Józef Wybicki był wielkim patriotą, humanistą i mężem stanu, a zasłynął przede wszystkim z tego, iż napisał w 1797 roku słowa Pieśni Legionów we Włoszech, która w 1927 roku stała się naszym Hymnem Narodowym, znanym pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”. W młodości był związany ze Skarszewami praktykując w miejscowym Sądzie Grodzkim.
Uroczystość rozpoczął przemarsz wszystkich uczestników wydarzenia z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej na czele - z Placu gen. Hallera do pomnika, który znajduje się przy ul. Wybickiego.
- Nie mam wątpliwości, że odsłaniamy jeden z najpiękniejszych pomników Józefa Wybickiego, który będzie z nami nie tylko fizycznie, ale mam nadzieję, że będzie tworzył też serca młodych Polaków, których mamy tutaj dzisiaj, uczniów skarszewskich szkół ze sztandarami, mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że takie chwile budują siłę naszego miasta i naszego narodu – powiedział burmistrz Skarszew Jacek Pauli, podkreślając również, że twórcą projektu pomnika jest artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody, potomek Konstancji z Lniskich - matki Józefa Wybickiego. Dodajmy, że na uroczystości byli też inni członkowie rodziny Ostoja-Lniskich.
Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski przeczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji odsłonięcia pomnika. W trakcie uroczystości głos zabrali również Józef Sarnowski z Zarządu Województwa Pomorskie, a także Przemysław Rey – dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: burmistrz Skarszew Jacek Pauli, doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, poseł Patryk Gabriel, senator Ryszard Świlski, Józef Sarnowski z Zarządu Województwa Pomorskiego, Jakub Ostoja-Lniski i dyrektor Przemysław Rey. Pomnik został poświęcony przez proboszcza Parafii pw. Św Michała Archanioła w Skarszewach, ks. dziekana Ryszarda Konefała.
W trakcie uroczystości oddana została salwa honorowa przygotowana przez bractwa kurkowe, których delegacje ze Skarszew i z innych miast przybyły na uroczystość. Na koniec poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.
Budowa pomnika mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielili: Szymon Grabowski – założyciel i prezes firm GetResponse oraz ClickMeeting, Zarząd Województwa Pomorskie, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, KAZ Dystrybucja Skarszewy, Met-Lak, Honia, Ramzes-Budownictwo, ponadto środki na ten cel przeznaczono w budżecie gminy Skarszewy. Starania, aby w mieście stanął pomnik skarszewski samorząd podjął w 2022 roku, a realizacją tego przedsięwzięcia zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego
Napisz komentarz
Komentarze