Po latach wędrówki po różnych miejscowościach północnej Polski, Bazuna osiedli się w Grodzisku Owidz – pięknym, historycznym miejscu w samym sercu malowniczego Kociewia. Od teraz, pod czujnym okiem prasłowiańskich patronów, będzie tworzyć niepowtarzalny klimat pełen muzyki, wspólnoty i tradycji.
- Chcemy, by ludzie przyjeżdżali nie gdzieś po prostu na Bazunę, a... do Owidza na Bazunę - powiedziała Katarzyna Kowalewicz, prezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Bazuna, podczas spotkania Rady Programowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Grodzisku . W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu oraz twórcy kociewskiej kultury.
Bazuna wraca do domu
Podczas sierpniowego posiedzenia jednogłośnie poparto pomysł zakotwiczenia Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna w Grodzisku Owidz.
Impreza, która wędrowała nieprzerwanie od 1971 roku, znalazła swoje stałe miejsce - będzie nim właśnie Owidz w gminie Starogard Gdański.
- Można powiedzieć, że Bazuna wraca do domu - skomentowała inicjatywę Dorota Piechowska, córka pierwszego konferansjera Przeglądu - Stanisława Sierko.
Przedstawiciele Urzędu Gminy Starogard Gdański - Damiana Plewako oraz Bartosza Sadowskiego - pozytywnie zaopiniowali pomysł osadzenia wędrującej Bazuny na owidzkich terenach.
- Grodzisko to instytucja kultury i Bazuna, jako wydarzenie kulturalne, pasuje tutaj idealnie - zauważył Bartosz Sadowski.
- Jedno z drugim uzupełnia się - dodał Damian Plewako.
Kraina Łagodności
Podobne zdanie mieli reprezentanci organizacji zewnętrznych.
- Bazuna idealnie wpasowuje się w specyfikę miejsca, jakim jest Grodzisko Owidz. Organizacja festiwalu w tym miejscu to korzyści dla każdej ze stron, a także szansa na rozwój regionu - zauważyła Ewa Czeplina, członkini Rady Programowej Grodziska oraz prezes Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”.
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”, Piotr Kończewski, zauważył z kolei, że tak jak Kociewiu przyświeca motto „ Kociewie Łagodna Kraina” tak Bazunie „Kraina Łagodności” i trudno nie zauważyć tutaj powiązania, które zespala oba te hasła.
Setna edycja obowiązkowo w Grodzisku
Z optymizmem i szansą na obopólne korzyści wypowiedziała się obecna na spotkaniu dyrektorka Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu.
- Współpraca z organizatorami Bazuny przy poprzednich edycjach przebiegała w bardzo dobrej atmosferze - powiedziała Marzena Waśkowska. - Osadzenie tego wydarzenia na stałe w Owidzu to szansa także dla moich uczniów, na których rozwoju i poszerzaniu horyzontów zależy mi szczególnie. Nie ukrywam, że cieszę się na tę inicjatywę i możliwości, jakie otworzą się przed nami - dodała dyrektorka owidzkiego technikum.
Pole do współpracy, korzystając z zakotwiczenia Bazuny w Grodzisku Owidz, dostrzegł również Sławomir Hoduń, organizator starogardzkiej Nocy Bardów.
Edmund Kadłubiski, inicjator pierwszego Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna wyraził nadzieję, że 100. edycja imprezy odbędzie się również w Owidzu.
W spotkaniu uczestniczył również Bogdan Grochowalski, obecny prezes klubu FIFY, student drugiego roku mechatroniki Politechniki Gdańskiej, który wierzy, że młode pokolenie włączy się w organizację przedsięwzięcia i jednocześnie poszerzy grono bazunowych odbiorców.
53. Bazuna w czerwcu w Owidzu
Wiadomo już, że 53. Bazuna odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2025 roku – oczywiście w Owidzu. Warto już teraz zarezerwować sobie wolny czas, by nie przegapić tego niesamowitego festiwalu.
Napisz komentarz
Komentarze