poniedziałek, 23 września 2024 16:37
Reklama
Reklama
Reklama

Zdzisław Beksiński - Wystawa cenionego i popularnego artysty w SCK

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza do Galerii A im. Michała Faryseja na wystawę prac malarskich, rysunkowych, fotograficznych i graficznych Zdzisława Beksińskiego. Wszystkie prezentowane prace pochodzą z kolekcji Warszawskiego Domu Aukcyjnego. Na ekspozycji znajdą się prace z całego okresu twórczości od lat 50-tych do współczesności.
Zdzisław Beksiński - Wystawa cenionego i popularnego artysty w SCK

Zdzisław Beksiński ur. w 1929 roku w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Na początku swojej drogi twórczej zainteresował się fotografią artystyczną i rysunkiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła malarskie i rzeźbiarskie, by następnie zająć się głównie rysunkiem. Jego fotografie z lat 1953-1959 są niezwykle nowatorskie, wyróżniają się innowacyjnym podejściem, kreatywnością i wysokim poziomem artystycznym. Zajmował się fotografią portretową, pejzażową i reportażową. W 1959 roku całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmował się wyłącznie malarstwem olejnym, w którym wypracował własny i szeroko rozpoznawalny język malarski. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie "okresem fantastycznym". W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał techniki komputerowe. W 1977 r. opuścił Sanok i przeniósł się na stałe do Warszawy. Kontakt nawiązał z nim paryski marchand Piotr Dmochowski, który zorganizował wystawy Beksińskiego we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł malarza, którą autor przekazał w testamencie na własność muzeum. Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie. 

Wystawa w Galerii A im. Michała Faryseja obejmuje rysunki, fotografie, malarstwo i grafiki, od lat 50-tych do ostatniego okresu twórczości.

Wystawa czynna od 24 maja do 14 czerwca 
(pon.-śr. 9:00- 18:00|czw.-pt. 9:00- 16:00|ndz. 14:00-18:00). 
Bilety: dorośli 20 zł, dzieci i młodzież: 10 zł, dostępne w recepcji SCK.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama