Konferencja poświęcona została analizie wniosków z prowadzonych badań naukowych, poglądów i opinii naukowców z krajowych oraz zagranicznych ośrodków naukowych, a także wymianie doświadczeń praktyków. W siedzibie Uczelni spotkali się teoretycy z: Polski, Bułgarii, Ukrainy, Francji, Indii, Kamerun oraz Słowacji. Niezwykle inspirujące okazały się wystąpienia przedstawicieli lokalnych instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w powiecie stargardzkim, reprezentantów: Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Policji w Starogardzie Gdańskim, Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starogardzie Gdańskim oraz 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku. Należy, również zwrócić uwagę na zaangażowanie młodzieży akademickiej, która aktywnie uczestniczyła w obradach plenarnych, jak i dyskusjach kuluarowych.
Jak stwierdził Przewodniczący Komitetu Naukowego dr hab. Janusz Falecki, prof. PSW, „u podstaw organizacji Konferencji legło założenie, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo lokalne spoczywa w Polsce na wielu podmiotach, wśród których istotną rolę odgrywają organy administracji samorządowej oraz lokalne podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Natomiast ważną misją Pomorskiej Szkoły Wyższej związanej z uprawianiem nauki, jest służebna rola wobec społeczeństwa lokalnego, ponieważ w murach tej Uczelni są i będą przygotowywani absolwenci do pracy w instytucjach bezpieczeństwa lokalnego. W związku z powyższym Konferencja ta stanowiła forum wymiany poglądów w sferze poznawczej, ale też utylitarnej. Ponadto nieustanne zmiany towarzyszące bezpieczeństwu lokalnemu oraz rosnący potencjał instytucji przeznaczonych do troski o to bezpieczeństwo, wiążą się z potrzebą permanentnych poszukiwań skutecznych rozwiązań prawno-organizacyjnych, służących zapewnieniu niezagrożonego bytu społeczeństwa lokalnego. Należy zatem podkreślić, że zapewnienie bezpieczeństwa lokalnego wymaga ciągłego doskonalenia, które powinno mieć charakter systemowy i oparty na rezultatach naukowej eksploracji. Mimo że Konferencja zakończyła się sukcesem, nie wyczerpała wszystkich problemów dotyczących bezpieczeństwa lokalnego. Wykazała jak ważnym elementem bezpieczeństwa państwa jest bezpieczeństwo lokalne, była przyczynkiem do dalszych badań, a planowane do wydania artykuły naukowe - stanowiące jej końcowy rezultat, będą dobrze służyć dydaktyce i nauce. Kolejna edycja Konferencji odbędzie się w przyszłym roku. Jej przedmiotem ponownie będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem współczesnego państwa oraz rolą i zdaniami instytucji państwa w kształtowaniu bezpieczeństwa Polski”.
Wydarzeniu towarzyszył Dzień Dawcy Szpiku w Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gdańskim. Była to świetna okazja, żeby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.
Napisz komentarz
Komentarze