Wszystko rozpoczęło się od zbiórki darów na święta pod nazwą: „Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.
- Akcja cały czas ewoluuje. Od kilku lat ze smutkiem obserwujemy powolne zanikanie środowiska kombatanckiego na Kresach i w Polsce, nasi bohaterowie odchodzą. Kontynuujemy akcję, bo widzimy na dawnych terenach Polski innych bohaterów, także niezwykle dla nas ważnych. Są to ludzie dbający o polską kulturę, historię, miejsca związane z naszą historią, czy groby naszych przodków. Ludzie uczący młode pokolenia języka polskiego, budujący ich tożsamość. Polscy nauczyciele, seniorzy, lokalni działacze. Wspieramy ośrodki polskości - parafie, placówki edukacyjne, Domy Polskie, Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie i wiele innych. Pomagamy potrzebującym, rodzinom wielodzietnym, ludziom żyjącym w trudnych warunkach - wyjaśniają organizatorzy akcji.
Świadkowie historii
Przez całe lata kombatanci, Sybiracy, świadkowie historii, mimo trudów życia i poważnego wieku, brali udział w spotkaniach z młodzieżą, które z pewnością zostaną zapamiętane na długie lata.
- Pomagamy w organizacji lekcji w szkołach, w przygotowaniu dyskusji z młodzieżowymi liderami społecznymi, organizujemy systematyczne spotkania świadków historii w swojej siedzibie i w wielu miastach w Polsce. Organizujemy też spotkania urodzinowe dla bohaterów naszej wolności. Bardzo ważnym elementem współpracy naszego stowarzyszenia ze środowiskami kombatanckimi, represjonowanymi, jest organizacja wydarzeń rocznicowych i włączanie w nie weteranów, ale też międzypokoleniowe wyjazdy na wydarzenia patriotyczne, jak np. rocznica Operacji Ostra Brama, wybuchu II Wojny Światowej i rocznica napaści sowieckiej 17 września, Powstania Warszawskiego, Dzień Niepodległości, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - przybliżają przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen.
Jak przekazać dary?
W powiecie starogardzkim zbiórkę żywności organizuje Ruch Narodowy.
- Potrzebna jest głównie długoterminowa żywność w tym: kawa, konserwy mięsne i rybne, cukier, olej, makaron, ryż, warzywa i owoce w puszkach, różnego rodzaju słodycze. Mile widziane są również kartki świąteczne oraz artykuły chemiczne takie jak: proszki do prania, mydła, chusteczki nawilżone, pasty do zębów, czy dezodoranty - mówi Arkadiusz Zaborowski, koordynator akcji w powiecie starogardzkim.
Dary można przekazać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z liderem powiatowym pod numerem tel.: 697-954-159
Dodatkowo akcję wesprzeć można za pośrednictwem strony siepomaga.pl. Wystarczy wpisać link: www.siepomaga.pl/rodacy-bohaterom i wpłacić dowolną kwotę.
Napisz komentarz
Komentarze