Pizza włoska czy po polsku?
Włoska pizza wyróżnia się prostotą, wyważoną ilością składników i stosowaniem głównie regionalnych dodatków.
- Pizza Napoletana (neapolitańska) ma cienkie, miękkie ciasto, pieczone w bardzo wysokiej temperaturze (nawet powyżej 400°C) w piecu opalanym drewnem. Charakteryzuje się lekko przypieczonymi brzegami i mokrym środkiem,
- Pizza Romana (rzymska) - cienkie, chrupiące ciasto i dodatki,
- Pizza Siciliana – grubsze ciasto z dużą ilością sosu pomidorowego, cebuli, sera i ziół. Również pieczona na blaszce.
Stany Zjednoczone nie chciały być gorsze i również mają swoje wersje pizzy:
- New York Style – duża pizza na cienkim cieście z niewielką ilością innych dodatków.
- Chicago Deep Dish – grube ciasto, pieczone w okrągłej, głębokiej formie. Na spodzie często znajduje się gruba warstwa sera, następnie dodatki i dopiero na wierzchu sos pomidorowy.
- Detroit Style - gruby, puszysty spód, prostokątny kształt. Wyróżnia ją ser zapieczony również na brzegach, co tworzy charakterystyczną skorupkę.
- St. Louis Style - bardzo cienkie ciasto (bez drożdży), chrupkie i łamiące się,
- California Style – cienkie ciasto i mix dodatków, które wcześniej przeszły stosowną obróbkę, na przykład marynowanie, glazurowanie.
Polska pizza często ma grubsze ciasto i jest wzbogacana o różne sosy, inne niż pomidorowe. Nie brakuje regionalnych składników i polskich połączeń, jak oscypek i żurawina, kiełbasa czy nawet kaszanka.
Zalety pieczenia pizzy w piecu opalanym drewnem
Drewno, podczas spalania, wytwarza dym o określonych nutach zapachowych, który podkręca smak pizzy. Na cieście pojawiają się charakterystyczne bąble, a ser jest przyjemnie ciągnący. Piece opalane drewnem zazwyczaj nagrzewają się do dużo wyższych temperatur niż domowe piekarniki (nawet powyżej 400°C). Pozwala to na znacznie szybsze pieczenie pizzy, dlatego ciasto jest chrupkie na brzegach, a jednocześnie miękkie w środku i ma przyjemną teksturę. Składnik nie są wysuszone, a sos pomidorowy zachowuje swoją konsystencję.
Piec opalany drewnem kojarzy się z autentyczną, włoską kuchnią. Sam proces rozpalania pieca, przygotowywania drewna i obserwowania ognia tworzy niepowtarzalny klimat, który bywa ważnym elementem doświadczenia kulinarnego zarówno w restauracjach, jak i podczas przyjęć domowych. Jeżeli chcesz nauczyć się wypiekania pizzy neapolitańskiej czy rzymskiej to warto zainwestować w piec opalany drewnem. Twoje marzenie o kamiennym, starannie wykonanym modelu, który wpasuje się w klimat ogrodu pomoże spełnić https://kuchniawogrodzie.eu/. W takim piecu możesz również wypiec foccacię, pinsę czy upiec aromatyczny chleb, bułki czy bagietki.
Jakie drewno wybrać?
Bezpośredni kontakt spodu pizzy z rozgrzanym kamieniem lub cegłą w piecu, a także wysokość temperatury, zapewniają idealną strukturę i chrupkość ciasta. Najczęściej stosuje się drzewa liściaste. Doskonale sprawdzi się dąb, buk czy grab. Takie same możesz wykorzystać w procesie wędzenia. Nie pal natomiast drewnem iglastym. Świerk czy sosna podczas spalania uwalniają duże ilości żywicy, która nie tylko psuje smak potraw, ale także jest szkodliwa dla zdrowia. Warto poeksperymentować – możesz postawić na drewno owocowe. Wpływa to na końcowy charakter potrawy i czyni go jeszcze bardziej unikalnym.
Napisz komentarz
Komentarze