Równe asfaltowe alejki, białe pasy i linie, znaki pionowe, rondo, a nawet wysepki, sygnalizacja świetlna oraz sugerowany przejazd kolejowy – to wszystko znajduje się na terenie pięknie odnowionego Miasteczka Ruchu Drogowego (MRD), które zlokalizowane jest przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 (dawne gimnazjum nr 2), przy ul. Traugutta 2 w Starogardzie Gd. Projekt ten udało się zrealizować dzięki głosom mieszkańców, oddanym w Budżecie Obywatelskim.
Teren ten znany jest mieszkańcom od lat, jednak stopniowo - ze względu na upływ czasu - jego stan znacznie się pogorszył. Teraz dzieci, choć nie tylko, mogą ponownie uczyć się zasad ruchu drogowego w bezpiecznych warunkach i spędzać miło czas na świeżym powietrzy, albowiem obiekt jest ogólnodostępny.
Łatwo nie było, ale się udało!
Podczas ubiegłotygodniowego otwarcia MRD, zebranych gości powitał dyrektor szkoły Robert Jurek, który przybliży, w jaki sposób udało się zrealizować projekt.
- W 95. roku rozpocząłem pracę w tej szkole jako nauczyciel. To, co wyróżniało tę szkołę na tle innych, to właśnie Miasteczko Ruchu Drogowego. Czegoś takiego wcześniej nie widziałem. 25 lat później, kiedy objąłem funkcję dyrektora szkoły, jednym z moich celów była odbudowa tego miejsca, które zostało nadgryzione zębem czasu i nie nadawało się już do użytku. Wspólnie z panią kierownik Anną Jończyk szukaliśmy w Internecie, jak to wygląda to w innych miastach, jakie są koszty. Ceny wahały się od stu tysięcy do miliona złotych. Wiadome było, że z budżetu szkoły tego nie zrobimy, takiego bogatego sponsora także nie znajdziemy, ale się nie poddawaliśmy - mówił dyrektor szkoły, który w czerwcu 2021 roku osobiście złożył w Urzędzie Miasta wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt został przyjęty i nie pozostawało nic innego, jak tylko czekać na rozstrzygnięcie głosowania. W październiku okazało się, że starogardzianie podzielili stanowisko dyrektora szkoły i najliczniej zagłosowali za odbudową Miasteczka Ruchu Drogowego na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Starogardzie.
- Powiem nieskromnie: nie miałem żadnych wątpliwości, że wygramy. Wiedziałem, że to miejsce jest potrzebne i doskonale wpisuje się w edukację, w politykę miasta, powiatu i kraju, gdzie rower staje się narzędziem do wypoczynku i komunikacji - podkreślał Robert Jurek, dziękując całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i promocję projektu, mieszkańcom za głosy i władzom miasta, iż dostrzegły potrzebę budowy takiego miejsca.
- Będziemy tu edukować, wyrabiać bezpieczne nawyki i uczyć bezpiecznego poruszania się po drogach najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Ogródek jest otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta, powiatu i gości. Zachęcam do korzystania z niego - podsumował dyrektor szkoły.
Teoria nigdy nie zastąpi zajęć praktycznych
Podczas uroczystego otwarcia Miasteczka, z nieba sączył się deszcz. Jak podkreślił z przymrużeniem oka prezydent Janusz Stankowiak, nie ma złej pogody na rower, są tylko źle ubrani rowerzyści.
- Mam nadzieję, że nikt nie ma wątpliwości, że takie Miasteczko Ruchu Drogowego powinno być w każdej gminie. Powinniśmy korzystać z takiej formy nauki o ruchu drogowym […]. Patrząc na wybudowanego wcześniej orlika, myślę, że dobrym pomysłem jest, aby rząd ogłosił pomysł budowy takich miasteczek - zauważył prezydent Starogardu.
- Policja bardzo cieszy się, że mamy takie Miasteczko. Prowadzimy różnego rodzaju akcje edukacyjne, ale wykłady nigdy nie zastąpią takich praktycznych zajęć - podkreślił naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Mariusz Bucikiewicz ze starogardzkiej komendy. Nam policjantom marzy się, aby wszystkie egzaminy na kartę rowerową były przeprowadzane w tym miejscu. Dziękujemy panu dyrektorowi za tę inicjatywę, bo na pewno przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podsumował podinspektor.
Jak się dowiedzieliśmy, niewykluczone, że w przyszłości na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Starogardzie organizowane będą Wojewódzkie Turnieje Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - tego życzymy.
Korzystać mogą wszyscy chętni
Miasteczko jest ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców powiatu i gości. Nie trzeba płacić, ani nigdzie się zgłaszać - wystarczy przyjść. MRD otwarty jest od rana do wieczora, wejście znajduje się od strony ulicy Traugutta, jednak dyrekcja rozważa także otwarcie furtki od strony ulicy Zielonej.
Dyrekcji i całej społeczności szkolnej gratulujemy osiągnięcia założonego celu, a do mieszkańców zwracamy się z prośbą o poszanowanie obiektu, aby służył całej społeczności przez długie, długie lata.
Sala multimedialna i przejścia dla pieszych
Warto zaznaczyć, że oprócz samego Miasteczka, udało się także utworzyć w budynku PSP nr 3 salę multimedialną, w której znajdują się różnego rodzaju symulatory.
Projekt BO objął też wyznaczenie trzech przejść dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 6 oraz niepublicznego przedszkola. Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do tych placówek. Dwa przejścia pojawiły się na ulicy Ks. Kalinowskiego i jedno na ulicy Świętojańskiej. Cała inwestycja kosztowała ponad 820 tys. zł.
Miasteczko Ruchu Drogowego oficjalnie otwarte!
Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i poruszamy się po drogach lub chodnikach publicznych. Jedni wybierają samochód, inni poruszają się komunikacją miejską, a jeszcze inni wsiadają na rower czy hulajnogę lub chodzą pieszo. Niezaprzeczalnie wszyscy powinni znać zasady ruchu drogowego, aby nie stać się ofiarą wypadku. Owocne plony w tej kwestii przynosi edukacja już od najmłodszych lat. Nic jednak nie wpływa tak na wyrobienie dobrych nawyków, jak zajęcia praktyczne. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele, którzy od dawna optowali za remontem Miasteczka Ruchu Drogowego przy PSP nr 3 w Starogardzie Gd. W końcu się udało. 15 listopada odbyło się jego oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli samorządu, służb mundurowych oraz dyrektorów miejskich szkół.
- 26.11.2023 15:35
Napisz komentarz
Komentarze