Informacje o dokonanej przez Niemców zbrodni Pan Mieczysław poświadczył publicznie m.in. w naszym programie Kawa z Gazetą Tczewską. Powyżej link do wywiadu.
Mieczysław Olejniczak zmarł dziś nad ranem (25 października) o godz. 5.50 po krótkiej, lecz bardzo intensywnej i nagłej chorobie. Zmarł w szpitalu. W grudniu miałby 95 lat.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę28. października. Różaniec o godz. 8.30 wraz z mszą świętą żałobną o godz. 9.00 w kościele Św. Józefa w Tczewie. Po mszy odprowadzenie ciała zmarłego i pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Gdańskiej.
Dodajmy, że Pan Mieczysław Olejniczak zaprojektował pierwszy sztandar „Solidarności” węzła PKP, który zarekwirowała Służba Bezpieczeństwa PRL, gdy wybuchł stan wojenny. Sztandaru nigdy nie odnaleziono. Był też mistrzem kaligrafii oraz autorem książki „W rytmie marsza i w blasku trąb”, w której opisał orkiestry kolejowe Tczewa i życie kulturalne tczewskich kolejarzy. Był mocno zaangażowany w życie Tczewa.
Wystąpił też jako świadek historii także w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez Fabrykę Sztuk w Tczewie z 2013 r. Świadkowie tamtych dni wspominają w nim bombardowanie Tczewa na początku, jak i pod koniec wojny. Mowa jest ponadto o wysiedleniach Polaków, życiu codziennym pod okupacją, niemieckiej liście narodowościowej oraz o mordzie dokonanym przez Niemców na tzw. świńskim rynku w 1940 r. , który poświadczył pan Mieczysław. W filmie wystąpili: Mieczysław Olejniczak, Kazimiera Noetzel, Edmund Pek, Łucja Szczepańska, Zenon Weiss, Tadeusz Wrycza. (Dwaj ostatni także już nie żyją – dop. red.).
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYWIADU – KAWA Z GAZETĄ TCZEWSKĄ Z MIECZYSŁAWEM OLEJNICZAKIEM
Rodzinie Zmarłego i przyjaciołom Śp. Mieczysława Olejniczaka -
Redakcja Tczewska.pl i Gazety Tczewskiej
składa najgłębsze wyrazy współczucia.
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze