Ogólnopolski program in vitro
Finansowanie in vitro z budżetu państwa to krok w kierunku zapewnienia niepłodnym parom równego dostępu do procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Refundacji podlegają m.in. wizyty u specjalisty, niezbędne badania, zabiegi, jak punkcja jajników, transfery, ale też procedury embriologiczne związane z zapłodnieniem i mrożeniem zarodków. Do tego postanowiono też pomóc osobom przed i w trakcie leczenia onkologicznego, których płodność może być upośledzona w efekcie terapii. Dla nich stworzono możliwość mrożenia komórek jajowych i plemników na przyszłość, czyli ich zabezpieczenia.
Procedury in vitro podlegające refundacji
Program szeroko pomaga niepłodnym parom. Daje możliwość skorzystania z in vitro z dawstwem partnerskim, ale również z komórkami jajowymi dawczyń, nasieniem dawcy, zarodkami dawców. Łącznie para może skorzystać do 6 indywidulnych procedur wspomaganego rozrodu:
do 6 cykli z zarodkami dawców,
do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawców,
do 2 cykli in vitro z komórkami jajowymi dawczyń.
Warunki dla par
W procesie kwalifikacji par brane są pod uwagę kwestie zdrowotne. Para musi mieć zdiagnozowaną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskutecznie leczoną niepłodność w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Kryteria wieku również muszą być spełnione. Kobieta nie może przekroczyć 42 lat, jeżeli korzysta z własnych oocytów lub nasienia dawcy i 45 lat w przypadku in vitro z komórkami jajowymi dawczyni lub zarodkami pochodzącymi od dawców. W przypadku mężczyzn granica wynosi 55 lat. Para powinna pozostawać w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jest wyznaczona minimalna norma hormonu AMH, co miało miejsce w programach samorządowych i wcześniejszym rządowym.
In vitro po wcześniejszych procedurach
Skoro poruszony została kwestia innych programów dofinansowania in vitro to należy dodać, że i ich uczestnicy mogą starać się o kwalifikację do nowego ogólnopolskiego programu IVF. Jest on także otwarty dla osób posiadających zamrożone zarodki, jak i par mających już dziecko i pragnących powiększyć rodzinę.
Realizatorzy programu refundacji in vitro
W drodze konkursu zostali wyłonieni realizatorzy programu refundacji in vitro, który ma działać w latach 2024-2028. Wśród nich jest także Klinika Bocian w Gdańsku, zajmująca się diagnostyką i leczeniem niepłodności, także za pomocą metod in vitro. Placówka mieści się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Realizatorami programu in vitro także zostały ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Kliniką Bocian telefonicznie: +48 58 350 28 80 lub odwiedzając stronę internetową:
klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro