ZUS świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca w kilku terminach: 1., 6., 10., 15., 20. i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, to świadczenie wypłacane jest wcześniej. Dlatego osoby, które powinny otrzymać swoje świadczenie 1 listopada, otrzymają pieniądze jak zwykle z wyprzedzeniem. Emerytury i renty, które doręczają przez listonoszy trafiły na pocztę 28 października. Natomiast świadczenia, które przekazywane są na konto, trafią do banków 30 października, a w przypadku świadczeń przekazywanych za granicę - 29 października.
Wcześniej swoje świadczenia otrzymają również osoby, których termin wypłaty emerytury czy renty przypada na 10 listopada. One również dostaną pieniądze z wyprzedzeniem. ZUS 5 listopada przekaże środki na pocztę, a przelewy na rachunki bankowe zrealizuje 7 listopada, natomiast świadczenia na rachunki bankowe za granicą przekaże 6 listopada.
Przelew na konto w banku to gwarancja terminowego świadczenia. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu zwiększa ryzyko kradzieży lub oszustwa. Zwiększone ubankowienie pozwala także na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym, ponoszonym przez budżet, czyli wszystkich obywateli.
W każdej chwili można zmienić formę pobierania świadczenia i wskazać rachunek w banku zamiast operatora pocztowego. Nie ma także przeszkód, aby zmienić numer rachunku bankowego. Można to zrobić wypełniając „Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce”, czyli formularz ZUS EZP.
Napisz komentarz
Komentarze