzenie zostanie dobrze przyjęty przez Służbę Więzienną, która zaangażowała się całym sercem w ostatnia uroczystość. Dziękuję zwłaszcza panu pułkownikowi Ireneuszowi Łepkowskiemu, dyrektorowi Aresztu Śledczego, który pięknie odnowił mur i wziął na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników zgromadzenia.

Animus et Semper Fidelis
Tak nazywa się cenione wyróżnienie, przyznawane od lat przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Gdyni. Łacińskie słowa tłumaczymy na język polski: „Odważny i zawsze wierny”. To jest nagroda prestiżowa. Nie tyle z powodu ceny kruszcu, choć i ona jest godna, ale ze względu na osoby, które ją przez minione lata otrzymały, stawiając na niej pieczęć swej osobowości. Na przykład arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup częstochowski Wacław Depo, ks. prof. Dariusz Oko, ks. infułat Józef Wójcik, Jarosław Kaczyński, Kornel Morawiecki, Alojzy Szablewski, prezes Daniel Obajtek, prof. Andrzej Nowak. - To mały fragment długiej listy, bo Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego założył już w roku 1995 kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, nasz pierwszy prezes – przypomniał na uroczystości w SCK prezes Marek Wardaszka. Uroczystość w Starogardzie, bo PSM-G było jednym z organizatorów naszej uroczystości w kościele i pod więziennym murem.

Prezes Wardaszka odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego z okazji przyznania wyróżnień, premier dziękowł stowarzyszeniu za pielęgnowanie pamięci historycznej i za edukację historyczną. Część tego listu była podziękowaniem i pozdrowieniem dla wszystkich uczestników uroczystości, odczytałem ją przy Ścianie Pamięci.

Jesteście w Starogardzie…
Ponieważ uczestnicy uroczystości w SCK byli z całej Polski, miałem zaszczyt wygłosić krótki referat na temat historii Starogardu, podkreślając, że miasto jest równie stare jak Gdańsk, ponieważ w dokumencie z roku 1198 nazywane jest castrum Starigrod… Przypomniałem też okoliczności niemieckiej zbrodni pomorskiej i jej ofiary.

Laureaci
Pierwszą laureatką była w tym roku minister Anna Moskwa, która została bardzo ciepło przyjęta. Wszyscy pamiętamy, jak dzielnie odpierała niemieckie insynuacje na temat „rtęci” w Odrze i rzekomo tylko polskich zanieczyszczeń rzeki. Zdobyła szacunek i uznanie wszystkich Polaków. Pani minister podziękowała za wyróżnienie i bardzo skromnie stwierdziła, że swoje sukcesy zawdzięcza kompetentnym współpracownikom, znakomitym fachowcom, a jej zadaniem jest wyszukiwanie i skupianie takich ludzi przy ważnych dla interesów państwa przedsięwzięciach.

Animus et Semper Fidelis otrzymał także wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Dziękując, powiedział, że takie wyróżnienia przyznaje się nie tylko za zasługi, lecz z nadzieją, że wyróżniony będzie pracował jeszcze ofiarniej. Zebrani nagrodzili laureata za te słowa brawami.

Trzeci z laureatów to nasz Kociewiak, Stefan Kukowski z Tczewa. Absolwent wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, był przez lata nauczycielem plastyki w tczewskim LO, nagradzanym przez kuratora i przez ministra oświaty za metody nauczania i za działalność na rzecz szkolnych OHP. Potem założył własną firmę reklamowa, zgłębił programy komputerowe pomocne w projektowaniu i osiągnął wielkie sukcesy na tym polu. Znaczną część dochodów przeznaczył na cele charytatywne, na edukację historyczną i upamiętnianie ważnych wydarzeń i postaci – dla Tczewa, Kociewia i Polski. Starsi z nas pamiętają piękną oprawę plastyczną wizyty Jana Pawła II w Pelplinie i Mszy św. na Górze Biskupiej. To było dzieło pana Stefana, który nie tylko to zaprojektował, ale i sfinansował. Pan Kukowski wykonał projekty 30 tablic historycznych, które przypominają o zbrodniach niemieckich, o zbrodni katyńskiej, o sowieckim najeździe na Polskę, o wielkich ludziach, zasłużonych dla Pomorza i dla Polski, o tragedii smoleńskiej roku 2010. Projektował liczne sztandary dla instytucji, dla szkół, jest autorem herbu powiatu starogardzkiego, uznanego przez Komisję Heraldyczną (w przeciwieństwie do „herbu” powiatu starogardzkiego!). Był pomysłodawcą, organizatorem lub współorganizatorem wielu uroczystości patriotycznych. Współorganizował Festiwale Twórczości Sakralnej. Pomysłodawcą Wigilii Miejskich w Tczewie, na których bywały tysiące ludzi. Był dobrym duchem i organizatorem orszaków Trzech Króli. Był rektorem Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest wielkim mistrzem Konfederacji Orderu św. Stanisława, podejmując się odbudowy dobrego wizerunku ważnego polskiego odznaczenia, zszarganego przez zaborców w XIX wieku. Doprawdy, wymienione tu dzieła to tylko niewielka część wszystkich dokonań naszego Kociewiaka. Dla uczestników uroczystości jego postać była prawdziwym odkryciem i wzorem tego, co nazywamy pracą społeczną. Otrzymał wielkie brawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

3 maja 2025  - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" 3 maja 2025 - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" W sobotę, 3 maja 2025 roku, w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie odbędzie się Rodzinny Piknik Majowy. W programie strzelanie z Kurkowym Bractwem, teatrzyk dla dzieci, koncert, gry, zabawy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin!W sobotę, 3 maja 2025 roku, Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie stanie się miejscem rodzinnej zabawy i wspólnego świętowania podczas Rodzinnego Pikniku Majowego. Start imprezy zaplanowano na godzinę 15.00.Wśród głównych punktów programu znajdzie się tradycyjne Strzelanie 3-Majowe organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Dla najmłodszych przygotowano teatrzyk „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów, którzy zapewnią również animacje i zabawy.Piknik oferuje rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na scenie wystąpi sekcja muzyczna Kościerskiego Domu Kultury pod dyrekcją Grzegorza Daszkowskiego, będą też gry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzin. Miłośnicy koni będą mogli skorzystać z przejażdżek przygotowanych przez stajnię „Ptyś”, a dla amatorów dobrej kuchni nie zabraknie stoisk gastronomicznych i tradycyjnego ogniska z kiełbaskami. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja pojazdów wojskowych oraz wyposażenia żołnierskiego.W programie:Strzelanie 3-Majowe z Kurkowym Bractwem Strzeleckimteatrzyk dla dzieci „Czerwony Kapturek”; animacje z aktoramikoncert sekcji muzycznej KDK pod dyr. Grzegorza Daszkowskiegogry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzinprzejażdżki konne ze stajnią “Ptyś”ognisko z kiełbaskamiatrakcje dla najmłodszychstoiska gastronomiczneprezentacja pojazdów wojskowych i wyposażenia żołnierskiego Wojsk Obrony Terytorialnej 72. Kościerskiego Batalionu Lekkiej PiechotyData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama