Kiedy może dojść do wywłaszczenia nieruchomości?
Podstawą prawną do wywłaszczenia są przepisy Konstytucji RP, Ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy specjalne. Zgodnie z art. 21 Konstytucji, wywłaszczanie nieruchomości może nastąpić jedynie na potrzeby realizacji inwestycji celu publicznego oraz z zapewnieniem słusznego odszkodowania.
Jak wygląda procedura wywłaszczeniowa?
Procedura wywłaszczenia realizowanego na podstawie Ustawy o gospodarce nieruchomościami rozpoczyna się od rokowań pomiędzy inwestorem a właścicielem nieruchomości. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, wszczynane jest postępowanie wywłaszczeniowe, a organ administracji publicznej wydaje decyzję o wywłaszczeniu.
Powyższy tryb postępowania stosuje się rzadko. W przypadku popularnych inwestycji, takich jak budowa dróg publicznych, zastosowanie mają specustawy, które znacząco przyspieszają proces przejęcia nieruchomości i pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie inwestycji.
Najczęściej stosowaną regulacją jest tzw. specustawa drogowa (Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 r.), która umożliwia m.in. nadanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) rygoru natychmiastowej wykonalności. W praktyce rygor oznacza, że właściciel jest zobowiązany do niezwłocznego opuszczenia nieruchomości, nawet jeśli odwołuje się od tej decyzji.
Możliwości odwołania się od decyzji o wywłaszczeniu
Właściciel nieruchomości ma prawo do złożenia odwołania od decyzji o wywłaszczeniu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie rozpatruje organ wyższego stopnia, a jeśli nie zostanie uwzględnione, pozostaje jeszcze możliwość skierowania sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W praktyce skuteczne zakwestionowanie decyzji o wywłaszczeniu zdarza się wyjątkowo – pod kątem formalnym są one prawie zawsze dobrze przygotowane.
Egzekucja administracyjna – przymusowe opuszczenie nieruchomości
Jeśli właściciel nie opuszcza wywłaszczonej nieruchomości, organ administracji publicznej może zastosować środki egzekucyjne. Na podstawie Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji możliwe jest:
- nałożenie grzywny w celu przymuszenia,
- odebranie nieruchomości z użyciem siły,
- przeprowadzenie eksmisji w asyście policji.
W szczególnych przypadkach, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy zamieszkanych nieruchomości, postępowanie egzekucyjne przeprowadzane jest z udziałem służb ratunkowych, takich jak straż pożarna czy pogotowie.
Jak zabezpieczyć swoje prawa przy wywłaszczeniu?
Osoby dotknięte decyzją lokalizacyjną powinny skorzystać z usług doświadczonego prawnika (np. kancelarii prawnej INLEGIS), który pomoże w przygotowaniu się do sytuacji zazwyczaj nieuchronnego wywłaszczenia. Profesjonalna pomoc prawna zwiększa przede wszystkim szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania za wywłaszczenie oraz na uniknięcie błędów proceduralnych, które mogą skutkować utratą prawa do skutecznej obrony swoich interesów.
Napisz komentarz
Komentarze