Bielawski nie jest nową postacią w polityce lokalnej. W przeszłości startował w różnych wyborach, a jego obecność w inicjatywach społecznych była już wielokrotnie zauważana. Pomimo przegranej, Bielawski nie rezygnował z aktywności politycznej. Po wyborach samorządowych w 2024 roku, w których nie udało mu się zdobyć fotela burmistrza (uzyskał ponad 46 proc. głosów), postanowił zaangażować się w nową próbę zmiany na stanowisku burmistrza, składając wniosek o referendum, które miałoby na celu odwołanie Jacka Pauliego przed końcem kadencji.
.jpg)
Liczne zarzuty pod adresem burmistrza
Inicjatywa miała swoje uzasadnienie w licznych zarzutach skierowanych pod adresem obecnego burmistrza. Wśród głównych powodów, które podano w uzasadnieniu wniosku, znalazły się oskarżenia o wyprzedaż majątku gminy, realizowanie kosztownych inwestycji bez odpowiedniego planowania, a także brak kluczowych inwestycji mieszkaniowych, które zdaniem inicjatorów referendum byłyby niezbędne dla rozwoju gminy. Dodatkowo, zarzucano burmistrzowi zbyt wysokie wynagrodzenia dla prezesów miejskich spółek, co w opinii grupy inicjatorów referendum miało negatywnie wpływać na finanse gminy. Inicjatorzy, w tym Bielawski, podkreślali również, że działalność obecnego burmistrza „niszczy ludzi i ich rodziny”, wskazując na rzekome błędy w zarządzaniu gminą.

Kolejna nieudana próba
Nie była to pierwsza próba odwołania Jacka Pauliego z funkcji burmistrza. W 2016 roku, również grupa mieszkańców Skarszew zainicjowała zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum, jednak tamta inicjatywa zakończyła się niepowodzeniem – zabrakło bowiem około 100 podpisów, które były wymagane, aby mogło dojść do głosowania. Historia prób zmiany władzy w gminie Skarszewy pokazuje, że mieszkańcy są aktywni politycznie, jednak jak dotąd żadna z prób zakończenia kadencji burmistrza nie zakończyła się sukcesem.
Komisarz Wyborczy odrzucił wniosek
Po złożeniu wniosku w grudniu 2024 roku, komisarz wyborczy miał do rozpatrzenia, czy inicjatywa spełnia wymagania prawne niezbędne do przeprowadzenia referendum. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, aby wniosek mógł zostać rozpatrzony, musiał uzyskać poparcie co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.
Pomimo podjętych starań, 13 marca 2025 roku Komisarz Wyborczy w Gdańsku podjął decyzję o odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum. Powodem decyzji była niespełnienie ustawowego wymogu – inicjatorzy nie dostarczyli wymaganej liczby podpisów.
Napisz komentarz
Komentarze