piątek, 18 października 2024 01:47
Reklama
Reklama

Nowy mural w Starogardzie Gdańskim

W czwartek, 10 października w Starogardzie Gdańskim nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu – Dobre dzieciństwo daje dziecku moc – w ramach kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Dzieciństwo bez przemocy. Mural wykonali lokalni artyści: projekt Magdalena Haras, wykonanie: Magdalena Haras, Adam Haras i Józef Olszynka.
Nowy mural w Starogardzie Gdańskim
fot. JT

Na uroczystym odsłonięciu muralu obecne były m.in. dzieci z MPP nr 5 oraz PSP nr 8, prezydent miasta Janusz Stankowiak, v-ce prezydent Maciej Kalinowski, starosta powiatu starogardzkiego Wioleta Strzemkowska- Konkolewska, dyrektor PCPR Urszula Ossowska oraz prezes SM Kociewie Wiesław Wrzesiński. Mural znajduje się na Osiedlu Mikołaja Kopernika 35 w Starogardzie Gdańskim.
- Niezwykle ważna akcja mobilizacji całego społeczeństwa, aby przeciwdziałać przemocy. Starogard jest dumny, że może w niej uczestniczyć. Wierzmy, że każde dziecko ma prawo do szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa, które daje moc na całe życie. Dlatego zjednoczyliśmy z fundacją siły, by budować społeczną wrażliwość na przemoc i wzmacniać ochronę najmłodszych - mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.
- Powstanie muralu, mówiącego o dobrym dzieciństwie jako fundamencie życia, to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego miasta. Będzie on przypominał nam, jak istotne jest budowanie bezpieczniejszej przyszłości dla dzieci. Wierzę, że stanie się nie tylko dziełem artystycznym, ale także wyraźnym apelem o zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci i konieczność reagowania. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten projekt – bez Waszej pomocy nie byłoby to możliwe – zaznacza Aurelia Jankowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wysokie przyzwolenie na przemoc wobec dzieci
Jedna trzecia Polek i Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a aż 80 proc. z nas akceptuje krzyczenie jako metodę dyscyplinującą. Wyniki najnowszego badania „Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci” przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, pokazują, że przyzwolenie na przemoc wobec dzieci ciągle jest w Polsce wysokie. Są jednak też optymistyczne wyniki – wysoka świadomość społeczna szkodliwości takich działań.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Ma na celu uwrażliwianie na problem i promowanie systemowych rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu. W ramach akcji prowadzona jest ogólnopolska kampania medialna, w całym kraju organizowane są wydarzenia edukacyjne adresowane do dzieci, rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi.
Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Honorowym patronatem objęli akcję: Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Ministra ds. Równości – Katarzyna Kotula. Inicjatywę wspierają setki organizacji, instytucji i firm, a także ambasadorki i ambasadorzy, którzy będą promować jej cele w mediach społecznościowych. Dodatkowo swój aktywny udział w kampanii potwierdził Episkopat Polski, planując między innymi wysłanie listu pasterskiego do wszystkich wiernych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kociewiak 16.10.2024 13:12
nie macie na co wydawać społecznych złotówek , lepiej dać kasę biednym dzieciom

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama