Z ogólnodostępnych statystyk wynika, że tylko w pierwszym kwartale minionego roku każdego dnia po ulicach statystycznie poruszało się 228 nietrzeźwych kierowców. Są to zatrważające liczby, biorąc pod uwagę fakt, iż każda z tych osób jest potencjalnym mordercą na drodze. Dotychczasowe kary, zaostrzone nieco przez Sejm w 2023 oku, nie przyniosły znaczącej poprawy. Czy wizja utraty samochodu skłoni do trzeźwej jazdy…? Taką nadzieję ma Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kary wyższe niż przed rokiem
Pierwszy pakiet zaostrzający kary dla nietrzeźwych kierujących został wprowadzony w życie 1 października 2023 roku. Przed jego wdrożeniem, za powtórną jazdę po alkoholu kierowcy groziła tak niska kara, jak grzywna lub ograniczenie wolności. Zostało to wykluczone. Recydywiści za samo prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu mogą spodziewać się kary do 3 lat więzienia.
Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, który został spowodowany przez pijanego kierowcę lub odurzonego narkotykami, sądy mogą orzec karę od 5 do 16 lat pozbawienia wolności. Jeśli następstwem takiego wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowcy ma grozić kara od 3 do 16 lat więzienia. Wcześniej groziło za to od 2 do 12 lat.
Od 1 października ubiegłego roku nie ma też tolerancji dla osób, które poprzez ucieczkę chcą uniknąć odpowiedzialności. Takie same kary orzekane mogą być w przypadku kierowców, którzy z miejsca wypadku zbiegli, by nie poddać się badaniu zawartości alkoholu we krwi.
Nowe przepisy dały kres próbom uniknięcia odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Kierowcy coraz częściej tłumaczyli się bowiem, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. Nie są już bezkarni. Nowe przepisy zakładają bowiem identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.
Konfiskata aut
Na mocy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian ustawowych wprowadzono nową instytucję – konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Już od 14 marca 2024 roku każdy nietrzeźwy kierowca, w którego organizmie wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.
- Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Procedura będzie prosta - policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu – wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wyjątkowe przypadki
Sąd będzie mógł podjąć decyzję o odstąpieniu od orzeczenia przepadku tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których kierowca zostanie zatrzymany, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie spowoduje wypadku drogowego.
Co w sytuacji, gdy dany samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany? Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Taką możliwość sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.
Podobne przepisy dotyczące konfiskaty auta obowiązują również w innych krajach Unii Europejskiej, w tym m.in.: we Francji, Austrii, na Łotwie i Litwie.
Widzisz? Reaguj!
Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.
Jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu, niezwłocznie powiadom policję!
- Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał – zapewniają policjanci.
Kary za jazdę w stanie po użyciu alkoholu (do 0,5 promila)
- Grzywna w wysokości 2,5 tys. - 30 tys. zł lub 30-dniowy areszt
- Obciążenie kosztami postępowania
- Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
- 15 punktów karnychKary za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)
- Pozbawienie wolności do 3 lat
- Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat
- Nawiązka w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości)
- Obciążenie kosztami postępowania
- Grzywna
Napisz komentarz
Komentarze