Spotkanie rozpoczęło się złożeniem meldunku przez kierownika działu ochrony por. Leszka Kolaskę Dyrektorowi Aresztu Śledczego ppłk. Ireneuszowi Łepkowskiemu, który wraz Zastępcą Dyrektora Aresztu Śledczego mjr. Andrzejem Ścisłowskim powitali zebranych gości. Następnie dyrektorzy jednostki wraz z przedstawicielami Koła Emerytów i Rencistów, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim uroczyście złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Ofiary Zbrodni Pomorskiej, które na miejsce kaźni w Lesie Szpęgawskim wyjechały z gmachu Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.
O alternatywnej formie odbywania kary pozbawienia wolności i nie tylko
Pierwszą część spotkania poświęcono omówieniu najnowocześniejszego nie izolacyjnego systemu wykonywania kary pozbawienia wolności, polegającego na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu środków technicznych stanowiących elektroniczną aparaturę monitorującą, przy jednoczesnym uwzględnieniu życia zawodowego jak i prywatnego skazanego. Zagadnienie to, a także specyfikę pracy funkcjonariuszy zespołu terenowego przybliżył gościom kierownik Zespołu Terenowego Systemu Dozoru Elektronicznego w Starogardzie Gdańskim mjr Jarosław Nadarzyński.
Kolejną część spotkania stanowiło omówienie i zaprezentowanie przez por. Leszka Kolaskę niektórych środków ochrony osobistej, a także przymusu bezpośredniego przytaczając przy tym obowiązujące zasady ich stosowania. Duże ożywienie wśród zebranych wywołało omówienie uzbrojenia będącego aktualnie na wyposażeniu służby więziennej. Ponadto wspomniano o będącym w użytkowaniu jednostki Interaktywnym Trenażerze Strzeleckim, stanowiącym system treningowy umożliwiający podnoszenie kwalifikacji w zakresie strzelania jako alternatywa dla tradycyjnych treningów strzeleckich.
St. chor. Magdalena Bogun-Talaśka przybliżyła zagadnienie zatrudnienia skazanych, w tym zatrudnienia poza terenem jednostki na rzecz kontrahentów pozawięziennych, jako jednej form oddziaływania w procesie resocjalizacji skazanych.
Zmiany
Kolejnym etapem wizyty było udanie się „w teren” - umożliwiono byłym funkcjonariuszom jednostki zobaczenia oddziału mieszkalnego zakładu karnego typu zamkniętego oraz półotwartego. Było to dla nich okazją do porównania warunków pełnienia przez nich służby z obecnymi. Ponadto uczestnicy mieli możliwość wejścia do pomieszczeń ambulatorium oraz Zespołu Terenowego Systemu Dozoru Elektronicznego, a także ujrzenia zmian na terenie przylegającym do pawilonów mieszkalnych i innych budynkach wchodzących w kompleks jednostki.
Okazja do wspomnień
Zorganizowana wizyta plenerowa była okazją do podjęcia wielu rozmów o zmianach jakie zaszły w starogardzkiej jednostce jak i warunkach pracy więzienników w oparciu o aktualnie obowiązujące regulacje prawne. Wielu gości dzieliło się swoimi wspomnieniami z czasów pełnienia służby. Przytaczano sytuacje poważne, ale także te wywołujące uśmiech na ustach rozmówców. Doświadczenie wynikające z wieloletniej pracy w formacji, wypracowane sposoby postępowania i działania niejednokrotnie mogłyby posłużyć za wzór dla czynnych funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Tekst: mjr Marzena Grochocka-Buchholz, st. chor. Magdalena Bogun-Talaśka
Napisz komentarz
Komentarze