niedziela, 22 września 2024 02:28
Reklama
Reklama

Bój o wolną Polskę – 63 dni chwały

80 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Za broń chwycili żołnierze Armii Krajowej, do walki dołączyli także członkowie innych formacji, m.in. Narodowych Sił Zbrojnych, Żydowskiej Organizacji Bojowej i Armii Ludowej. Według szacunków przeciwko Niemcom dziennie walczyło 25-28 tys. Powstańców. Ogółem w walkach uczestniczyło ok. 48 tys. żołnierzy, wspieranych przez mieszkańców stolicy.
Bój o wolną Polskę – 63 dni chwały

Walki w stolicy były częścią planu władz podziemnych rozpoczętego akcją „Burza”. Żołnierze AK mieli podejmować działania zbrojne przeciwko wycofującym się Niemcom, by na terenach zajmowanych przez wkraczającą armię sowiecką wystąpić jako przedstawiciele legalnej władzy polskiej. Celem było także zademonstrowanie zachodnim aliantom braku zgody na podporządkowanie wyzwalanej Polski wpływom Sowietów i ich polskich popleczników. O rozpoczęciu zrywu 1 sierpnia zdecydowały meldunki o zajęciu przez Armię Czerwoną przedmieść Warszawy po wschodniej stronie Wisły.

63 dni chwały
Decyzja o rozpoczęciu Powstania wydana przez dowódcę AK, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi”, odwoływała się do powszechnej wśród mieszkańców stolicy woli walki zbrojnej o przywrócenie wolności i wymierzenie Niemcom kary za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski. Zachowane wspomnienia ówczesnych mieszkańców potwierdzają panującą w stającej do walki Warszawie atmosferę wspólnoty oraz jednoczącą wszystkich chęć spełnienia patriotycznego obowiązku i wyzwolenia miasta spod panowania znienawidzonego okupanta. 
Wbrew kalkulacjom przywódców państwa podziemnego ofensywa sowiecka z chwilą wybuchu walk przestała się posuwać w kierunku Warszawy, a pomoc zachodnich aliantów miała ograniczony zakres. Niemcy do walki przeciwko Powstaniu przystąpili z całą mocą i brutalnością, atakując nie tylko żołnierzy AK, ale też dokonując mordów na ludności cywilnej. Bohaterska walka trwała 63 dni. Wobec przeważającej przewagi wroga polscy dowódcy zdecydowali o kapitulacji. W nocy z 2 na 3 października 1944 r. w Ożarowie Mazowieckim podpisany został „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie”.

Zginęli za wolną Polskę
W czasie walk zginęło ponad 18 tys. Powstańców oraz ponad 180 tys. cywilów (m.in. podczas rzezi Woli czy pacyfikacji Ochoty). Po zakończeniu walk ponad pół miliona mieszkańców wygnano z domów, a dziesiątki tysięcy zesłano do Niemiec na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa została uchwalona z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama